Poslanke in poslanci so z 32 glasovi za in 52 glasovi proti zavrnili predlog ustavne obtožbe predsednika republike Danila Türka. Večina poslancev je namreč delila mnenje predsednika republike, da je predlog ustavne obtožbe pravno neutemeljen, moralno nesprejemljiv in politično škodljiv.
Predlog ustavne obtožbe predsednika Türka so konec januarja vložili poslanci SDS in SLS. Predsednik je namreč po njihovem mnenju z odlikovanjem nekdanjega republiškega sekretarja za notranje zadeve Tomaža Ertla, ki naj bi bil odgovoren za sistematične kršitve človekovih pravic, kršil ustavo.
Kot je ob obrazložitvi predloga na seji DZ dejal predsednik SDS Janez Janša, odlikovanje nekdanjega šefa Udbe pomeni grobo kršitev večih členov ustave ter hujšo kršitev zakona, pomeni pa tudi legitimacijo in simbolno odlikovanje zločinov, ki jih je naredila nekdanja politična policija.
Z odlikovanjem Ertla je bila po navedbah predsednika SDS Janše državi "povzročena očitna politična in materialna škoda tako doma kot v tujini", saj je bilo odlikovanje podeljeno prav ob dvajseti obletnici konca totalitarizmov v Evropi. Pri tem je po njegovem mogoče povleči objektivno vzročno zvezo med funkcijo predsednika države, dejanjem in škodo, ki je bila povzročena, očitna pa je tudi osebna odgovornost predsednika države. "Zato so izpolnjeni vsi formalni ustavno pravni pogoji za sprejem predloga za obtožbo predsednika države pred ustavnim sodiščem in njegovo razrešitev s funkcije predsednika države," je dejal.
Predsednik Türk pa je na seji zavrnil vse očitke iz predlagane ustavne obtožbe. Po njegovih besedah je
je
predlog pravno neutemeljen, moralno nesprejemljiv in politično
škodljiv. Znova je pojasnil, da je nekdanjemu republiškemu sekretarju
za notranje zadeve Tomažu Ertlu, skupaj z Tomažem Časom in Leopoldom
Jesenkom, podelil srebrni red za zasluge za izjemno delo in zasluge pri
varnosti, obrambi in zaščiti Slovenije v času akcije Sever. "Poudarjam,
v času akcije Sever, to je poleti in jeseni leta 1989, ne prej ne
pozneje, in torej nikakor za njihovo celotno delovanje pri opravljanju
dolžnosti v času pred demokratično preobrazbo Slovenije," je dejal.
Türk tudi meni, da je bil predlog ustavne obtožbe tudi pravno nevzdržen, saj ne vsebuje nobenega argumenta o kršitvi ustave. "Ne zadošča reči, katera ustavna določba naj bi bila domnevno prekršena. Povedati je treba, katera zapoved ali prepoved je bila konkretno prekršena in kako, s katerim dejanjem naj bi to bilo storjeno," opozarja Türk in dodaja, da v predlogu ustavne obtožne ne najdemo nič od tega.
Da ustavna obtožba predsednika nima možnosti za uspeh, je pokazala že poslanska razprava pred glasovanjem. Podprli so ga namreč le v SDS in SLS, kjer so Türku očitali kršitev ustave, v ostalih poslanskih skupinah pa so obtožbo videli le kot pretvezo za "politikantsko" obtoževanje.
Po mnenju vodje poslanske skupine SD Mirana Potrča je bila ustavna obtožba pripravljena nekorektno, nedostojno in omalovažujoče do institucije obtožbe, državnega zbora in predsednika. Izrazil je prepričanje, da obtožba služi le kot pretveza za razpravo o politični primernosti ravnanja predsednika. Tudi vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem je menila, da resnični cilj predlagateljev ni bil poslati predsednika na "zatožno klop". "Politične koristi si obetate le od tega, da parlament spremenite v politično-sodni tribunal," je očitala predlagateljem.
Po mnenju vodje poslanske skupine LDS Boruta Sajovica pa je predlog obtožbe zloraba ustave, postopka ustavne obtožbe in instituta predsednika republike. V ustavni obtožbi ni po njegovih besedah niti enega argumenta, iz katerega bi izhajalo, da je predsednik republike kršil ustavo. Tudi po mnenju Joška Godca (DeSUS) so predlagatelji predlog popolnoma spolitizirali ter zlorabili ustavne mehanizme za reševanje lastnih nerazčiščenih ideoloških travm.
"Podelitev najvišjega državnega odlikovanja za eno samo dejanje človeku, ki je mnogim Slovencem dolga leta povzročal veliko trpljenje, je neresno in nevredno predsednika države," pa je menil France Cukjati (SDS). Podporo obtožbi so napovedali tudi v SLS, saj menijo, da je odlikovanje Ertla "posmeh vsem, ki so iskreno delovali za osamosvojitev Slovenije", kot je dejal Radovan Žerjav.