Revija Reporter
Slovenija

Tonin zmanjšuje slovenske kontingente v mirovnih operacijah na Balkanu za več kot polovico, vojake pa pošilja v Mali in Irak

Igor Kršinar
5 2.414

26. maj. 2022 6:56 Osveženo: 7:01 / 26. 5. 2022

Deli na:

Matej Tonin je za več kot polovico zmanjšal slovensko misijo na Kosovu

Twitter

Včeraj smo razkrili kadrovsko in tehnično razsulo v Slovenski vojski, danes razkrivamo, da je odhajajoči obrambni minister Matej Tonin za več kot polovico zmanjšal slovensko misijo na Kosovu.

Kot so nam sporočili z ministrstva za obrambo, je minister Tonin postopno zmanjševanje slovenskega kontingenta v operaciji Kfor na Kosovu odredil 13. januarja lani: »Na podlagi ministrove odredbe se je slovenski kontingent v operaciji Kfor na Kosovu z umikom motorizirane čete ter pripadajočih podpornih in štabnih elementov postopno zmanjšal z okoli 240 (januar 2021) na okoli 100 pripadnikov (april 2022) in je trenutno še vedno največji kontingent Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in misijah.«

Ob tem dodajajo, da sodelovanje v mednarodnih operacijah in misijah na Zahodnem Balkanu ne glede na preoblikovanje slovenskega kontingenta v Kfor še vedno ostaja ena izmed naših ključnih prioritet. »Pri tem pa se s kvantitativnega vse bolj osredotočamo na kvalitativni vidik sodelovanja in bolj uravnoteženo zasledovanje naših zunanjepolitičnih ambicij, tako v omenjeni regiji kot na drugih kriznih območjih, ki jih mednarodna skupnost naslavlja s prilagojenimi pristopi. Obenem je več pozornosti in naporov usmerjenih v okrepljeno izgradnjo zmogljivosti in pripravljenosti Slovenske vojske.«

»Glede na omejenost kadrovskih virov Slovenske vojske in obsežno vključenost Slovenske vojske v mednarodne operativne aktivnosti smo del v tujini angažiranih sil sprostili s postopno in delno rekonfiguracijo slovenskega prispevka v Kfor. Ta je sicer še vedno med večjimi in robustnejšimi kontingenti na Kosovu, a je preusmerjen v manj kinetične naloge. Rekonfiguracija je bila izvedena v dogovoru z Natom ter sodelujočimi zaveznicami in partnericami,« še odgovarjajo.

Ob tem so še sporočili, da so del sproščenih sil iz operacije Kfor preusmerili v operacijo Eufor Althea v BiH (podvojitev obsega kontingenta), na misijo EU v Maliju in nadaljnje angažiranje v preoblikovanih misijah v Iraku. »Obenem skladno z našimi ambicijami in potrebami krepimo pripravljenost enot Slovenske vojske v okviru Natovih odzivnih sil (NRF), Natove pobude pripravljenosti (NRI) in tudi v Bojni skupini EU (EUBG) od julija 2021 do konca junija 2022.«

In koliko slovenskih vojakov je trenutno na misijah in na katerih? »Trenutno v desetih mednarodnih operacijah in misijah (Kfor Kosovo, eFP Latvija, Natovo poveljstvo Sarajevo, Natova vojaška pisarna Beograd, Eufor Althea BiH, EUNAVFOR MED Irini, EUTM Mali, UNIFIL Libanon, UNTSO Bližnji vzhod in OIR Irak) sodeluje skupno okoli 180 pripadnikov. Predvidoma v juniju bo z delovanjem na misiji Aktivnost okrepljene pozornosti (eVA) na Slovaškem začel tudi prvi kontingent Slovenske vojske z okoli 100 pripadniki.«