Revija Reporter
Slovenija

O Janševi »poštenosti« veliko pove, da je kot premier s popustom najel protokolarni objekt

Silvester Šurla
31 2.214

16. jan. 2024 6:00 Osveženo: 16:04 / 16. 1. 2024

Deli na:

Vila Zlatorog na Bledu

Bobo

Vsakič, ko se KPK zakoplje v osebne finance Janeza Janše, nastane problem. Tako je bilo leta 2013, ko so preverjali premoženje predsednikov parlamentarnih strank, in tako je bilo tudi deset let za tem, ko je protikorupcijska komisija vzela pod lupo nekdanjega direktorja Javnega gospodarskega zavoda Brdo Marjana Hribarja, ki je v letih 2020 in 2021 pri oddaji protokolarnega objekta Vila Zlatorog na Bledu tedanjemu premierju Janezu Janši velikodušno odobraval popuste in potem zavajal javnost in oviral delo KPK.

Na tnalu nazadnje sicer ni bil predsednik SDS, ampak direktor javnega zavoda, ki je na ta položaj prišel v času tretje Janševe vlade, pri katerem je zdaj KPK ugotovila kršitev integritete, zadeva pa je postala pravnomočna.

Dogajalo se je v času epidemije, ko je vlada, da bi pomagala domačemu turizmu, državljanom velikodušno razdeljevala turistične bone. Spomnimo: polnoletna oseba je v letu 2020 prejela bon za 200 evrov, mladoletna pa v vrednosti 50 evrov. Naslednje leto 2021 se je zgodba ponovila, polnoletna oseba je prejela bon za še dodatnih 100, mladoletna pa za 50 evrov. Prvo leto je bilo mogoče bone unovčiti le za počitnice, drugo leto pa so njihovo uporabo razširili še na področji športa in kulture. Tako je med drugim lahko tudi novinar TV Slovenija Jože Možina svojo knjigo Slovenski razkol prodajal na bone in to možnost plačila oglaševal ne velikih obcestnih plakatih po Sloveniji.

A navadni državljani so si glede na cenik bolj težko privoščili počitnikovanje za turistične bone v protokolarni Vili Zlatorog, ki jo JGZ Brdo trži predvsem za poroke. »Razkošna vila v tradicionalnem alpskem slogu je poročna lokacija, o kateri sta vedno sanjala. Vila ob Blejskem jezeru navdušuje s svojo zasebnostjo, ekskluzivnostjo in osebnim pristopom našega osebja«, je moč prebrati v njihovi poročni ponudbi za leto 2021. Cena uporabe lokacije pa od 3500 evrov naprej.

Že samo to, da si v času, ko opravljaš funkcijo predsednika vlade, kot zasebnik za letovanje najameš državni protokolarni objekt in si pri tem dovoliš, da ti obračunajo popust, ki ga drugim ne odobrijo, pove veliko o tvoji poštenosti.

Leta 2020 je bilo po takratnih pravilih mogoče vilo najeti le v celoti za 1500 evrov na dan, ne pa zgolj posameznih sob. Toda tedanjemu predsedniku vlade so to vseeno omogočili, saj je Janša, kot ugotavlja KPK, v tistem letu skupno plačal 21 prenočitev po 150 evrov, skupaj 3150 evrov. Janši so denimo zaračunali uporabo najcenejše možne dvoposteljne sobe, čeprav je z ženo bival v apartmaju, za katerega bi moral namesto 150 plačati 280 evrov na noč.

Naslednje leto 2021 pa je Janša za sedem dni najel celotno vilo za širšo družino po ceni s popustom za 1050 evrov na dan, za kar je odštel 7350 evrov. Če mu tedanji direktor JGZ Brdo popusta ne bi odobril, bi ga dopustovanje stalo 10.500 evrov (podrobneje o ugotovitvah KPK v članku v nadaljevanju revije).

V zgodbi sicer ne gre za velike zneske oškodovanja države kot lastnice objekta, a ta primer vseeno kaže na modus delovanja Janeza Janše. Politika, ki se ves čas predstavlja, da je drugačen od drugih, da mu gre »za stvar«. Že samo to, da si v času, ko opravljaš funkcijo predsednika vlade, kot zasebnik za letovanje najameš državni protokolarni objekt in si pri tem dovoliš, da ti obračunajo popust, ki ga drugim ne odobrijo, pove veliko o tvoji poštenosti. Sploh pa, če v političnih obračunavanjih, tako rad s prstom kažeš na druge, ne samo na politične tekmece, tudi na novinarje in jim očitaš, da jim je »zažvenkljalo«.

Po drugi strani pa tudi najem vile na Bledu za dobrega tisočaka na dan ni tako majhen znesek niti za predsednika vlade, saj mora za sedemdnevni oddih nameniti skoraj dve svoji plači. Dopustovanje v nedavno razkriti vili Branka Grimsa, prav tako na Bledu, ki jo poslanec SDS oddaja na spletni platformi booking, bi ga prišlo skoraj polovico ceneje.

Politike, ki pridejo na oblast, pogosto udari »višinska bolezen«. V protokolarnih objektih na Bledu je v času komunizma (ne s popusti, ampak zastonj) rad dopustoval maršal Tito, njegovemu zgledu očitno sledi tudi »Maršal Tvito«, pa še kak drug visoki slovenski politik (Drnovšek, Türk …), ki si je v zadnjih treh desetletjih samostojne države tam »polnil baterije«.

Za »višinsko boleznijo« boleha tudi Janša, ki se predstavlja, da je drugačen politik, a ga vedno, ko je na oblasti, KPK pri osebnih financah najde na spolzkem ledu. Pa naj bo to poslovanje z gotovino, plačevanje položnic po sestrični ali za posebne popuste pri najemu Vile Zlatorog. Ker »pač lahko« in »nam pripada«. Potem ko pa te razkrinkajo, pa vedno ista pesem: zarota globoke države in kazanje s prstom na politične tekmece na levici, ki da počno enako ali delajo še hujše barabije.

Janez Janša je tudi z dopustovanjem v blejski Vili Zlatorog še enkrat dokazal, da ni drugorazredni, ampak prvorazredni slovenski politik. Član privilegirane politične elite.

Ko je pred leti prišlo v javnost, da je Janševa hči dobila službo v državnem podjetju Plinovodi mimo vrste, so v SDS zadevo takoj poskušali zrelativizirati. Da imata tudi hčerki Milana Kučana državno službo oz. posle z državo. Če je dovoljeno njim, je tudi nam. Kopico izgovorov smo lahko poslušali tudi ob objavi fotografij Janševega druženja na jahti z velikim dobaviteljem javnega zdravstva, pri katerem je bil kar precej let zaposlen tudi Janšev sin.

Da tistih razvpitih golf počitnic na Mavriciju raje ne omenjamo in vseh Janševih pojasnjevanj pred KPK, da si s prijatelji delijo stroške za ta dopustovanja na eksotičnih otokih, ki jih večina podpornikov SDS niti ne zna najti na zemljevidu. Pa posle s podjetji brata Rajka, ki Janševim vladam prodaja protokolarna darila, stranki SDS pa promocijski material.

Janez Janša je tudi z dopustovanjem v blejski Vili Zlatorog še enkrat dokazal, da ni drugorazredni, ampak prvorazredni slovenski politik. Član privilegirane politične elite.