Revija Reporter
Slovenija

Nevladniki imajo svoje ideje, koga naj Golob (ne) imenuje za notranjega ministra

STA
5 1.560

6. feb. 2023 16:43 Osveženo: 18:51 / 06. 2. 2023

Deli na:

Boštjan Poklukar

STA

DZ bo po napovedih premierja Roberta Goloba novega notranjega ministra potrjeval na februarski redni seji, kar pomeni, da se izteka rok, ko bo moral ime kandidata poslati v DZ. V ožjem krogu favoritov se omenja Boštjana Poklukarja, več nevladnih organizacij pa je pred odločitvijo svoja pričakovanja do novega ministra strnilo v pismu premierju.

Premier Golob bo tako najkasneje naslednji teden v DZ poslal ime kandidata za novega ministra za notranje zadeve, po nekaterih informacijah pa bi to lahko storil že ta teden. Če bo namreč DZ novega notranjega ministra potrjeval na redni februarski seji, ki se bo začela 20. januarja, bo ta moral glede na poslovniške roke DZ svoje načrte v prihodnjem tednu predstaviti tudi pristojnemu parlamentarnemu odboru.

V zadnjih tednih se je med kandidati sicer najpogosteje omenjalo Boštjana Poklukarja, ki je ta resor vodil že v času vlade premierja Marjana Šarca in naj bi veljal za najresnejšega favorita, strokovnjaka za vprašanja varnosti Miroslava Žaberla in nekdanjega ministra za pravosodje v vladi Boruta Pahorja Aleša Zalarja.

Ob tem pa je več nevladnih organizacij na premierja Goloba naslovilo pismo, v katerem so opozorile, da je ministrstvo za notranje zadeve ena ključnih institucij v državi za zagotavljanje varnosti prebivalcev in pregon kriminalitete ter varovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, kakor tudi demokratičnih načel delovanja. Predsednika vlade pozivajo, da to upošteva pri izbiri novega ministra oziroma ministrice.

V pismu so v šestih točkah izpostavili tudi ključna področja sodelovanja z notranjim ministrstvom, in sicer strategijo na področju migracij, prenovo zakonov o mednarodni zaščiti in tujcih, pripravo zakona o integraciji in zakona, ki bi uredil položaj otrok brez spremstva, ureditev položaja izbrisanih, prenovo zakona o javnih zbiranjih in ukrepe na področju nasilja v družini in nasilja nad ženskami.

Spomnili so tudi, da imajo nekatere nevladne organizacije dolgoletne izkušnje sodelovanja z ministrstvom za notranje zadeve, njihovo temeljno pričakovanje pa ob tem ostaja odprtost in pripravljenost na konstruktiven in strokoven dialog. V luči tega je direktorica Pravno-informacijskega centra Katarina Bervar Strnad za Dnevnik ocenila, da Poklukar, ki je stolček na čelu notranjega ministrstva enkrat že zasedal, sodi med ministre, ki so poslušali, a dialog ni dal rezultatov. Glede na dosedanje izkušnje in njihova pričakovanja ocenjujejo, da Poklukar ni primeren kandidat.

V kabinetu predsednika vlade ob tem pojasnjujejo, da so vse pobude državljanov dobrodošle, a da se nanje nikoli neposredno ne odzivajo, jih pa preučijo in upoštevajo pri oblikovanju politik.