Na glasovanju o podpredsednikih DZ dve glasovnici označeni
Poslanec SDS Danijel Krivec in poslanec Demokratov Franc Križan sta bila na današnji izredni seji DZ izvoljena za podpredsednika DZ. Dve glasovnici sta bili označeni.
Kandidat SDS Krivec je na tajnem glasovanju prejel 84 glasov, štirje so bili proti. Križan, ki so ga predlagali poslanci Demokratov in Resnice, pa je prejel 86 glasov, dva sta bila proti.
Pri volitvah obeh kandidatov je bilo prevzetih po 88 glasovnic, vse so bile tudi veljavne. Predsednik DZ Zoran Stevanović je pred glasovanjem prosil poslanke in poslance, naj glasovnic ne označujejo, kot se je to zgodilo na tajnem glasovanju o njegovi kandidaturi za predsednika DZ.
Vseeno sta bili dve glasovnici označeni.
Stevanović je čestital izvoljenima podpredsednikoma DZ. "Nadejam se dobrega sodelovanja in uspešnega dela," je dodal.
Franc Križan (Demokrati) je v izjavi za medije po izvolitvi za podpredsednika DZ zatrdil, da bo "varuh poslovnika in ustave". Tako kot na ustanovni seji, ki jo je vodil kot najstarejši poslanec, je tudi po današnji izvolitvi, ko je zanj glasovalo 86 poslancev, izpostavil željo, "da bi se v ta prostor vrnile vrednote, ki izhajajo iz naravnega stanja človekove zavesti, to se pravi iz notranjega miru". "To so spoštovanje različnosti, strpnost, spoštljiv dialog, sodelovanje in povezovanje. To od nas pričakuje Slovenija," je prepričan.
Ostanite obveščeni
Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.
Danijel Krivec (SDS) pa se je zahvalil vsem, ki so ga na volitvah podprli. "Podpora je bila visoka," je dodal Krivec, ki ga je na glasovanju podprlo 84 poslancev. Tako kot v prejšnjem mandatu DZ, ko je bil prav tako na mestu podpredsednika DZ, si bo "na enak način tudi v tem mandatu prizadeval, da bodo spoštovani poslovnik in vsa pravila, ki veljajo znotraj DZ, da bo to na nek način tudi padlo na plodna tla in da se stvari v DZ postavijo ponovno na nek primeren nivo".
Krivca so za podpredsedniško mesto v DZ predlagali poslanci SDS, Križana pa poslanci Demokratov.
Po poslovniku ima DZ največ tri podpredsednike, od tega enega iz največje opozicijske poslanske skupine. Podpredsedniki pomagajo predsedniku DZ pri njegovem delu in opravljajo v dogovoru z njim posamezne zadeve z njegovega delovnega področja. Svojo funkcijo opravljajo do prve seje novoizvoljenega DZ.
Poslovnik določa tudi, da če je predsednik DZ odsoten ali zadržan, ga nadomešča podpredsednik, ki ga določi predsednik. Če predsednik DZ ni določil podpredsednika, ki naj ga nadomešča, ali če predsedniku preneha funkcija, ga nadomešča najstarejši podpredsednik, še določa poslovnik.
Današnje glasovanje o podpredsednikih DZ in tudi tisto o razdelitvi predsedniških in podpredsedniških mest v parlamentarnih delovnih telesih po Stevanovićevih besedah še ne govorita nič o bodoči koaliciji.
Ponovil je, da mora DZ čim prej začeti delati, zato so tudi danes ustanovili začasne odbore. "Ko bo znana koalicija, jih bomo seveda preoblikovali," je dejal.
V poslanskih skupinah Svoboda, SD ter Levica in Vesna se niso strinjali s predlogom imenovanja predsednikov in podpredsednikov danes ustanovljenih delovnih teles DZ, saj da ne upošteva volilnega rezultata, zato so odločanje o tem predlogu obstruirali. "Malo so mi delovali otročje, določeni postopki delujejo, kot da nekdo ni dosegel svojega, vrgel igračko v kot in začel ob tem jokati," je o tem dejal Stevanović, ki je danes kot predsednik DZ vodil svojo prvo sejo.
V obrazložitvi kandidature Krivca so izpostavili, da je bil podpredsednik DZ že v preteklem mandatu, ko je delo opravljal uspešno. V DZ je bil sicer prvič izvoljen leta 2004 in nato na vseh naslednjih parlamentarnih volitvah. V enem od mandatov je bil tudi vodja poslanske skupine. "Ne išče konfliktov, ne žuga, zna umiriti zadeve. Njegovo umirjenost, nekonfliktnost, povezovalnost in tudi nesebično delo za sočloveka poznajo sokrajani, ki so mu leta 2017 podelili naziv častnega občana občine Bovec," je v predstavitvi kandidature na seji DZ poudarila vodja poslancev SDS Jelka Godec. Izpostavila je še njegove bogate poslanske izkušnje, poznavanje poslovnika državnega zbora in parlamentarne prakse.
V predlogu Križanove kandidature pa so navedli, da ima 37 let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih, med drugim je deloval kot član uprave Loterije Slovenije in direktor Slovenske turistične organizacije. Vodil je tudi več velikih poslovnih sistemov doma in v tujini. "Takšna pot človeka nauči marsičesa, odgovornosti za sprejete odločitve, spoštovanje časa, sposobnosti usklajevanja različnih interesov in predvsem tega, da rezultatov ni brez reda, dialoga in jasnega cilja," je v predstavitvi dejal poslanec Demokratov Tadej Ostrc. Po njegovih besedah je Križan v javnosti prepoznan kot človek mirnega nastopa, življenjske zrelosti in spoštljive komunikacije.
V predstavitvah stališč poslanskih skupin je oba kandidata podprla tudi Resnica. Medtem pa so bili v Svobodi in SD kritični do tega, da se ključna kadrovska vprašanja rešujejo, še preden je jasno znano, kdo bo v koaliciji in kdo v opoziciji, obenem pa so opozorili na "sprenevedanje strank" desnice, ki da ne priznajo, da imajo koalicijo že dogovorjeno.