Šlo je za razpravo o spremembi Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki sta ga kot predstavnika Gibanja za otroke in družine vložila Metka Zevnik in Franci Donko, priložila pa sta še 8000 podpisov državljank in državljanov. Slovenska politika starim staršem odvzema osnovno človeško pravico – da so skupaj s svojimi otroki in vnuki razširjena družina, je ob vložitvi spremembe politiki očitalo gibanje, ki ga je spodbudil primer t. i. »koroških dečkov«.
Zoper predlagano spremembe so najostreje nastopili poslanci tedanje Združene levice (stranka se je medtem preimenovala v Levico), med katerimi je prednjačil Miha Kordiš. Ta je svoj nastop začel z očitkom predlagateljem, da so »lažni preroki in cerkveni podaljški« ter »mračnjaki«, predsedniku gibanja Alešu Primcu pa je zabrusil: »S Princi se ne pogaja, Princem se ne popušča niti za milimeter.«
Kordiš je zavrnil očitek, da gre pri njegovih izjavah za sovražni govor, je pa priznal, da ko je govora o tistih, »ki našim ženskam želijo odvzeti pravico do splava, ki želijo kršiti enakopravnost vseh družin, ki se spravljajo na emancipacijo žena,« v tem primeru »do teh agentov iz mene vsekakor seka ven sovražnost.«
Svoj nastop je zaključil s »solidarno in skupaj gremo proti mračnim silam, proti cerkvenim podaljškom, ki so navadni izrodki degeneriranega kapitalizma…«
»Spoštujem Združeno levico, ker iskreno pove, kar misli. Vse druge stranke izrojene levice (SMC, DESUS, SD) mislijo in delajo podobno kot Združena levica, samo v besedah se pretvarjajo,« se je na nastop poslancev Združene levice lani odzval Aleš Primc.
Leto dni kasneje predstavnica gibanja in podpredsednica stranke Glas za otroke in družine Metka Zevnik spominja na dogajanje v parlamentu in opozarja, da predsednik DZ Milan Brglez ni storil ničesar, da bi jih zaščitil. Njegovo kasnejše pisno opravičilo Zevnikovi, ki ni bilo izrečeno javno, po njenem mnenju »kaže na njegovo tiho podporo dogajanju«.
V gibanju opozarjajo na zelo drugačen odziv Brgleza ob dogajanju v primeru sirskega begunca Ahmada Šamija. »Nas, ki smo pripravili Zakon kot odgovor na krivice, ki se dogajajo našim vnukom in njihovim starim staršem ob tragičnih dogodkih, kot je bil primer koroških dečkov, dr. Brglez ni povabil na pogovor. Prav nasprotno, čakati smo morali sedem mesecev pred vrati DZ ter … doživeli sovražnost.«
Predlagatelji spremembe zakona napovedujejo, da bodo vztrajali in da bodo že pripravljeno zakonodajo vložili takoj, ko bodo v DZ izvoljeni poslanci stranke Glas za otroke in družine.
Objavljamo izjavo Gibanja za otroke in družine:
Protestni odhod iz Državnega zbora zaradi sovraštva do starih staršev in vnukov ob prvi obletnici
Predstavniki Gibanja za otroke in družine smo 26.1.2017 protestno zapustili zasedanje DZ zaradi nebrzdane agresivnosti Združene levice, ki so jo v strokovnem neznanju in zavračanju predloga podpirali poslanci SD, SMC, prav tako DESUS. Predsednik DZ, dr. Milan Brglez ni storil ničesar, da bi zaščitil državljane, ki smo v skladu s slovensko Ustavo vložili in predstavili spremembo zakonodaje. Svoje neodgovorno vodenje seje je želel ublažiti s kasnejšim pisnim opravičilom Metki Zevnik, ki pa ni bilo izrečeno javno. To kaže na njegovo tiho podporo dogajanju, ne glede na pisno obžalovanje:« ... da so v slovenskem političnem prostoru nekatere stvari šle tako daleč, da določeni posamezniki mislijo, da jim je dovoljeno vse«.
Kaj nismo bili nekaj manj kot leto potem priča v primeru znanega sirskega begunca Ahmada, »da določeni posamezniki mislijo, da jim je dovoljeno vse«? Sprejem v DZ, klepet ob kavi ... Nas, ki smo pripravili Zakon kot odgovor na krivice, ki se dogajajo našim vnukom in njihovim starim staršem ob tragičnih dogodkih, kot je bil primer koroških dečkov, dr. Brglez ni povabil na pogovor. Prav nasprotno, čakati smo morali sedem mesecev pred vrati DZ ter..doživeli sovražnost.
In za kaj je šlo?
V Državnem zboru je po sedmih mesecih čakanja potekala razprava o spremembi Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki sva ga vložila Metka Zevnik in Franci Donko kot predstavnika Gibanja za otroke in družine s podpisi 8000 državljank in državljanov.
Zakon je pripravilo Gibanje, državljani pa podprli podpisi, ker slovenska politika starim staršem odvzema osnovno človeško pravico – da so skupaj s svojimi otroki in vnuki razširjena družina. Namenoma jih ignorira iz zakonodaje, kljub mednarodnim določilom, ki jih je podpisala Slovenija. Nov Družinski zakonik ni prinesel spremembe.
Glas za otroke in družine ne bo odnehal. Vložili bomo že pripravljeno zakonodajo takoj, ko bodo v Državni zbor izvoljeni naši poslanci ali poslanke. Stari starši so danes v Sloveniji največja skupina s krateno ustavno pravico – biti enak pred zakonom.
Svojih vnukov ne smemo posvojiti zgolj zato, ker smo njihovi stari starši.
In tako ne sme biti več!
Metka Zevnik
Podpredsednica stranke Glas za otroke in družine
Niso pozabili: Leto dni, odkar je levičar Kordiš Aleša Primca in somišljenike zmerjal z izrodki
25. jan. 2018 18:43 Osveženo: 7:12 / 26. 1. 2018
Mineva leto dni, odkar so predstavniki Gibanja za otroke in družine zaradi »nebrzdane agresivnosti Združene levice« protestno zapustili razpravo DZ o zakonu o družini.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke