Revija Reporter
Slovenija

Ministrstvo za resnico in zakon za levico

29. okt. 2010 20:39 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Podpisana Služba za odnose z javnostmi Ministrstva za kulturo se je odzvala na naše stališče do sprejetega Zakona o RTV SLO in ga v maniri »demokratične« izvršne oblasti pač diskvalificirala. O generičnem bistvu tega zakona se pač da razpravljati, polemizirati in pisati na različne načine.

Podpisana Služba za odnose z javnostmi Ministrstva za kulturo se je odzvala na naše stališče do sprejetega Zakona o RTV SLO in ga v maniri »demokratične« izvršne oblasti pač diskvalificirala. O generičnem bistvu tega zakona se pač da razpravljati, polemizirati in pisati na različne načine.

Tudi to je, spoštovana Služba za odnose z javnostmi Ministrstva za kulturo, merilo za demokratično ozračje neke države. Zakonodajalec oziroma ministrica Majda Širca že vseskozi ponavlja mantro, da nasprotniki in kritiki namerno pavšalno in površno berejo zakon, ki ga očitno nenamerno korektno kot demokratičnega razlaga ministrica. Ta diskvalifikacija kritikov zakona je seveda zelo udobna, saj se potem zakonodajalcu in ministrici niti ni treba preveč potruditi, da bi zaslepljene, zapeljane, namerno površne ozavestila o veliki demokratičnosti in kakovosti zakona o RTV.

Resnici na ljubo pa bi bilo zares prav in pravično, če bi zakonodajalec, ministrica Širca in podpisana Služba za odnose z javnostmi Ministrstva za kulturo konkretno odgovorili na naslednja vprašanja, ki so izhajala tudi iz našega stališča do zakona o RTV:

 

1.     Kdo so tisti številni medijski strokovnjaki, ki so sodelovali pri pripravi zakona o RTV?

2.     Kako to, da so se nekateri številni medijski strokovnjaki, ki so bili člani ekspertne skupine -ki jo je za pomoč pri pripravi zakona imenovala ministrica za kulturo – ogradili že od osnutka zakona in javno razglašali, da pri tistem besedilu niso sodelovali, niti kasneje tega stališča niso preklicali?

3.     Kako to, da so ti številni medijski strokovnjaki, ki so sodelovali pri pripravi zakona, v besedilo osnutka lahko vpogledali na ministrstvu za kulturo na dan, ko je bil zakon javno predstavljen?

4.     Kako to, da so ti številni medijski strokovnjaki javno govorili, da so predlagali eno, sprejeto pa je bilo nekaj tretjega?

5.     Ali je mogoče za laž razglasiti naše stališče, da je ministrstvo te številne medijske strokovnjake sililo v podpis takšnega zakona, če je pa že dovolj hudo to, da jih je pod ta zakon kar samo podpisalo s tem, ko jih navaja kot tiste, ki so sodelovali pri nastanku takšnega zakona, čeprav številni medijski strokovnjaki tega besedila niso podprli?

6.     V odgovoru na naše stališče med drugim piše, da je Ministrstvo za kulturo s sindikati RTV zakon usklajevalo pol leta. Kaj je uskladilo, s katerim od treh sindikatov na RTV in s katerim pač ne, o tem pa ministrstvo molči. Ministrici zato svetujemo in predlagamo, da si prebere odgovore na nekaj vprašanj, ki smo jih v imenu odbora naslovili na hišne sindikate, odgovor pa prejeli od sindikata kulturno-umetniških ustvarjalcev. Bilo bi nenavadno, če ministrica Širca teh stališč doslej ni poznala.

7.     Odbor ZNP seveda ni zapisal, da naj bi nemir med zaposlenimi sprožilo dejstvo, da jim RTV še v naprej ne bi zagotavljala plačevanja dodatnega prostovoljnega pokojninskega zavarovanja. Ne, gre za hujšo zadevo: zakon o RTV s 1.1.2011 zaposlene na RTV izloča iz zaprtega sistema pokojninskega varčevanja, ki je namenjen zgolj javnim uslužbencem! Prenos doslej privarčevanih sredstev na katerega od drugih skladov pa pomeni dodatna obdavčevanja teh sredstev in njihovo pomembno zmanjšanje.

8.     Pa še nekaj: ker s 1.1.2011 zaposleni na RTV ne bodo več formalno-pravno javni uslužbenci, ampak nekakšen sui generis objekt, bo seveda odpadla tudi zadnja četrtina poravnave uskladitve plač.

9.     Zaposlene lahko upravičeno skrbi tudi »sui generis« dejstvo, da bo v hiši treba začeti pripravljati nove kolektivne pogodbe, ker stare zakon »prehodno« ukinja. Do podpisa novih kolektivnih pogodb ostanejo vse pravice zaposlenih sicer resda nespremenjene, kako bo pa potem, pa ministrstvo ne odgovarja. Ker je tudi v tem kleč tega zakona.

 

Za Odbor ZNP RTV SLO

Vinko Vasle