V koalicijski Levici se zaradi zmage radikalne leve frakcije na kongresu obeta zamenjava na vrhu stranke, kjer naj bi Luko Mesca zamenjala Asta Vrečko. Komu bi sesutje Levice in propad največje vladne stranke najbolj koristil.
Vlado je ošvrknila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar in ob tem podprla morebitno stranko Anžeta Logarja, ki vztraja na čelu sveta SDS. Ali bo pod njenim patronatom tudi levo od sredine nastala nova stranka, ki bi jo sestavljali nezadovoljni poslanci Svobode?
Pravzaprav je vlada Roberta Goloba že kmalu po novem letu izgubila več kot polovično podporo anketirancev. Po raziskavah agencije Ninamedia jih je že januarja njeno delo kot slabo ocenilo več kot pozitivno, Mediana pa je marca zaznala več nasprotnikov kot podpornikov, nato je aprila največjo vladno stranko prehitela SDS Janeza Janše, vendar na merjenju, ki ga je agencija opravila za Delo.
Pozneje je Gibanje Svoboda spet prehitelo SDS, a stranki sta vseskozi precej izenačeni. Po zadnji anketi Mediane (za POP TV) spet rahlo vodi SDS pred Svobodo, po Ninamedii pa je obratno in Svoboda vodi pred SDS za pet odstotnih točk. Ob tem je podpora SDS vseskozi približno enaka, pri GS pa od volitev pada.
Pričakovanja ljudi so bila velika, zato jih je tudi mnogo razočaranih. Podobno kot sta jih pred tem razočarala Zoran Janković in Miro Cerar, prvi ni niti sestavil koalicije, drugi pa je zamudil priložnost za odločne ukrepe, tudi Robert Golob zgolj podaljšuje časovnice za obljubljene reforme, čeprav ima zanje najširšo možno politično in javno podporo.
Pišemo o podobnostih in razlikah s političnim dogajanjem v času vlade Mira Cerarja; koliko ministrov je »padlo« že v prvem letu vladavine Mira Cerarja in Marjana Šarca ter kdo od sedanjih ministrov bi se lahko poslovil jeseni.
Razkrivamo, zakaj je prišlo do nesporazuma med predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič in premierjem Robertom Golobom. Tudi Cerar je težko sodeloval s takratnim predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom. Kolikšno podporo ima Klakočar Zupančičeva v poslanski skupini in ali iz tega lahko nastane nova stranka.
Veliko boljše odnose ima predsednica DZ s predsednico republike Natašo Pirc Musar, ki z Golobovo vlado ni najboljših odnosih, po drugi strani pa spodbuja Anžeta Logarja k ustanovitvi nove stranke na desni sredini. Predsednica od vlade želi, da kupi novo vladno letalo, in to ne enega, ampak kar dva.
Razkrivamo tudi dogajanje v opoziciji; zakaj nikogar iz vodstva NSI ni bilo na osrednji državni proslavi in kako je prišla v javnost informacije o novembrski izjavi prvaka SDS Janeza Janše, da na naslednjem kongresu ne bo več kandidiral za predsednika stranke ter kako resna je bila ta izjava.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24