kača, krško Svet24.si

Foto: V Krškem goste lokala prestrašila kača

supet-luna, sankt-peterburg Svet24.si

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

20245X9263 Necenzurirano

Šef slabe banke iz vrst SDS v službo k ...

bajec becarevic Reporter.si

Huda obtožba na račun Tarče in Teša: ...

doncic Ekipa

Šestič zapored! Odlično pripravljeni Luka s ...

milan-štrljić Njena.si

Zvezdnik Botrov razkril skrivnost svojega ...

matjaz kek 24 pm Ekipa

Matjaž Kek med trenersko elito: selektorja ...

Slovenija

Nadškof Zore: Zmaj je nekdaj uničeval, mučil, pošiljal v pregnanstvo, moril, danes pa uporablja drugačno taktiko

Deli na:
Nadškof Zore: Zmaj je nekdaj uničeval, mučil, pošiljal v pregnanstvo, moril, danes pa uporablja drugačno taktiko

Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore na Brezjah - Foto: Bobo

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja danes narodno svetišče Marije Pomagaj na Brezjah obiskujejo številni romarji. Zaradi epidemioloških razmer so se v manjšem številu udeležili osrednje maše, prihajajo pa preko celega dne. Na osrednji maši jih je nagovoril ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki jih je pozval tudi k cepljenju.

Brezje bo danes obiskalo več tisoč ljudi. Kot je pojasnil Zore, je veliki šmaren praznik, ki slovenskega kristjana povabi na romanje. Zato so danes svetišča, vključno s slovenskim narodnim Marijinim svetiščem na Brezjah polna romarjev, ki prihajajo k Mariji po tolažbo in spodbudo, obenem pa, kot je poudaril Zore, romanje v njih krepi vero v življenje, ki se ne konča ne v prsti in ne v pepelu, ampak preko praga časa dobi drugačne razsežnosti.

Največji Marijin praznik že drugo leto zapored poteka ob opozorilih zaradi epidemioloških razmer. V luči teh razmer se je osrednje maše na Brezjah tokrat udeležilo manj ljudi kot prejšnja leta. Po oceni vodje Romarskega urada Brezje Andreje Eržen Firšt se je zbralo več sto ljudi. Kot je pojasnila, so ljudje resno vzeli opozorila in rajši ne prihajajo v večjo množico. Gredo na druge maše, ki potekajo tekom današnjega dne, ali pa so se k Mariji Pomagaj odpravili že prej.

Povečan obisk, zlasti mladih družin opažajo že od julija. Kot je povedal rektor bazilike Marije Pomagaj Robert Bahčič, je bazilika odprta od jutra do večera. "Ljudem smo vedno na razpolago. Zadnje čase opažamo veliko spovedi, saj so ljudje leto in pol težje prišli k temu zakramentu," je pojasnil. Sicer pa ljudje večinoma prosijo za zdravje, razumevanje v družini in srečen zakon. Zelo redko se navezujejo na epidemijo, pogosto pa pridejo prositi za tolažbo notranjih stisk, je povedal.

Danes na Brezjah od 8. do 14. ure poteka tudi cepljenje proti covidu-19, za katerega skrbi mobilna cepilna enota Kočevje, ki ga je angažiral Nacionalni inštitut za javno zdravje. Do 12. ure so cepili nekaj več kot 20 ljudi. K cepljenju pa je po osrednji maši povabil in spodbudil tudi Zore. Kot je poudaril, je pomembno, da poskrbimo ne le za našo dušo, temveč tudi za zdravje naših teles in hkrati tudi za zdravje naših bližnjih.



V pridigi je Zore izpostavil prispodobo zmaja, ki je vse svoje moči usmeril v delovanje zoper Kristusovo Cerkev v njenih začetkih in skozi vsa obdobja njene zgodovine. "Tudi v našem času Cerkvi ni prizaneseno z nasprotovanjem in s poskusi, da bi ji iztrgali vse, čemur po svojem delovanju daje življenje na tem svetu," je dejal.

Pojasnil je, da je zmaj danes drugačen. Prilagodil je način svojega pojavljanja: "Prikazuje se nam v zelo različnih barvah in nas s svojo pisanostjo skuša prepričati, da je dobrohoten. Rad bi bil videti neškodljiv, da bi ga spustili v svojo bližino. Spremenil je tudi način svojega delovanja. Nekdaj je uničeval, mučil, pošiljal v pregnanstvo, moril. Njegovo delovanje je bilo vidno, brez težav ga je bilo moč prepoznati".

Danes zmaj uporablja drugačno taktiko. Hoče se polastiti človekove notranjosti, ugrabiti njegovo dušo, ga izprazniti vseh vrednot. "Močno si prizadeva, da bi mu vsilil določen način mišljenja, da bi ga prepričal v zveličavnost določenih pojmov, tako da vse tisto, kar ni skladno z zmajevim načinom delovanja, označi za zaostalost, za nestrpnost, za sovražni govor," je dejal Zore.

Kot je poudaril, v tem trenutku v našem narodu, še zlasti med najbolj odgovornimi za naše skupne zadeve, potrebujemo odprtost, sprejemanje in veliko medsebojno spoštovanje. "Vsak posameznik, vsaka skupina in vsaka skupnost je ob srečanju z drugačnostjo postavljena pred izbiro: ali bo drugačnost videla kot grožnjo zase in jo skušala uničiti, ali pa bo drugačnost videla kot povabilo k dialogu in kot priložnost za dopolnjevanje, iz katerega lahko nastane nekaj dobrega, nekaj boljšega in takšna drža privede do srečanja," je dejal.