Nič kaj dobrodošlo božično darilo je namreč marsikomu darovala vlada – nepremičninski davek naj bi v teoriji udaril predvsem lastnike več nepremičnin, a kolateralna škoda bodo tudi najemniki.
Če bo nepremičninski davek sprejet v obliki, kot ga predlaga vlada, je namreč neizogibno, da se bodo številnim najemnikom podražile najemnine za stanovanja ali hiše, v katerih bivajo zdaj. Lastniki, ki nepremičnine oddajajo in imajo sklenjeno najemno pogodbo, bodo deležni popusta pri davku na nepremičnine, ki naj bi se znižal za 25 odstotkov prijavljenih dohodkov za odmero dohodnine iz oddajanja v najem.
Najemodajalcem namreč niti na kraj pameti ne pade, da bi sami požrli novi davek, temveč ga bodo preložili na pleča najemnikov.
V primerih, kjer se novi davek ne bo »pokril« z odbitjem davka na najemnino od premoženjskega davka – se pravi v primerih nižjih najemnin – bo za najemodajalce edina smiselna poteza dvig najemnin.
Davek se bo odmeril od posplošene Gursove ocene tržne vrednosti nepremičnine. Če vzamemo za primer na 162.000 evrov ocenjeno stanovanje v Ljubljani (ki glede na cene v prestolnici ni veliko, lahko je tudi zgolj garsonjera), ki ga lastnik oddaja za 500 evrov mesečno, bi po uvedbi davka najemnina realno zrasla na 800 evrov.
Pri 1,45-odstotni davčni stopnji, ki jo je napovedala vlada, bi namreč nepremičninski davek za tako stanovanje znašal 2350 evrov na leto, to vsoto pa bi omenjeni 25-odstotni popust na davek od oddajanja v najem kril šele pri najemnini malo pod 800 evri.
Davek bo najmanj v enem od področij, kjer naj bi prinesel pozitivne spremembe, naredil medvedjo uslugo tistim najemnikom, ki plačujejo ali bodo pred tem uvedbo davka plačevali razmeroma ugodne najemnine, nižje od »tržnih« cen na podivjanem nepremičninskem trgu.
Najemodajalcem namreč niti na kraj pameti ne pade, da bi sami požrli novi davek, temveč ga bodo preložili na pleča najemnikov. Vlada bo torej kaznovala tako najemodajalce, ki svojih najemnikov ne odirajo, kakor tudi najemnike, ki so doslej uživali privilegij znosne najemnine.
O tem, da bi bili trenutni najemodajalci, ki uradno oddajajo nepremičnine in tudi plačujejo davek, oproščeni dodatne obdavčitve, očitno ni razmišljal nihče na ministrstvu na finance. Pred očmi so imeli samo stotine milijonov evrov, ki naj bi jih nepremičninski davek prinesel.
Ta denar naj bi se v pravljici, ki jo pripoveduje vladna koalicija, z znižanjem obremenitev dela prelil v višje neto plače. Za koliko naj bi se zvišale, vlada ni niti poskušala napovedati – teh 600 ali 700 milijonov letno namreč ne bo prineslo od 300 ali 400 evrov višjih neto plač.