Revija Reporter
Slovenija

Zadrega Anžeta Logarja: v Tarči se je moral distancirati od zavajanj in hujskanja SDS-ovega propagandnega stroja

M. M., STA
9 4.029

2. sep. 2022 8:43 Osveženo: 9:38 / 02. 9. 2022

Deli na:

Anže Logar v Tarči

TV Slovenija

Ministrstvo za notranje zadeve je upravnim enotam in nekaterim ministrstvom posredovalo dopis s prošnjo, naj na vidnem mestu objavijo naslov, kamor lahko volivci pošiljajo podpise podpore za kandidaturo dveh kandidatk za predsedniške volitve. Ob vprašanjih, zakaj zgolj za dve, pojasnjujejo, da bodo to storili za vse, ki bodo podali zahtevo. Zaradi nečesa, kar je ustavljena praksa pred volitvami in referendumi, so včeraj zagnali hrup v SDS in s trem v zadrego spravili svojega predsedniškega kandidata Anžeta Logarja, ki se je moral v Tarči distancirati od hujskaštva kolegov na družbenih omrežjih.

Ministrstvo je upravnim enotam pa tudi nekaterim ministrstvom najprej poslalo dopis z naslovom, na katerem podpise za vložitev kandidature zbira Nataša Pirc Musar. Temu so sledili očitki, da ministrstvo preferira to kandidatko. Tudi s strani stranke Resni.ca, ki je prav tako zahtevala, naj v upravnih enotah in nekaterih zavodih (denimo bolnišnicah in domovih za starejše) objavijo tudi naslov za oddajo podpore za kandidatko Sabino Senčar.

In ministrstvo je sledilo tudi njihovi zahtevi. Kot so namreč pojasnili, so doslej dopise poslali za dve kandidatki. "Na enak način pa bomo seznanjali tudi z naslovi drugih kandidatov, če bomo prejeli tovrstna zaprosila," so navedli.

Ker v ministrstvu vnaprej nimajo podatkov o tem, kdo bo zbiral podpore in na kateri naslov lahko državljani svoje podpore posredujejo, v skladu z ustaljeno prakso iz preteklosti te podatke vsem deležnikom v postopku potrjevanja obrazcev podpor posredujejo na izrecno zaprosilo kandidatov.

"Tako kot v preteklosti vse deležnike postopka potrjevanja podpor nediskriminatorno, pod enakimi pogoji in v skladu z ustaljeno prakso, seznanimo tudi z naslovi kandidatov, ki zbirajo podpore, ko prejmemo njihove zahteve," so navedli na ministrstvu.

Logar se je moral braniti

V vrstah SDS so včeraj zagnali hrup zaradi domnevne kršitve ustave in zlorab. Jelka Godec je zahtevala pojasnilo notranje ministrice Bobnarjeve in premierja Goloba, pritegnili so ji drugi podporniki SDS in žolčno tvitali, vpili o sramoti in pozivali k diskvalifikaciji Pirc Musarjeve iz predsedniške kandidature. Neizogibno se je oglasil tudi Janša.

Še celo nekdanji notranji minister Aleš Hojs je hujskaško tvital in delal problem iz nečesa, kar sploh ni problem in zakonodaja omogoča – še huje, kot je opozorila Nataša Pirc Musar v včerajšnji oddaji Tarča na TV Slovenija, je prav nekdanji notranji minister iz vrst SDS Vinko Gorenak leta 2012 podal navodilo za tako zbiranje podpisov. Ta praksa obstaja pri vseh volitvah in referendumih, je izpostavila.

»Meni je nenavadno, da drugi kandidati niso vprašali in poizvedeli o tej možnosti. Jaz sem in sem dobila takšna navodila. In še enkrat poudarjam, ta možnost mora obstajati za neodvisne kandidate, težko ljudje izvedo, kam poslati podporo, če nimajo možnosti priti na upravno enoto. Ta možnost namreč obstaja za tiste, ki so nepokretni, v zaporu, bolnišnicah, domovih za starejše,« je povedala Pirc Musarjeva v Tarči.

Včerajšnjo oddajo Tarča si lahko ogledate na tej povezavi

Kandidat SDS Anže Logar je bil ob njej gost Tarče in od tvitov svojih strankarskih kolegov se je distanciral ter poudaril, da se sam na v hujskanje na twitterju ni spuščal. Stvar je za SDS precej nerodna, saj je moral Logar v oddaji, ki gre krogom SDS najbolj v nos, oddaljiti od svojih kolegov. Predlagam, da vsak kandidat izkoristi vsako možnost, ki jo omogoča zakonodaja, da zbere zadostno število podpisov, je dejal. Na izrecno vprašanje voditeljice Erike Žnidaršič, ali misli drugače kot kolegi iz SDS, ki so pisali nekaj drugega, je odgovoril »seveda«.

Nekdanji ustavni sodnik Peter Jambrek ne pozna zakonodaje?

Do ravnanja ministrstva so kritični tudi v štabu Nine Krajnik, kjer menijo, da omenjena dopisa predstavljata kršitev pravnega reda. Ob njihovih današnjih pojasnilih, Krajnikova meni, da gre za "retroaktivno podajanje enake pravice ostalim kandidatom, da bi se pokazali v nekoliko boljši luči", kar je "samo po sebi sporno". Njen podpornik Peter Jambrek pa je šel še dlje in ocenil, da gre za privilegiranje ene kandidatke in "pričakovano bi bilo" da bi bila ministrica deležna ustavne obtožbe.

Na vprašanje, ali bo tudi sama podala to zahtevo pa je Krajinkova v dejala, da bodo o tem v njenem štabu še zelo razmislili. Objava naslova bi tudi njej olajšala zbiranje podpisov, a meni, da bi šlo za "kršitev standardov, etičnih načel in tako dalje". Obenem pa v njenem štabu pozivajo, naj javne institucije vsem kandidatom pomagajo pri zbiranju podpisov.