Revija Reporter
Slovenija

Novi Zakon o RTVS je demokratičen

29. okt. 2010 20:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vinko Vasle je v imenu Odbora Združenja novinarjev in publicistov v pismu, ki ga je poslal medijem zapisal, tako kot tudi predlagatelji za izvedbo referenduma,vrsto polresnic in pavšalnih trditev. V začetku pisma lahkotno žonglira z demokracijo, pravno državo, demokratičnim umom, »demokratičnim blefom« in ministrici očita , da »izraža celo svoje veliko presenečenje« nad pobudo za referendum.

Vinko Vasle je v imenu Odbora Združenja novinarjev in publicistov v pismu, ki ga je poslal medijem zapisal, tako kot tudi predlagatelji za izvedbo referenduma,vrsto polresnic in pavšalnih trditev. V začetku pisma lahkotno žonglira z demokracijo, pravno državo, demokratičnim umom, »demokratičnim blefom« in ministrici očita , da »izraža celo svoje veliko presenečenje« nad pobudo za referendum.

Ministrica je v odzivu dejansko povedala, da smo bili na ministrstvu presenečeni in imamo zato  tudi številne razloge. »Grimsov zakon« je bil namreč političen konstrukt, ki je nastal v eni noči, avtor pa je bil en sam - Grims. O »Grimsovem zakonu« ni mogel nihče razpravljati, ker v razpravi sploh ni bil. In ravno zato je  bila med pobudniki za referendum, da bi do javne razprave sploh lahko prišlo. Poudarjamo, da je referendum ustavna kategorija, zato mu nihče ne more oporekati, imamo pa pravico, da se do pobude poslancev za referendum opredelimo, ker vsebuje polno neresnic in parcialnih interpretacij.

Predvsem je iz pobude jasno, da gre za namerno pavšalno in površno branje zakona, saj pobuda ne temelji na nobenem konkretnem členu zakona. Očitki o spornosti pravne ureditve RTV sui generis, ki naj bi bila delniška družba, nimajo osnove, saj zakon ne govori o delniški družbi. Navedbe o komercializaciji javne RTV  niso podprte z dejstvi,  saj se tisti del sredstev, ki se zasluži na trgu, vrača v izvedbo javnega programa. Tržna dejavnost pa se v novem zakonu celo omejuje  z zelo natančnimi določili. Na primer - koncertna dejavnost je v sedanjem zakonu  opredeljena izključno tržna, v novem pa le izjemoma.

Odbor očita, da bo z ureditvijo sui generis RTV postala popoln politični plen vsakokratne oblasti. Vendar je ravno na podlagi Grimsovega zakona RTV postala političen plen, kar lahko vidimo vsak dan! Tudi zaradi tega, ker so na komercializacijo javne RTV v sedanji obliki opozarjali že člani programskega sveta v prejšnji sestavi, člani nacionalnega sveta za kulturo in drugi ugledni ljudje, smo pri pripravi novega zakona jasno zaščitili javni interes.

Odbor ministrstvu za kulturo očita, da je bilo sprejemanje zakona »demokratičen blef«. Ponovno poudarjamo, da se je o zakonu organizirala široka javna razprava, da so v fazi priprave sodelovali številni medijski strokovnjaki, da je več kot mesec in pol potekala javna razprava, da je bila opravljena javna predstavitev mnenj v državnem zboru in državnem svetu, da je zakon dobil večino v parlamentu in da državni svet ni izglasoval veta.  Osnutek zakona se bistveno razlikuje od sprejetega zakona in tisti, ki so razpravi sledili vedo, kateri predlogi iz razprave so bili sprejeti.

Vse od začetka javne razprave  smo poudarjali, da je končna oblika zakona nastala na samem ministrstvu in da zanjo prevzema polno odgovornost. Zato je trditev, da smo kogarkoli silili v podpisovanje besedila navadna laž.

Svet RTVS je v primerjavi  z »Grimsovim zakonom« dejansko bistven korak naprej v depolitizacijo, saj je »politika« posrednik pri imenovanju 7 članov sveta od sedemnajstih, v sedanjem zakonu pa pri 23 članih od devetindvajsetih.  V novem zakonu je jasno zapisano, da je RTVS v lasti Republike Slovenije in  da ne more samovoljno odprodajati premoženja v večji vrednosti. Prav to pa se je dogajalo v sedanjem  javnem zavodu zato, da so se lahko kazali pozitivni bilančni rezultati.  Da ne govorimo o sklepanju spornih finančno škodljivih pogodb. Gre torej za omejevanje komercialne dejavnosti, trditve o privatizaciji pa so ponovno navadna laž.

Na koncu odbor še zapiše, da je novi zakon vnesel nemir med zaposlene. V času razprave o zakonu se je Ministrstvo za kulturo s sindikati RTV usklajevalo pol leta, v zakonu je zagotovljeno, da do podpisa novih kolektivnih pogodb ostanejo vse pravice delavcev RTV nespremenjene,  vsem delavcem pa je še naprej zagotovljeno plačevanje dodatnega prostovoljnega pokojninskega zavarovanja.

 

Služba za odnose z javnostmi

Ministrstva za kulturo