V ta namen organizirajo delavnico za novinarje, da bodo »okrepili znanje o mednarodni zaščiti in pravicah migrantskih otrok v Sloveniji«.
Nobenega dvoma ni, da so otroci ranljiva skupina, še zlasti begunski brez spremstva, toda ni povsem jasno, v čem bi se »odgovorno« poročanje o migrantskih otrocih razlikovalo od »odgovornega« poročanja o slovenskih otrocih. Naloga medijev je namreč korektno informiranje o dogodkih in komentiranje brez olepšav, nikakor ne vzgajanje bralcev, poslušalcev in gledalcev. A očitno je delavnica nekakšno logično nadaljevanje projekta Spoštuj besede, ki ga financira Evropska unija in kjer so nedavno izdali navodila, kako morajo mediji poročati o migrantih.
V navodilih so pod geslom »etično novinarstvo proti sovražnemu govoru« zapisana pravila politično korektne terminologije. Priporočajo, da je treba objavljati več pozitivnih zgodb, če pa migranti zagrešijo zločin, se etnično in versko ozadje ne sme navesti, razen če tega ne zahteva zgodba. Vodnik novinarjem tudi nalaga, da morajo biti »pozorni na politične in družbene akterje, ki širijo sovraštvo«.
Podobno srečanje je PIC organiziral že lani, ko je bil govor o tem, da migrantski otroci pomanjkljivo dostopajo do socialnih, zdravstvenih in izobraževalnih storitev, ničesar pa o tem, da integracija v novo okolje pomeni tudi spoštovanje kulture in regulative države gostiteljice. Zato bo zanimivo opazovati, kako bodo mediji uporabili znanje, ki ga bodo pridobili na delavnici, da bodo ustvarjali »podporno okolje« za »dobro počutje« migrantskih otrok.