Revija Reporter
Slovenija

Nekdanji načelnik slovenske in jugoslovanske Udbe Silvo Gorenc umaknil tožbo proti Leljaku

Igor Kršinar

3. jan. 2018 6:44 Osveženo: 15:48 / 03. 1. 2018

Deli na:

Silvo Gorenc.

Primož Lavre

Nekdanji šef jugoslovanske Udbe Silvo Gorenc je umaknil kazensko tožbo proti Romanu Leljaku nekaj dni po tem, ko je tožbo zoper slednjega izgubil nekdanji šef slovenske Udbe Janez Zemljarič.

Nekdanji načelnik slovenske in jugoslovanske SDV Silvo Gorenc je umaknil kazensko tožbo zoper publicista Romana Leljaka, v kateri mu je očital razžalitev.

Leljak je v Arhivu RS našel dokumente nekdanje SDV, iz katerih je razvidno, da je slovenska SDV leta 1972 v Salzburgu ugrabila hrvaškega študenta Stjepana Crnogorca in ga tajno pripeljala v Ljubljano, kjer ga je zasliševala, nato pa se je za njim izgubila vsaka sled.

Silvo Gorenc je kot načelnik jugoslovanske SDV takrat prejel dve pismi slovenske SDV: v prvem mu pomočnik načelnika SDV Boris Mužič pošilja gradivo o akciji, v kateri so ugrabili Crnogorca, v drugem pa ga prosi za denar za poplačilo sodelavcev, ki so sodelovali v tej akciji.

Leljak je dokumente predstavil javnosti na tiskovni konferenci novembra 2013 ter zoper Gorenca in druge vpletene vložil kazensko ovadbo, ki so jo bolj resno kot v Sloveniji vzeli v Avstriji ter na pobudo državnega tožilstva v Salzburgu opravili kriminalistične preiskave.

Gorenc se je zaradi Leljakovih navedb počutil razžaljenega in se v kazenski tožbi zoper njega izgovarjal, da sam ni ugrabil in likvidiral Crnogorca. Februarja 2015 se je na okrožnem sodišču v Murski Soboti začel predobravnalni narok, na katerem je Leljak povedal, da bo na glavni obravnavi predstavil vse dokaze, najdene v Arhivu RS: »To pomeni, da je moja krivda izključena, saj imam dokaze iz Arhiva in o njih ne dvomim. Moja trditev, da je Silvo Gorenc naročil ugrabitev in opravil plačilo zanj, je torej resnična, in to ne more biti žalitev.«

Po razpravi se je pred sodiščem zgodil incident – Leljak je Gorenca pozval, naj mu pove, kje je Crnogorčev grob, Gorenc pa mu je zabrusil, da se s takšnim »bednikom« nima kaj pogovarjati. Sledila je Leljakova kazenska tožba proti Gorencu, v kateri je bil slednji zaradi razžalitve pravnomočno obsojen na denarno kazen.

Sodni postopek proti Leljaku pa se ne bo začel, saj je Gorenc pred kratkim umaknil kazensko tožbo zoper njega. Kot nam je sporočil Leljak, se je to zgodilo nekaj dni po tem, ko je bil oproščen v podobni kazenski tožbi, ki jo je zoper njega vložil nekdanji šef slovenske SDV Janez Zemljarič. Zato je sodišče v Murski Soboti izdalo sklep, da se kazenski postopek zoper Leljaka ustavi, Gorenc pa mora plačati vse stroške, ki so nastali zaradi vložitve kazenske tožbe.

Poleg Gorenca je kazensko tožbo zoper Leljaka umaknil tudi Milan Dorič, bolj znan pod imenom Hanzi, ki ga Leljak povezuje z umorom Nikice Martinovića leta 1975, ko je slovensko SDV vodil Zemljarič. Gre za sodelavca SDV Hanzija, ki naj bi se ga, sodeč po dokumentaciji iz Arhiva RS ,»namerilo« v enega od hrvaških emigrantov, ki je ob tem na sestanku v centru SDV v Mariboru prejel dva okvirja za brzostrelko.

Silvo Gorenc pa še vedno vztraja pri kazenski tožbi zaradi razžalitve zoper pisca teh vrstic in fotografa Primoža Lavreta, ker smo vse te zgodbe opisali in slikovno opremili v Reporterju. V tem postopku se glavna obravnava na sodišču še ni začela.