Revija Reporter
Slovenija

Novinarski sindikati na RTVS opozarjajo na poskus oviranja stavke

STA
299

17. jun. 2022 9:00 Osveženo: 9:01 / 17. 6. 2022

Deli na:

Stavkajoči pred stavbo RTV Slovenija.

Primož Lavre

Stavkovni odbor novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija (RTVS) opozarja na poskus oviranja in preprečevanja stavke. Generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha je pozval, naj takoj "preneha zavajati javnost ter zaposlene, jih ustrahovati ter sejati nered v ustanovi, ki jo vodi".

Stavkovni odbor novinarskih sindikatov na RTVS je v sredo nadaljevanje novinarske stavke napovedal za 20. junij med 14. in 23. uro.

Kot so zapisali v sporočilu, ki so ga posredovali danes zvečer, je generalni direktor danes, čeprav ve, da bo stavkovni odbor do roka objavil tehnična navodila za stavko, izdal svoje usmeritve nekaterim odgovornim programskim delavcem, kako naj se stavka v ponedeljek. V teh usmeritvah po njihovih navedbah "mrgoli posplošenih formalnih groženj in nezakonitih stavkovnih ovir".

Zagotovili so, da se v stavkovnem odboru zavedajo, da so v skladu z zakonom o stavki dolžni sodelovati v zagotavljanju mninimuma delovnega procesa, medtem ko generalni direktor za določanje stavkovnih vsebin v programski shemi nima nobenih pristojnosti. "Podtikanje, da bi komu preprečevali delo, je absurdno, saj po stavkovnih navodilih delo poteka v vseh programih, brez prekinitev, nadzorujemo le del, ki pomeni programsko stavkovno nadgradnjo," so pojasnili.

Izpostavili so tudi navodilo generalnega direktorja, da naj enote pripravijo sezname stavkajočih, ki bodo podlaga za neizplačilo njihovih plač. Gre za nezakonito navodilo, so zapisali v stavkovnem odboru, kjer Grahu Whatmoughu očitajo tudi protizakonito "rožljanje z disciplinskimi in odškodninskimi sankcijami delavcem, ki bi dejansko pri opravljanju svojih delovnih obveznosti spoštovali stavkovna navodila".

Kot so zapisali, so z izdanimi navodili izpolnjeni vsi znaki kaznivega dejanja po drugem odstavku 200. člena kazenskega zakonika, zato generalnega direktorja pozivajo, da jih nemudoma umakne, sicer bodo prisiljeni v uporabo sodnega varstva.

V stavkovnem odboru pojasnjujejo, da stavkajo za drugačno javno RTV tudi in predvsem v interesu javnosti, zato so se že v izhodišču odločil, da programov RTV Slovenija ne bodo krčili ali prekinjali, temveč le nadgradili s stavkovnimi vsebinami.

Po njihovih navedbah so razmere v informativnem programu TVS postale nevzdržne. Zato ocenjujejo, da je skrajni čas, ko morajo v pogajanja za sporazumno reševanje nastalega spora pozvati tudi zastopnike ustanovitelja, državnega zbora, kot je to predvideno z drugim odstavkom 4. člena zakona o stavki.

Stavkovni odbor se v sporočilu sicer odziva tudi na nekatere navedbe generalnega direktorja. Med drugim zavračajo navedbe o povzročanju programske škode, ki naj bi bila posledica stavke, pa tudi poskus, da bi krivdo za razpadanje kadrovske in organizacijske strukture informativnega programa TV Slovenija in krizo uredniške avtonomije naprtili sindikalni pogajalski skupini.

Za reševanje nevzdržnih razmer v informativnem programu TVS je odgovoren izključno generalni direktor, ne glede na potek pogajanj o stavkovnih zahtevah, so poudarili.