zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ministra DeSUS bi vlado zapustila 22. februarja

Deli na:
Ministra DeSUS bi vlado zapustila 22. februarja

Foto: Bobo

Svet stranke DeSUS je v Ljubljani začel sejo, na kateri se bodo dokončno odločili glede odhoda iz koalicije. Izvršni odbor stranke svetu predlaga, da danes odidejo iz koalicije, ministra in državni sekretarji pa odstopijo 22. februarja. Izvršni odbor svetu predlaga še, da vodstvu stranke dodeli polna pooblastila za pogovore o projektni vladi.

Kot je pred začetkom seje sveta stranke dejal prvak DeSUS Karl Erjavec, ne pričakuje, da bi kdo zahteval, da ministra iz vrst DeSUS, torej on kot minister za zunanje zadeve in minister za zdravje Tomaž Gantar, odstopita že danes.

Pojasnil je, da so danes na izvršnem odboru stranke razpravljali tudi o projektni vladi. V DeSUS bi si sicer po besedah Erjavca želeli, da bi že na februarski redni seji DZ zbrali "takšno podporo, da bi lahko izrekli konstruktivno nezaupnico vladi". Ob tem je povedal, da si za mandatarja želijo človeka, ki ne bi prihajal iz politike, a bi imel izkušnje zlasti na bančnem in finančnem področju.

Erjavec je poudaril, da bo stranka v naslednjih dneh imela "kar zelo intenzivne pogovore" z nekaterimi predsedniki strank, ki se zavzemajo za projektno vlado.

Glede morebitnega scenarija predčasnih volitev je Erjavec poudaril, da se jih DeSUS nikdar ni bala ne glede na podporo javnosti pred volitvami. "Zadnjih osem let smo vedno z lahkoto prišli v DZ in tudi to pot bo tako," je povedal.

Medtem se generalni sekretar stranke Ljubo Jasnič, ki je tudi protikandidat Erjavcu na marčevskem volilnem kongresu stranke, ne strinja s tem, da bi ministra iz vrst DeSUS odstopni izjavi dala 22. februarja. To bi po njegovem morala storiti hkrati z odhodom stranke iz koalicije.

Medtem ko Erjavec omenja projektno vlado, pa so po mnenju Jasniča rešitev predčasne volitve. Do projektne vlade po njegovem mnenju ne more priti, saj da se ljudje, ki so "preveč enaki, težko dogovorijo". Prav tako meni, da do dogovora s PS ne bo prišlo, dokler bo ljubljanski župan Zoran Janković član PS.

Na vprašanje, ali po njegovih ocenah funkcionarji DeSUS odhajajo iz vlade šele 22. februarja tudi z namenom, da se "še kaj kadruje na ministrstvih", pa odgovarja, da se bo to dogajalo tako, kot se je v vseh mandatih.

V DeSUS se bije tudi boj za predsedniško mesto, saj poleg Erjavca in Jasniča med drugim kandidira še Meta Vesel Valentinčič. Kot pravi Erjavec, težko ocenjuje, ali bo obdržal mesto predsednika DeSUS, a upa, da bo deležen zaupanja delegatov.



Jasnič meni, da je v vsaj petih točkah boljši od Erjavca. Med drugim našteva, da ne bo nikoli profesionalni predsednik stranke in ne minister.

Ob tem zagotavlja, da pred kongresom ne bo nobenih dogovorov glede podpore. Pojasnil je, da so že bili poskusi "kupovanja glasov", vendar zagotavlja, da z njegove strani tega ne bo.

Gantar je dejal, da je nekaj zakonov na njegovem resorju pripravljenih, a za njihov sprejem ne bo časa. Resno so se po njegovih besedah lotili reformne zakonodaje, zlasti zakona o zdravstveni dejavnosti. Njegovega naslednika pa čaka, pravi, veliko dela, saj je prihodnje obdobje za ta resor izjemno zahtevno. Vsaka izguba časa je škodljiva za celotno zdravstvo, opozarja.

Če bi DeSUS morebiti sodeloval v kakšni drugi vladi, pa je po Gantarjevih besedah prezgodaj reči, ali bi bil spet pripravljen prevzeti funkcijo ministra za zdravje. To bi bilo po njegovih besedah odvisno od ekipe in programa.

Član sveta Jože Jazbec pričakuje, da bodo danes potrdili odhod iz koalicije, saj je bil tudi proti vstopu v koalicijo Janeza Janše.

Kot je pojasnil Jazbec, ima številna pisma članov, ki bi Erjavca zamenjali zaradi njegovega "vedenja, skakanja levo in desno". Ob krizi, kot smo ji priča, bi imeli po njegovih ocenah veliko možnosti za dosego boljših rezultatov na volitvah. Spomnil je, da ima stranka nizko podporo javnosti, vendar bo v vodstvu po njegovem mnenju težko kaj spremeniti, saj da so se "stare sile zelo organizirale".

DeSUS je za DL, ki je iz koalicije izstopila 23. januarja, že druga stranka, ki je odločena zapustiti vlado Janeza Janše. Odločitve o odhodu iz koalicije so začele kapljati po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki bremeni Janšo in tudi Jankovića, ki je v tem času zamrznil svoje predsednikovanje PS.

DL, DeSUS in SLS so od Janše zahtevale, da odstopi. A tega ni storil, zato je DL že zapustila koalicijo, DeSUS jo namerava danes, SLS pa po seji DZ v začetku marca. NSi namerava ostati v koaliciji, dokler bo DZ lahko normalno sprejemal zakone te vlade.