»Zahvaljujemo se vam za poslani predlog za podelitev odlikovanja Republike Slovenije. Vaš predlog smo v Uradu predsednice Republike Slovenije obravnavali skrbno in v skladu s predvidenim postopkom. Spoštljivo vas obveščamo, da odločitev o podelitvi odlikovanja ni bila sprejeta,« je zapisal generalni sekretar predsedničinega urada Uroš Krek.
Spoštljivo vas obveščamo, da odločitev o podelitvi odlikovanja ni bila sprejeta, je zapisal generalni sekretar predsedničinega urada Uroš Krek.
Prav danes pa mineva 32. obletnica od atentata na Ivana Krambergerja v Jurovskem Dolu, kjer je imel predvolilno zborovanje, saj se je na volitvah 1992 vnovič nameraval potegovati za predsednika republike. Dve leti prej je kot samostojni kandidat prejel 18,5 odstotka glasov in se uvrstil na tretje mesto, na koncu je slavil Milan Kučan, ki je v drugem krogu premagal predsednika Demosa Jožeta Pučnika. Na četrto mesto se je uvrstil zdravnik Marko Demšar. Vse tri tekmece je Kramberger po koncu kampanje povabil na kosilo v svojo gostilno v Negovi.
Ivan Kramberger je znan tudi po svojih dobrodelnih akcijah, saj je mnogim revnim daroval denar, bolnišnicam pa dializne aparate, ki jih je v delu na Nemčiji sam patentiral. V času osamosvojitvene vojne je pomagal družini, ki je v napadu JLA v Gornji Radgoni izgubila streho nad glavo. Na svojih zborovanjih je prepričeval za samostojno Slovenijo in pomembno prispeval k demokratizaciji Slovenije. Velikokrat je s svojimi govori zabaval ljudi, zlasti s svojo opico Ančko, ki so mu jo neznanci pozneje ubili. Tudi njemu so večkrat grozili s smrtjo, vendar policija groženj ni jemala resno.
Njegov morilec Peter Rotar je bil za umor obsojen na dvanajstletno zaporno kazen, vendar se je na prostost vrnil po devetih letih. Za medije je večkrat izjavil, da ni on streljal na Krambergerja, čeprav je dejanja priznal med policijskim postopkom, poleg tega so v njegovi hiši našli puško in sledi smodnika. Niso pa našli krogle, zaradi česar so mnogi začeli verjeti, da Rotar sploh ni pravi morilec. Po vrnitvi na prostost je nasprotoval postavitvi obeležja v Jurovskem Dolu, s katerim so občinske oblasti želele označiti tragični dogodek. Prav tako se ni hotel srečati z Krambergerjevim sinom, ko je bil ta v tem kraju na krvodajalski akciji.
O njegovi politični poti je pisec teh vrstic pred dvema leta predstavil svojo knjigi Komu je bil napoti Ivan Kramberger, politikov sin pa pripravlja magistrsko nalogo o vlogi svojega očeta pri slovenski osamosvojitvi.