Revija Reporter
Slovenija

Na mariborski občini še vedno skrivnostni okoli poravnave za univerzijado

STA

4. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Več mariborskih mestnih svetnikov je na včerajšnji seji skušalo izvedeti, koliko je mesto stala odpoved lanske zimske univerzijade. Mestna občina se je namreč poravnala z Mednarodno študentsko športno zvezo (Fisu) in dogovorjeni znesek plačala že lani, a direktor mestne uprave Marko Žula tudi tokrat zneska ni želel javno razkriti.

Mestna uprava je svetnikom že decembra obljubila, da bodo podrobnosti okoli poravnave izvedeli na za javnost zaprti izredni seji, a se to vse do danes še ni zgodilo. Na to je včeraj prvi opozoril svetnik Lipe Rok Peče, za njim so s podobnimi vprašanji številko zahtevali še svetnik Županove liste Milan Mikl, svetnik SDS Renato Škerbinc, na pobudo svetnika SD Metoda Dolinška pa bodo na naslednji seji opravili razpravo o tem za zaprtimi vrati.

Žula je svetnikom včeraj pojasnil, da so številke zapisane pri realizaciji proračuna v lanskem letu, za zdaj pa o številki ne namerava javno govoriti, saj Mednarodno arbitražno sodišče (CAS) v Lozani še ni izdalo odločbe o zaključku postopka. "Če bi zdaj o tem govoril javno, bi lahko Fisu spet odprla postopek. Dokler postopek ni zaključen, ne bom nič povedal, odsvetujem pa tudi županu, da kaj pove, saj bomo sicer lahko ogrozili vse, kar smo naredili," je dejal direktor mestne uprave.

Kot je dejal, so se namreč na zahtevo Fisu v sklenjenem sporazumu zavezali, da o vsoti do konca postopka ne bodo javno govorili, saj je poravnava bolj ugodna za Maribor kot za Fisu. Po njegovih besedah bodo mestne svetnike o vsem skupaj seznanili takoj, ko bo odločba o koncu postopka na sodišču pravnomočna, o tem, zakaj se to ni zgodilo takoj po 16. januarju, kot je napovedal, pa je dejal, da so na mestni občini pričakovali, da se bo arbitražno sodišče na dogovor med MOM in Fisu odzvalo hitro in kmalu po poravnavi zaključilo postopek.

Mariborčani so se avgusta lani med drugim sestali z generalnim direktorjem Fisuja Ericom Saintrondom. Predstavniki omenjene športne zveze so namreč vložili tožbo zoper mesto za 4,85 milijona evrov. Njihov skupni zahtevek je sicer znašal 7,7 milijona, a so pri tem upoštevali, da je vlada preko Slovenske univerzitetne športne zveze (Susa) že plačala 2,85 milijona evrov za organizacijske pravice.

Ker je prišlo do omenjenega dogovora, je CAS sprva preklical narok obravnave, ki je bila razpisana za 10. in 11. september, svoje nadaljnje postopke pa so odložili vsaj do 31. januarja letos. Tudi ta termin je bil po dogovoru in izplačilu preklican.