Revija Reporter
Slovenija

Navdušenje nad soncem: izkušnje uporabnikov sončnih elektrarn

Biserka Karneža
8 3.761

7. nov. 2021 20:00

Deli na:

Gradnja samooskrbne sončne elektrarne na strehi hiše z ustreznim naklonom in lego (vzhod–zahod).

Profimedia

Veliki plakati s fotografijami znanih Slovencev in s pripisom Sonce je naša prihodnost so preplavili Slovenijo. Ali se odločitev za samooskrbno sončno elektrarno res splača in kaj vse takšna odločitev s seboj prinaša?

Kakšna je izkušnja nekoga, ki je o vseh prednostih uporabe brezogljičnih virov razmišljal pred 35 leti in se takoj odločil za to, pri tem pa uporabil lastno znanje?



Kako danes razmišlja o svoji odločitvi tisti, ki se je za sončno elektrarno z namenom trženja odločil pred desetimi leti in mu je do danes uspelo poplačati najeti kredit?

Kmetovalec in podjetnik Roman Brežnik iz Celja je za 47-kWh elektrarno, ki jo v celoti trži – kadar dela, gre vsa proizvedena elektrika neposredno v transformatorsko postajo – moral odpreti s. p. Vse dokumente v zvezi z gradnjo je zanj uredilo izbrano podjetje: »Edino, kar sem moral storiti, so bili moji podpisi dokumentov.«

Kakšne so izkušnje upokojenca in obrtnika Jožeta Pesana iz Celja? V sodelovanju in ob pomoči prijatelja iz Nemčije si ni izdelal sončne elektrarne, ampak preprost solarni sistem ogrevanja za pripravo sanitarne tople vode, ki mu odlično služi že 35 let. Pojasnil je, kako deluje in kakšni so bili prihranki v vseh teh letih.

Kateri so ključni dvomi tistih, ki bi želeli imeti samooskrbno sončno elektrarno in kakšno je pojasnilo zavarovalniškega strokovnjaka Sebastijana Sintiča? Na odprta vprašanja v zvezi s sončnimi elektrarnami opozarjajo tudi v Zadrugi sončnih elektrarn Slovenije.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24