Revija Reporter
Slovenija

Ministrico za zdravje priganjajo k pripravi reform

STA

15. mar. 2015 11:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V parlamentarnih strankah se v zadnjih dneh vrstijo različna javna sporočila ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc. Nekatere stranke so namreč z njenim dosedanjim delom nezadovoljne in želijo, da pohiti s pripravo reform. A vsaj v večjem delu koalicije, na čelu s SMC, ministrica uživa podporo.

Predsednik vlade in predsednik SMC Miro Cerar je strankarski kolegici Kolar Celarčevi že večkrat izrazil podporo, med drugim tudi na kongresu stranke minuli teden. Da ima njihovo podporo, pa so za STA v petek zagotovili tudi v poslanski skupini SMC.

Podpori se je v četrtek pridružila tudi SD, ko je predsednik te stranke Dejan Židan na srečanju članstva izpostavil zlasti ministričino zagotavljanje denarja za zdravstvene ustanove ter še ocenil, da je Kolar Celarčeva "eden od branikov javnega zdravstva v Sloveniji". SD je za minuli četrtek sicer načrtovala tudi srečanje z ministrico, ki pa so ga, kot je dejal Židan, predstavili na prihodnje dni.

Nasprotno pa je podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar, sicer tudi eden od predhodnikov Kolar Celarčeve na zdravstvenem ministrstvu, nedavno ocenil, da je ministrica za zdravje pri pripravi zdravstvene reforme prepočasna, njena previdnost pa pretirana. Gantar je ob tem poudaril, da v DeSUS ministrico podpirajo, a jo želijo prepričati, da iz predala vzame kakšen že pripravljen zakon.

Gantar je v izjavi za STA izpostavil, da v že pripravljenih zakonih niso le "kakšne stare ugotovitve, pač pa gre za relativno svežo zakonodajo", ki bi se jo dalo z manjšimi popravki "spraviti v življenje in ne zamuditi ključnega časa".

Ministrica za zdravje Kolar Celarčeva je sicer na kongresu SMC 7. marca dejala, da je ne skrbijo "mastni naslovi", da reforme še ni. Prav tako se ne boji interpelacije, ki jo je za primer, če v pol leta ne bo pripravila reforme, napovedala NSi. Kot je povedala, so program in reforme začeli pripravljati, a priznava, da bodo v pol leta pripravljene le smernice.

Poudarila je tudi, da reforme ni možno narediti brez celovite analize sedanjega stanja, priporočil, ocen in dolgoročne strategije slovenskega zdravstvenega sistema.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je namreč posvetu stranke v Celju 7. marca za medije napovedala, da dajejo ministrici za zdravje pol leta časa, da se končno loti priprave zdravstvene reforme, sicer bodo predlagali interpelacijo. Novakova je tedaj ocenila, da v ospredju slovenskega zdravstva ni bolnik, ampak pomanjkanje denarja.

Predsednik strokovnega odbora za zdravstvo v NSi Janez Lavre je ob tem opozoril, da je treba za izboljšanje razmer v zdravstvu v kratkem času uvesti konkurenco med zavarovalnicami, prenehati s politično igro pri izbiri generalnega direktorja zavoda za zdravstveno zavarovanje, politika pa mora spoštovati odločitve, ki so bile sprejete v nedavni preteklosti. "Zdravstvena reforma mora v naslednjih šestih mesecih ugledati luč sveta," je tedaj dejal Lavre, sicer tudi direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec.