sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Kaj druži železnice, podjetnika iz Rovt in ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

aretacija Ekipa24.si

Vklenjen v lisice! Policija po prometni nesreči ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Sta Olga in Bogdan res še vedno par?

tacen kajak Ekipa24.si

Sava zalila del tribun v Tacnu! Močno deževje ni...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

NPU podal kazenske ovadbe v zadevi mariborski radarji

Deli na:
NPU podal kazenske ovadbe v zadevi mariborski radarji

Foto: Bobo

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so na specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo v zvezi z mariborskimi radarji. Zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic so ovadili dva predstavnika Mestne občine Maribor, predstavnika gospodarske družbe iz Ljubljane in direktorja inštituta.

Kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da sta oba osumljenca iz Mestne občine Maribor - eden od njiju je bil tudi član izbirne komisije, povezane z nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v Mariboru - zlorabila svoj položaj s tem, ko sta v letih 2010 in 2011, po predhodnem dogovoru predstavnikom gospodarske družbe iz Ljubljane, vsak iz svojega delovnega področja pripravila in izdala javni razpis ter imenovala komisijo za izbor izvajalca na javnem razpisu.

Kot so danes sporočili iz Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), naj bi bil javni razpis pripravljen tako, da je bila leta 2012 kot najugodnejši ponudnik izbrana gospodarska družba iz Ljubljane, s katero je nato Mestna občina Maribor sklenila javno zasebno partnerstvo in pristopila k izvrševanju nalog iz javnega razpisa. Vrednost razpisa se je iz začetnih 5,6 milijona podražila na okoli 30 milijonov evrov.

Pri omenjenem kaznivem dejanju naj bi jima pomagala predstavnik družbe iz Ljubljane in direktor inštituta iz okolice Ljubljane, ki sta uradnima osebama iz mariborske občine nudila navodila, nasvete in usmeritve, kako naj se pripravi javni razpis, da bi bila kot najugodnejši ponudnik izbrana družba iz Ljubljane in kako naj se nato izpelje postopek javno-zasebnega partnerstva.

Po neuradnih informacijah časnika Večer naj bi bila z mariborske občine ovadena nekdanji mariborski župan Franc Kangler in Vili Eisenhut, ki je še vedno vodja mestnega urada za komunalo, promet in prostor. Kot še piše časnik, pa naj bi bila ovadena tudi direktor Inštituta za javno-zasebno partnerstvo Boštjan Ferk ter projektni vodja trženja iz Iskre sistemi Tomaž Vrčko. Predsednik uprave družbe Iskra Sistemi Dušan Šešok naj ne bi bil med ovadenimi.

Kot je znano, je Mestna občina Maribor leta 2012 pogodbo za nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v mestu sklenila z družbo Iskra Sistemi, pri projektu pa je kot svetovalec sodeloval Inštitut za javno-zasebna partnerstva s sedežem v Turjaku. Projekt je takrat zaradi množičnih protestov v Mariboru odnesel župana Franca Kanglerja in njegovo mestno upravo.

Kangler je v odzivu za STA sprva dejal, da nima nobenih podatkov, saj da ni več iz mestne občine in zadevo težko komentira. Kot je nato znova zatrdil, sam pri projektu ni sodeloval, saj so vse delale strokovne službe.


"Nikoli nisem imel stika s komerkoli, razen enkrat, ko so prišli predstavit projekt na občino, sem jih sprejel in nato napotil na urad za komunalo. To so vse moje aktivnosti, ki sem jih v zvezi s tem imel. Še pogodbe nisem podpisal, pač pa jo je podžupan Janez Ujčič. Kaj so delale strokovne službe, pa ne vem," je dejal Kangler.

V Iskri ovadbe še niso prejeli, zato je ne želijo komentirati. Kot je za STA povedal njihov prokurist Jože Godec, se bo njena utemeljenost izkazala v postopkih pred sodiščem, v podjetju pa verjamejo, da je njihov predstavnik v postopkih deloval zakonito. Ob tem je še dodal, da je za vodenje postopka v celoti odgovoren naročnik, v tem primeru torej MOM.

"Sicer pa vrednost radarjev predstavlja le manjši del naročila, pretežnega pa oprema za semaforizacijo križišč. Kar nekaj teh v Mariboru deluje brez reklamacij že eno leto, vendar doslej nismo dobili še niti evra plačila," je še dejal Godec.

Nove mestne oblasti razplet dogodkov ne preseneča, saj je po njihovem mnenju posel poleg nezakonitosti, ki kaže na ničnost sklenjene pogodbe, obsegal vrsto dejanj in domnevno klientelističnih in koruptivnih povezav nekdanjega župana, so sporočili iz MOM.

Kot so ob tem dodali, je potrebno počakati na uradno informacijo, zoper katere izmed posameznikov so doslej vložene ovadbe. "Žal se v praksi kar največkrat pripeti, da organi pregona lahko pridobijo le dokaze zoper izvrševalce navodil nadrejenih, ne pa tudi zoper tiste, ki so s svojimi odločitvami spravili zaposlene v izvrševanje nezakonitih dejanj," so na občini zapisali v odzivu.

V zvezi s tožbami o ničnosti pogodbe z Iskra Sistemi so si na mariborski občini prizadevali, da bi država odstopila od tožbe, saj je sodišče ugotovilo, da zanjo ne obstaja aktivna legitimacija, a je državno pravobranilstvo kljub temu zoper odločitev sodišča vložilo pritožbo.

V Mariboru pričakujejo, da bo pritožba pravobranilstva zavrnjena, po pravnomočnosti te odločitve pa bodo sami vložili že pripravljeno tožbo o ničnosti pogodbe. Dokler postopek ničnostne tožbe ne bo pravnomočno končan, radarji izklopljeni stojijo, so še pojasnili na občini.