Revija Reporter
Slovenija

Na protestnih shodih več tisoč javnih uslužbencev

STA

23. jan. 2013 13:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Več tisoč javnih uslužbencev se je zbralo na protestnih shodih v večjih krajih po Sloveniji. Poleg Ljubljane, kjer je shod organiziral Pergam, je potekalo še 13 shodov v organizaciji Sviza. Javni uslužbenci so se zavzemali proti odpuščanju v javnem sektorju, proti zniževanju plač in za spoštovanje do sedaj doseženih sporazumov in dogovorov.

Protestni shodi so poleg Ljubljane, kjer se je zbralo po ocenah organizatorjev 10.000 javnih uslužbencev, potekali še v Mariboru, Celju, Ravnah na Koroškem, Novi Gorici, Novem mestu, Kopru, Murski Soboti, Krškem, Postojni, Slovenskih Konjicah, Škofji Loki, Velenju in Ptuju.

V Mariboru so se stavkajoči zbrali na Trgu svobode. Po besedah predsednika območnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Podravje Borisa Radosavljeviča se je shoda udeležilo okoli 1500 delavcev v vzgoji, izobraževanju in pravosodju, medicinske sestre, policisti in gasilci. "Smo proti odpuščanju v javnem sektorju, proti zniževanju plač in za spoštovanje do sedaj doseženih sporazumov in dogovorov, ki nam jih nenehno krčijo," je na kratko povzel stavkovne zahteve.

Zbrane je med drugimi nagovoril rektor mariborske univerze Danijel Rebolj, ki je odločno protestiral proti "brezglavemu varčevanju za vsako ceno, ki več kot očitno ne prinaša nobenih dobrih rezultatov". Dramski igralec Bojan Maroševič je množico vprašal, ali je javni sektor res tisti, ki je spravil na kolena slovensko gospodarstvo. "Dokler ne bom videl za zapahi razne Bavčarje, Šrote, Tovšakove in Zidarje, ne bom verjel v pravno slovensko državo," je povedal in ob tem bil deležen veliko odobravanja množice.

Na protestnem shodu javnih uslužbencev v Celju je predsednik Območnega odbora Sviza Celje Srečko Lešek povedal, da mora biti vladi jasno, da so državljani stopili v bran doseženih pravic in, da ne zahtevajo povečanja materialnih koristi, temveč kulturni dialog s pogajanji. Na protestu, ki se ga je udeležilo okoli 1400 javnih uslužbencev, zahtevajo od vlade, da jih prizna za enakopravne socialne partnerje, da se drži dogovora o ukrepih na področju plač, da odstopi od namere po zniževanju števila javnih uslužbencev, ki presega en odstotek na letni ravni od skupnega števila zaposlenih.

Prav tako zahtevajo izvajanje kolektivne pogodbe in kolektivnih sporazumov, utrditev socialne države, zahtevajo tudi plačilo stavke zaradi kršitve kolektivnih pogodb in sporazumov. Kot je dejal Lešek, zaposleni v javnem sektorju vlado opominjajo, da je začela z varčevalnimi ukrepi na napačnem koncu. Med drugim tudi z zelo slabim vzgledom, ki ga dajejo politiki mladim državljanom s svojim netransparentnim odnosom in nespoštovanjem pravne države s svojim sprenevedanjem.

Na protestnem shodu na osrednjem Titovem trgu v Kopru se je zbralo okoli 1000 ljudi. Shoda so se udeležili javni uslužbenci iz skoraj vseh dejavnosti javnega sektorja. Po besedah predstavnika obalnega Sviza Branka Filipiča so se zbrali, da vladi, "ki ima dva obraza in ki v svojem oblastnem vladanju ne pozna izrazov, kot sta dialog, argumenti, in ne spoštuje dogovorov, pokažemo, da z nami ne more pometati, kot se ji zdi".

Tej vladi in vladi, ki bo sledila, pa, kot je dodal, sporočajo, "da bomo učitelji, v primeru, ko boste spet iz predala, tokrat že tretjič, poskušali spreminjati obstoječe normative in standarde, začeli učitelji izvajati samo osnovne dejavnosti, ki so trenutno sistematizirane". Shod poteka v znamenju govorov in petja uporniških pesmi, med njimi primorske himne Vstajenje Primorske.

V Murski Soboti se je pred grajskim poslopjem po oceni organizatorjev zbralo okoli 1000 protestnikov, v Pomurju pa v 47 zavodih stavka nekaj manj kot 4000 članov Sviza. Protestniki so prinesli številne transparente, na katerih je med drugim pisalo "Kdor zapre šolo, odpre zapor", "Brez učitelja ni šole", "Za navadne državljane veljajo zakoni, za Janšo in njegove ne", "Res imamo slabo šolstvo, dokaz je naša šolana vlada" in podobno.

Po besedah predsednice območnega odbora Sviza Pomurje Marjane Kolar še ni prepozno, da zaradi nerazumnih posegov v vzgojo in izobraževanje, znanost in kulturo ter odnosa ministra do vseh zaposlenih v teh dejavnostih ter poskusa vlade, da krizo izkoristi za uničevanje socialne države, pošljejo svoja sporočila v Ljubljano.

V Novi Gorici se je na Bevkovem trgu zbralo okoli 500 stavkajočih, predvsem zaposlenih v šolstvu in zdravstvu, med njimi pa so bili tudi novogoriški gledališčniki. Shod so pričeli z internacionalo in nagovori vodij stavkovnih odborov na goriškem - Sviza Anica Erjavec, predstavnice Glose in sindikata Pergam v zdravstvu Vilka Brusa.

Po besedah Erjavčeve si želijo, da bi jih vlada jemala kot enakopravne partnerje pri dogovorih in spoštovanju vseh sporazumov. Obenem si želijo tudi novih pogajanj o masi za plače v letošnjem letu. Stavkajoči so razvili tudi transparente, na katerih je med drugim pisalo: "Turk, nismo tvoji janičarji", "Politika je bolna, zato je igralnica prepolna", "Dol z gnilo vlado" ter "Vrednote - mi ji učimo, kaj pa vi?"

Na Ptuju se je na Mestnem trgu zbralo okoli 500 zaposlenih v javnem sektorju, ki mirno izkazujejo svoje nezadovoljstvo, predstavniki sindikatov pa so prebrali svoje stavkovne zahteve. Kot je povedal regijski koordinator sindikata Sviza Milan Kumer, se je stavki pridružila velika večina zaposlenih v javnem sektorju na Ptujskem, saj je stavko izglasovalo vseh 28 zavodov v regiji.

Tudi starši so stavko razumeli, zato je le malo otrok prišlo v šole in vrtce. Na Osnovni šoli Majšperk, kjer dela Kumer, so tako danes sprejeli le štiri otroke, vsi ostali zaposleni pa bodo stavkali v šoli do 14. ure. Na shodu so še enkrat povedali, da se s tako obliko pogajanj, ki jih pelje vlada, ne morejo strinjati, zato od nje zahtevajo, da se začne resno pogajati.

Na protestnem shodu na novomeškem Glavnem trgu se je po podatkih prirediteljev zbralo približno 500 predstavnikov različnih javnih ustanov. Osrednja govornica je bila predsednica novomeškega odbora Sviza Andreja Grom, ki je povedala, da je bil današnji shod izraz stiske, ogorčenosti in želje po spremembi po njenem nevzdržnega stanja v vrtcih, šolstvu, znanosti in kulturi, ter zdravstvu in drugih dejavnostih javnega sektorja, ključnih za dobrobit Slovenije.

Med govorci v Novem mestu je bil tudi predstavnik novomeške gimnazije in eden pobudnikov ljudske nezaupnice Uroš Lubej, ki je med drugim opozoril, da niso paraziti učitelji, temveč je to "ta žalostni režim", ki po njegovem že predolgo zaseda svoje stolčke in se je preveč razbohotil. Lubej je tudi dodal, da učitelji od politike zahtevajo vizijo o tem, kako bodo ohranjali, ne pa vizije uničevanja.

Na enournem shodu na Ravnah na Koroškem se je v središču mesta zbralo okoli 500 javnih uslužbencev. Zavzeli so se za ohranitev doseženih standardov v vzgoji in izobraževanju ter za ohranitev pravne in socialne države. Ob tem so izrazili tudi podporo gospodarstvu, koordinator protestnega shoda za Koroško Igor Jeram iz Prve osnovne šole Slovenj Gradec pa upa, da tudi gospodarstvo razume njihove zahteve. Bolj kot bo vlada poskušala uveljavljati varčevalne ukrepe, bolj kot bo rezala v plače, bolj se bo slabšal položaj vseh, je med drugim poudaril Jeram.

Shod, na katerem so zbrani nosili številne transparente in glasno pospremili govore regijskih predstavnikov sindikatov v šolstvu, socialnem in zdravstvenem varstvu, pravosodju in drugih, je po Jeramovih besedah uspel. "Prav je, da nas je oblast pognala na ulice, od tu nas bo verjetno bolje slišala," pa je med drugim dejal profesor iz slovenjgraške gimnazije Andrej Makuc. Stavko so sicer podprle vse šole in vrtci na Koroškem.

V okviru splošne stavke javnega sektorja se je pred postojnskim šolskim centrom zbralo okoli 400 ljudi, veliko med njimi šolnikov, ki so pet minut čez dvanajsto krenili na pohod čez Postojno. Po besedah predsednika sindikata Šolskega centra Postojna Vlada Počkaja s shodom izražajo protest zoper ravnanje oblasti, ki ni naklonjeno šolstvu. Moti jih predvsem, da jih oblasti ne upoštevajo kot enakovredne partnerje v pogajanjih in da jim grozijo s spremembo standardov in normativov v šolstvu.

V Šolskem centru Postojna, ki je eden izmed večjih zavodov v Postojni, od 110 zaposlenih stavka 61 zaposlenih, pohoda pa se sicer udeležujejo stavkajoči iz vseh javnih ustanov (tudi nešolskih) na postojnskem območju. Protest, na katerem javni uslužbenci svoje nezadovoljstvo izražajo s piščalkami, bobni in transparenti, se bo po sprehodu skozi mesto končal na istem mestu, kjer se je začel.

Na Gorenjskem je bil protestni shod v okviru stavke organiziran le v Škofji Loki, kjer se je zbralo okrog 250 učiteljev osnovnih in srednjih šol ter vzgojiteljev iz Škofje Loke ter Selške in Poljanske doline. Protestniki so obhodili staro mestno jedro Škofje Loke in na Mestnem trgu zapeli Stoji učilna zidana ter Hej brigade.

Predstavnik škofjeloškega območnega odbora Sviza Marko Špolad, ki je učitelj matematike na škofjeloški gimnaziji, je v nagovoru poudaril, da "šole niso vzrejališča in pitališča trdobučnežev po meri te ali one ideologije. "Ne bomo vzgajali tako imenovanih dobrih potrošnikov brez lastne volje samo zato, da bi jim peščica izbrancev lažje vladala," je poudaril. Udeleženci shoda so svoje nezadovoljstvo izrazili tudi s številnimi transparenti.

Sindikati so stavko napovedali predvsem zaradi predvidenega znižanja mase sredstev za plače v javnem sektorju, kar bi imelo za posledico tudi odpuščanje zaposlenih. Pogajanja z vlado pa so obstala takoj na začetku. Vladna pogajalska skupina naj bi se danes odločila, kako naprej v pogajanjih s sindikati, potem ko vlada v torek ni dala mandata za pogajanja o masi za plače javnih uslužbencev.