Na Dragi o Udbi in mladih
30. avg. 2015 6:28 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu so se v soboto nadaljevali jubilejni 50. študijski dnevi Draga 2015 s predstavitvijo knjige Igorja Omerze o udbovskem nadzorovanju Drage in srečanjem, ki so ga pripravili mladi.
Sobotno dogajanje na Dragi se je začelo s predstavitvijo Omerzove knjige Karla - Udba o Dragi, ki je izšla pri tržaški založbi Mladika ob prisotnosti avtorja in predstavnika založbe Marija Maverja. V knjigi z več kot 740 stranmi Igor Omerza predstavi, kako je nekdanja tajna policija SDV oz. Udba spremljala študijske dneve od njihovega nastanka leta 1966 do demokratizacije Slovenije leta 1990. Pri tem avtor daje v vpogled tako dokumente SDV kot drugih takratnih oblastniških institucij, pa tudi gradivo organizatorjev Drage, se pravi Društva slovenskih izobražencev.
Tajna policija je o Dragi proizvedla obširno dokumentacijo, ki pa ni vsa na razpolago, saj je bilo ob demokratizaciji marsikaj uničenega. Omerza kljub temu v arhivih dobil več biltenov, pripravljenih za slovenski politični vrh, v katerih so poročila o predavanjih in razpravah ali kar cela predavanja. Pri nadzorovanju se je posluževala tako mikrofonov, nastavljenih v stanovanjih nekaterih organizatorjev ali spremljevalcev Drage, na primer pisateljev Alojza Rebule in Borisa Pahorja ter novinarja Franca Jeze, kot številnih sodelavcev. Na predavatelje iz Slovenije je izvajala pritiske ali jim odsvetovala udeležbo na študijskih dnevih, zaradi česar so organizatorji začeli imena predavateljev zamolčevati, čeprav je zanje oblast vedno izvedela. Kljub temu so ideje Drage, vezane na vrednote slovenstva, demokracije in krščanstva, prodirale v Slovenijo in pomembno prispevale k demokratizaciji, je zaključil Omerza.
Po predstavitvi Omerzove knjige je skupina mladih sodelavcev Drage priredila srečanje na temo Petdeset delcev še ni celota, na katerem so podali lastne misli o študijskih dnevih in vrednotah, ki jih poudarjajo. Srečanje v obliki nedokončane sestavljanke so sooblikovale misli Jadranke Cergol, Jerneja Ščeka, Primoža Sturmana in Andreja Černica, ki so v svojih prispevkih med drugim opozorili na potrebo po ohranjanju in razvijanju rabe slovenščine kljub spreminjanju narodnostnega sestava slovenske narodne skupnosti v Italiji, po širini, vseživljenjskem učenju, vedoželjnosti in radovednosti, ki so pogoj za ohranitev človeškosti, pa tudi po tem, da je, kot so to storili nekdanji pobudniki Drage, zaradi prepričanja pri snovanju neke pobude potrebno vztrajati kljub strahu pred morebitnim neuspehom in negotovem položaju. Prav tako je treba zagotoviti pogoje, da mladi Slovenci v Italiji ostanejo doma, na kar pa se v slovenski narodni skupnosti ne razmišlja preveč. Misli govornikov so se v teku srečanja prepletale s prikazom umetniških del mladih zamejskih avtorjev in videoposnetkov z voščili mladih pripadnikov raznih evropskih manjšin.
Draga 2015 se bo nadaljevala in zaključila danes. Ob 8.30 bo maša, ki jo bo daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ob 10. uri pa predavanje Alenke Rebula Moč dvojine: preobrazba moškega in ženske za narodno rodovitnost. Ob 15.30 bodo podelili Peterlinovo nagrado, Draga pa se bo zaključila s predavanjem Edvarda Kovača na temo Že danes je jutri ali slovenska prihodnost, ki se bo začelo ob 16. uri.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke