Revija Reporter
Slovenija

MNZ o pomoči otrokom brez spremstva: Vlada zaradi opravljanja tekočih poslov o tem ne more odločati

STA

9. mar. 2020 17:21 Osveženo: 17:22 / 09. 3. 2020

Deli na:

Migranti v kampu Moria na otoku Lezbos.

Profimedia

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Bruslju članice EU pozvala k pomoči otrokom brez spremstva na grških otokih. Pet članic je pomoč že napovedalo. Na slovenskem notranjem ministrstvu pravijo, da uradne prošnje za sprejem otrok niso prejeli in da sicer vlada zaradi opravljanja tekočih poslov o tem niti ne more odločati.

"Zelo nujno je treba poskrbeti za mladoletnike brez spremstva. Nujno jih je odpeljati z otokov na varnejše mesto," je pozvala von der Leynova na novinarski konferenci o sto dneh mandata nove komisije in poudarila potrebo po mehanizmu za obravnavo tega perečega problema.

Francija, Portugalska, Luksemburg, Finska in Nemčija so se že pozitivno odzvale, je izpostavila predsednica in opozorila, da bo potrebna nadaljnja pomoč. Prepričana je, da se bo odzvalo še več članic. Pojasnila je, da bo v četrtek v Grčiji, kjer pričakuje več informacij o trenutnem položaju.

Nemška vlada je sicer danes sporočila, da EU razmišlja o sprejemu do 1500 begunskih otrok iz sprejemnih centrov v Grčiji. "Na evropski ravni se pogajamo o koaliciji voljnih za sprejem teh otrok," so sporočili v Berlinu.

Na grških otokih, na katere se v teh dneh zgrinjajo številni novi migranti, potem ko je Turčija prenehala zadrževati migrante in begunce, je veliko otrok brez staršev, sorodnikov ali skrbnikov. Grčija poziva druge evropske države, naj jih sprejmejo.

Tudi hrvaški premier Andrej Plenković je v nedeljo izjavil, da je Hrvaška pripravljena sprejeti del begunskih otrok, ki živijo v nehumanih razmerah v sprejemnih centrih na grških otokih.

Na slovenskem notranjem ministrstvu pa so o pomoči otrokom brez spremstva danes dejali: "Uradne prošnje Grčije za sprejem otrok z grških otokov nismo prejeli. Sicer pa vlada RS zaradi opravljanja tekočih poslov o tem niti ne more odločati."

Tudi notranji minister Boštjan Poklukar je minulo sredo v Bruslju dejal, da pobude glede pomoči otrokom brez spremstva v tistem trenutku še niso uradno dobili.

Obenem je Poklukar tedaj spomnil, da je bila Slovenija zadržana do malteškega dogovora štirih članic EU o začasnem mehanizmu za premeščanje migrantov, rešenih v Sredozemlju, ker se sooča z odprto migracijsko potjo, številnimi prosilci za mednarodno zaščito in omejenimi zmogljivostmi.