Novi mariborski nadškof je jezuit Alojzij Cvikl
14. mar. 2015 11:06 Osveženo: 9:48 / 24. 5. 2025


Mariborska nadškofija je po dobrem letu in pol dobila novega nadškofa metropolita. To je postal jezuitski duhovnik in dosedanji začasni ekonom nadškofije Alojzij Cvikl. Slednji je na novinarski konferenci ob imenovanju izrazil zavedanje, da naloga, ki mi je bila zaupana, ne bo lahka. Odzivi na njegovo imenovanje pa so pozitivni.
Cvikl je po imenovanju povedal, da je zanj izvedel šele pred dvema dnevoma in da je bil ob novici presenečen. Menil je namreč, da bo potem, ko je od jeseni 2010 pomagal reševati finančni položaj v nadškofiji in po sklenjenem dogovoru z upniki, odšel na Malto, kamor je nameraval oditi že pred odhodom iz Rima v Slovenijo. "Očitno so božja pota drugačna. Bog vedno preseneča in tako je v mojem življenju vedno bilo," je dejal.
Pred seboj po lastnih besedah nima lahke naloge. "Res smo sklenili sporazum (z upniki), a ta sporazum je treba uresničiti. Čaka nas še veliko dela, veliko še kar težkih trenutkov," je povedal. Ob tem je tudi pozdravil vse uslužbence in vernike mariborske nadškofije.
"Slovenija je v veliki krizi. Ta kriza ima veliko obrazov, ni samo kriza mariborske nadškofije. S skupnimi močmi bomo poskušali vnašati tiste vrednote, ki nas povezujejo, gradijo skupnost, občestvo in dajejo tudi upanje. Ker, če kaj potrebujemo danes, je to upanja in luči," je dodal.
Mariborska nadškofija je bila brez nadškofa od konca julija 2013, ko je papež Frančišek sprejel odpoved službi takratnega ljubljanskega nadškofa Antona Stresa in takratnega mariborskega nadškofa Marjana Turnška. V vmesnem obdobju je mariborsko nadškofijo vodil apostolski administrator in celjski škof Stanislav Lipovšek.
Slednji je po novinarski konferenci ocenil, da je Cvikl pravi mož na pravem mestu. Mariborska nadškofija bo lahko zdaj po besedah Lipovška "zadihala s polnimi pljuči" in uresničevala svoje duhovno poslanstvo v duhu škofa Antona Martina Slomška.
Priznal je, da si je tudi sam močno oddahnil, saj se bo po umestitvi novega nadškofa, ki bo 26. aprila v mariborski stolnici, lahko povsem posvetil vodenju celjske škofije. "Skušal sem pomagati, kolikor je bilo mogoče. Vendar pa sem na vsakem koraku čutil to, kar pravi Jezus sam, torej da nihče ne more služiti dvema Gospodoma," je opozoril.
Skupaj z upokojenim mariborskim pomožnim škofom Jožefom Smejem je Lipovšek Cviklu danes podelil blagoslov, na novinarski konferenci pa so tudi prebrali čestitke kardinala Franca Rodeta, prejšnjega mariborskega nadškofa Turnška in predsednika Slovenske škofovske konference Andreja Glavana.
Slednji je v odzivu za STA dejal, da je vesel, da je nadškof postal nekdo, ki "mariborske težave pozna v globino": "To se mi zdi optimalna rešitev, saj bo lahko tako življenje nadškofije lažje postavil na nove temelje."
Glavan Cvikla pozna kot "ponižnega, preprostega, iznajdljivega in izredno delovnega človeka". To, da bosta tako ljubljansko kot mariborsko nadškofijo po novem vodila nadškofa, ki prihajata iz vrst redovnikov, pa se mu ne zdi "nič posebnega". "Ko sem bil na sinodi v Vatikanu, sem videl, da že najmanj tretjina škofov prihaja iz vrst redovnikov, v sosednji Avstriji celo polovica. Morda je tako zato, ker morda papež meni, da so redovniki bolj zanesljivi," je dejal.
Apostolskemu nunciju v Sloveniji Juliuszu Januszu se zdi najpomembneje, da je Cvikl dober duhovnik. Do zdaj je namreč kot duhovnik delal tudi v župniji Vitanje. Cvikl ima po navedbah nuncija tudi mednarodne izkušnje, ker je v Rimu pred prihodom v Slovenijo delal kot rektor papeškega kolegija Russicum, ki izobražuje ljudi za stike z drugimi verami: "Mislim, da je to tudi razlog, ki je prepričal papeža Frančiška, da se je odločil za Cvikla."
V redu jezuitov, kjer je Cvikl nekaj časa deloval tudi kot predstojnik, so počaščeni, da je bil za nadškofa imenovan nekdo, ki prihaja iz njihovih vrst. Po besedah namestnik vodje slovenskih jezuitov Damjana Rističa Cvikla poznajo kot sobrata, ki je bil "vedno učinkovit, pa hkrati zelo človeški in ljudski". "Verjamemo, da bo kot tak mariborski nadškofiji dal, kar bo le mogel dobrega," je dejal.
Profesor na Teološki fakulteti in direktor Ignacijevega doma duhovnosti, ki ga vodijo jezuiti, Ivan Platovnjak pa je izrazil prepričanje, da Cvikl za ta čas prevzema zelo odgovorno in pomembno nalogo.
Moralni teolog Ivan Štuhec je izrazil veselje, da se bo lahko nadškofija z imenovanjem novega nadškofa vrnila v normalne okvire delovanja. Vesel je tudi, da je bil novi mariborski nadškof imenovan šele potem, ko je nadškofija pred kratkim sklenila dogovor z upniki, saj bo imel tako Cvikl "drugačen položaj, kot bi ga imel sicer".
Imenovanje so pozdravili tudi v Svetu katoliških laikov Slovenije, kjer novemu nadškofu obljubljajo podporo in sodelovanje.
Nadškofija Maribor, ki pokriva 3682 kvadratnih kilometrov in šteje 355.654 vernikov, je bila iz škofije v nadškofijo preoblikovana aprila 2006. Njen prvi nadškof in metropolit je bil Franc Kramberger, po njegovi upokojitvi pa je položaj prevzel Turnšek, ki je julija 2013 odstopil.
Korenine nadškofije sicer segajo v leto 1228, ko je salzburški nadškof Eberhard ustanovil Lavantinsko škofijo s sedežem v Šent Andražu (danes avstrijska Koroška). Na pobudo Antona Martina Slomška pa je bil leta 1859 njen sedež prenesen v Maribor.
Življenjepis novega nadškofa:
P. Alojzij Cvikl DJ (krstno ime Alojzij) je bil rojen 19. junija 1955 v Celju, v župniji Nova Cerkev. Prve štiri razrede osnovne šole je obiskoval v Novi Cerkvi, nadaljeval pa na Dobrni. Izobraževanje je nadaljeval na mariborski drugi gimnaziji. V tem času je bival v jezuitskem malem semenišču. Maturo je opravil leta 1974. Jeseni istega leta je vstopil v noviciat Družbe Jezusove. Leta 1976 je v Novem mestu odslužil vojaški rok.
Leta 1977 se je vpisal na ljubljansko Teološko fakulteto, jeseni 1979 je v jezuitskem kolegiju v Turinu opravljal prakso, bil je vzgojitelj in veroučitelj. Teološke študije je nadaljeval leta 1980 v Rimu na Papeški univerzi Gregoriani. V diakona je bil posvečen 28. marca 1983 v Rimu, v duhovnika ga je 3. julija 1983, v domači župniji. Posvečenje je prejel od mariborskega pomožnega škofa msgr. dr. Jožefa Smeja.
Kaplansko službo je opravljal v župniji Ljubljana-Dravlje. Še posebej se je pri svojem pastoralnem delu posvečal mladim in zakoncem. S podiplomskim študijem je nadaljeval leta 1988 v Bruslju na fakulteti Lumen Vitae, kjer se je izpopolnjeval na področju pedagogike in katehetike. Leta 1990 je zagovarjal magistersko nalogo z naslovom Vzgoja odraslih v župniji, napisana je v francoskem jeziku. V jeseni istega leta je bil imenovan za župnika v župniji Ljubljana-Dravlje. Pomladi 1993 je odšel v Padovo, kjer je zaključil jezuitsko formacijo, 15. Avgusta pa je v Dravljah izpovedal slovesne zaobljube.
Ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Alojzij Šuštar ga je imenoval za prvega ravnatelja Jegličevega dijaškega doma v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano in mu zaupal nalogo, naj pripravi vse potrebno, da bo dom lahko zaživel (priprava prostora, vzgojnega programa in iskanje prvih sodelavcev). P. Cvikl je bil prvi profesor verouka na Škofijski klasični gimnaziji in eno leto tudi pomočnik ravnatelja. Verouk na gimnaziji je poučeval osem let.
Pomladi leta 1995 je bil imenovan za provinciala slovenske province Družbe Jezusove in je to službo opravljal do leta 2001. Januarja 1996 je postal predsednik Zveze višjih redovnih predstojnikov in predstojnic. V času njegovega predsedovanja se je Zveza leta 1999 preimenovala v Konferenco redovnih ustanov Slovenije.
V času njegove provincialne službe je bila jezuitom, pred prvim obiskom papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji, vrnjena cerkev Sv. Jožefa na Poljanah v Ljubljani, ki je bila po obnovi posvečena 5. novembra 2000. Prizadeval si je za dokončanje in posvetitev cerkve v Kočevski Reki, ki jo je tedaj upravljal jezuit p. Franc Šetar.
V tem času je bil član raznih komisij, dejavno je sodeloval tudi pri pripravi sinode in obeh papeževih obiskov. Od leta 1997 do leta 2002 je dejavno sodeloval v tajništvu sinode in pomagal pri pripravi besedila ter bil prisoten na mnogih dekanijskih dnevih po Sloveniji.
Leta 2001 je postal rektor Papeškega kolegija Russicum v Rimu. Omenjeni kolegij je bil v času njegove službe temeljito prenovljen, vanj se je naselila skupnost sester.
Marca 2009 je izšla njegova knjiga: «Il Padre. Servire nel nascondimento – Maksimilijan Žitnik SJ«, kjer predstavi življenje in delo svojega sobrata, s katerim je delil zadnja leta življenja v kolegiju.
Po končanem poslanstvu v Rimu, konec septembra 2010, je imel v načrtu sobotno leto na Malti. Zaradi finančnih težav Mariborske nadškofije je moral svoje načrte spremeniti, saj je v novembru 2010, sprejel začasno službo ekonoma. Ob tem poslanstvu je sprejel tudi službo duhovnega pomočnika v Vitanju.
Papež Frančišek je 14. marca 2015 imenoval p. mag. Alojzija Cvikla DJ za mariborskega nadškofa metropolita.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke