Revija Reporter
Slovenija

Nova pravila za zavarovalnice

Nenad Glücks

30. sep. 2013 13:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prvega januarja 2014 naj bi za evropske zavarovalnice začela veljati direktiva Evropske unije Solvency 2. Gre za direktivo, ki bo uskladila ureditev na področju zavarovalništva v državah Evropske unije. Osrednja vsebina je določanje višine kapitala, ki ga morajo imeti zavarovalnice, da znižajo tveganje za insolventnost, torej nezmožnost poravnavanja svojih obveznosti.

Strošek implementacije direktive Solvency 2 je bil v zavarovalnicah po Evropi od nekaj milijonov do nekaj deset milijonov evrov. Zanimali nas je, kakšne stroške imajo s tem v velikih slovenskih zavarovalnicah, tako pri uporabi lastnih virov, kot pri najemanju zunanjih strokovnjakov in institucij.

V Zavarovalnici Triglav poteka projekt prilagajanja zahtevam direktive že od leta 2006, pri čemer zavarovalnica sledi zahtevam Agencije za zavarovalni nadzor in sodeluje pri vseh študijah kvantitativnih učinkov in stres testih. Največji del stroškov obsegajo stroški internih kadrov. Vpeljava Solventnosti 2 vpliva na več poslovnih procesov v zavarovalnici, tako pri vpeljavi sodeluje večje število zaposlenih iz različnih oddelkov, ki opravljajo tudi druge redne delovne naloge. Prilagoditev obstoječe informacijske podpore predstavlja dodaten strošek, vendar je prilagoditve težko razmejiti na tiste, ki so namenjene tej direktivi in siceršnje za izboljšanje kakovosti prodajnih aktivnosti. Koraki se namreč izvajajo skupaj v okviru iste programske podpore.

Tudi v skupini Sava Re že nekaj časa poteka implementacija zahtev Solventnosti 2. Do konca leta načrtujejo usklajenost s praktično vsemi zahtevami direktive, gre pa za proces, ki neprestano traja in nenehno zahteva samoocenjevanje in izboljševanje. Že zaradi tega je nemogoče podati dokončno oceno stroška. Rezervirana imajo okvirna sredstva za izvedbo ključnih aktivnosti do vključno leta 2015 (direktiva se bo uveljavljala postopno). Pri projektu sodeluje okoli deset ljudi z različnih področij dela, pričakujejo pa, da se to število lahko tudi podvoji.

V Adriatic Slovenici dela na projektu Solvency 2 stalno en sodelavec, večje število zaposlenih z različnih področij pa sodeluje ob svojih siceršnjih zadolžitvah. Gre za postopen proces, soodvisen od sprejema ustreznih zakonskih, podzakonskih in tehničnih predpisov tako na nivoju EU, kot v Sloveniji. Ocenjujejo, da bodo stroški, vključno z nabavo ustrezne programske opreme, znašali do milijona evrov.