Revija Reporter
Slovenija

Nekoč najbogatejši Slovenec Mirko Tuš še ni rešen, višje sodišče vztraja pri pregonu zaradi zlorabe položaja

STA
596

1. jun. 2021 10:38 Osveženo: 10:44 / 01. 6. 2021

Deli na:

Mirko Tuš, nekoč najbogatejši Slovenec

Mediaspeed

Višje sodišče v Ljubljani je po poročanju Dela že drugič razveljavilo sklep okrožnega sodišča, da je kazenski postopek zoper Mirka Tuša, obdolženega napeljevanja Tomaža Simoniča k domnevni zlorabi uradnega položaja, zastaral. Zoper Tuša je bila sicer maja vložena nova obtožnica, povezana s prenosom blagovnih znamk skupine Tuš.

Višje sodišče je sklep okrožnega sodišča iz letošnjega februarja o zastaranju pregona zoper Tuša razveljavilo po pritožbi tožilstva. To je storilo že drugič.

Tožilstvo je namreč po začetku prvega sojenja za nekdanjega direktorja Agencije za pošto in telekomunikacije - zdaj Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS Simoniča in Tuša modificiralo pravno kvalifikacijo in namesto več posamičnih dejanj očitek spremenilo v eno kaznivo dejanje, Simoniču pa poleg povzročitve velike premoženjske škode državi dodalo še pridobitev osebne premoženjske koristi v obliki stanovanja v Piranu. Sodnica je menila, da modifikacija obtožnice ni dopustna, in je postopek proti Tušu zaradi zastaranja ustavila, tak sklep pa je višje sodišče na pritožbo tožilstva takrat razveljavilo.

Vendar se je okrožno sodišče kljub stališču višjega sodišča glede (ne)zastaranja pregona v novem postopku spet postavilo na stališče, da ne gre za veliko premoženjsko korist, temveč majhno, za kar da je pregon zastaral. A to je ugotovilo zgolj za Tuša, obdolženega napeljevanja Simoniča k domnevni zlorabi položaja, čeprav je napeljevanje vezano na glavno kaznivo dejanje, ki ga tožilstvo očita Simoniču. Zato je višje sodišče nedavno spet razveljavilo sklep o ustavitvi postopka za Tuša zaradi zastaranja. Kot je še opozorilo, bo kazenski pregon absolutno zastaral leta 2026, danes navaja časnik Delo.

Simonič je bil v prvem sojenju oproščen očitkov vpletenosti v sporno podelitev brezplačnih frekvenc tretje generacije podjetju Tušmobil v letih 2006 in 2008, po razveljavitvi oprostilne sodbe na višjem sodišču pa bo septembra spet sedel na zatožno klop, piše časnik. Višje sodišče je postopek vrnilo na začetek.

Zoper Mirka Tuša je bila medtem vložena nova obtožnica, povezana z domnevno zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja v zvezi s prenosom blagovnih znamk skupine Tuš. Preiskava specializiranega državnega tožilstva je namreč po pisanju Dela končana, tožilstvo je 11. maja vložilo obtožnico. Ta sicer še ni pravnomočna in je v fazi vročanja obdolženim in zagovornikom.

Kriminalisti so zaradi oškodovanja družbe Engrotuš v višini 30 milijonov evrov in prodaje oziroma prenosa njegovih blagovnih znamk v začetku letošnjega februarja opravili več hišnih preiskav. Po neuradnih podatkih Dela naj bi bila zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti osumljena zakonca Tuš.