Saj ni res, pa je, bi lahko dejali za članek, ki so ga v sredo objavili na spletni strani Družine. Avtorica Anka Benedečič Presl (leta 2018 je na listi SDS neuspešno kandidirala na volitvah za občinski svet v Tolminu) v članku z naslovom »Bi zvonjenje cerkvenih zvonov preprečilo hudo uro?« opozarja, da lahko Cerkev poleg molitev zoper točo, neurja, nalive stori še marsikaj več.
Pravi, da so bili v zgodovini »duhovniki pozorni na stanje neviht, ki so prihajale in mežnarji, župniki ... so zvonili in zvonili s cerkvenimi zvonovi in z vibracijo zvona so se razbili nevihtni oblaki in obvarovali so naselja, hiše, kmetije pred točo. Vsekakor pa v zgodovini ni bilo take toče za velikost pomaranče in še večje, kot je danes.«
Meni, da je slovenski narod zdaj ostal sam v milosti in nemilosti neviht, ki se zgrinjajo nad nas. Škofe, duhovnike, upravitelji župnij prosi, naj »zvonijo s cerkvenimi zvonovi, saj za to so, da pomagajo ljudem, kupljeni z denarjem vernikov«. Zvonjenje, dodaja, v takih grozečih trenutkih pred nevihtami ne bo nikogar motilo. Tu se bo pokazala prava ljubezen Boga med ljudmi, prek škofov, duhovnikov ... že s to preprosto, a zelo učinkovito gesto zvonjenja cerkvenih zvonov.
Avtorica ugotavlja, da vedno več ljudi vidi, »da neprimerno vreme ni naravno, da je vedno bolj namensko umetno ustvarjeno, z namenom škodovati ljudem, poljem, pridelkom, sadovnjakom ...« Omenjene prosi, da »v trenutkih prihajajočih neurij, temnih oblakov zvonijo, zvonijo, pomagajo slovenskemu narodu, da ga 'umetne' naravne nesreče ne uničijo in zaradi lakote ne spravijo na kolena.« Sploh pa je danes enostavneje zvoniti, poudarja. »Nekdaj so mežnarji, ključarji vlekli za vrv, danes se na mnogih mestih samo na gumb pritisne in zvoni ali je celo digitalno vodeno zvonjenje.«
Lahko le čakamo, kdaj bodo pri Družini iznašli še kakšno genialno rešitev za preprečevanje neurij in toče. Morda bodo za začetek predlagali kaznovanje odgovornih za »nenaravno namensko ustvarjeno vreme«, torej sežig kakšne čarovnice na grmadi, kot v starih časih.