"V večini domov, ki jih je pri nas okoli 100, se ta virus ni razširil, zato bi tiste domove, ki so zaenkrat obvarovani pred infekcijo, še bolj zaprl," je za STA dejal Voljč. Več tednov so sicer že prepovedani obiski v domovih za starejše, kamor pa je okužba vseeno zašla. Do sedaj so potrdili okužbo pri 137 oskrbovancih in 30 zaposlenih v domovih, največji žarišči sta v domovih v Metliki in Šmarju pri Jelšah. Prav starejši pa so ena od najranljivejših skupin pri covidu-19.
Tudi Voljč pozdravlja možnost, da prebivalci v Sloveniji svojce vzamejo v domačo oskrbo, a se morajo hkrati zavedati, da jih čaka dolga borba s covidom-19. "Vsak ima možnost, da se odloči tako ali drugače. Toda pri tej odločitvi morajo upoštevati, da stanovalca doma starejših občanov ni mogoče vzeti domov le za kratek čas. Z veliko verjetnostjo se bo zgodilo, da ga bodo morali oskrbovati doma, vse dokler bo ta epidemija trajala," je opozoril.
Tako je od vsake družine posebej odvisno, ali se bodo za to odločili ali ne. "Oboje je lahko prav," je dodal in spodbudil tiste družine, ki lahko dobro in dlje časa skrbijo za svoje starejše sorodnike, naj to storijo. Obenem pa je prepričan, da je prava odločitev tudi tista, da oskrbovanci ostanejo v domovih, saj imajo tam več možnosti za kakovostno oskrbo.
Pri vsem skupaj ima pomisleke bolj zaradi narave virusa same, ki jo spremlja dolga doba, preden se lahko bolezen pojavi. "Učinek te bolezni je lahko zelo prehoden. Danes ga nimate, jutri pa ga že imate. Utegne se zgoditi, da tudi če boste vzeli domov nekoga, ki je negativen na koronavirus, bo že jutri doma test pozitiven," je še dodal.
Sicer pa je Voljč zadovoljen s pristopom vodilnih organov v državi, ki so se hitro odzvali na širjenje virusa. "V Sloveniji se z epidemijo zelo dobro spopadamo, kljub temu, da smo priča porastu okuženih. Toda ta je v primerjavi z nekaterimi drugimi državami skromen in je odraz tega, da položaj v državi dobro nadziramo. Le upamo lahko, da bo tako ostalo tudi v prihodnje," je dejal in in pristavil, da so dežurni kritiki vedno prisotni, a da je treba poslušati predvsem stroko, ki v Sloveniji ve, kaj dela.
Tiste domove starostnikov, ki so zaenkrat obvarovani pred infekcijo, bi še bolj zaprl
2. apr. 2020 7:22 Osveženo: 7:24 / 02. 4. 2020
Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč meni, da v tistih domovih za starejše, kjer se novi koronavirus ni razširil, morali še bolj zapreti. S tem bi lahko povsem preprečili vnos virusa v domove za starejše občane, je ocenil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke