Revija Reporter
Slovenija

Minister Hojs se spreneveda: policijsko uro bi premikal, a vlada še vedno ni obravnavala predloga NIJZ o ukinitvi policijske ure

Igor Kršinar
5 1.794

10. mar. 2021 6:44 Osveženo: 6:49 / 10. 3. 2021

Deli na:

Aleš Hojs

Bobo

Notranji minister Aleš Hojs je v intervjuju za STA napovedal, da bo vladi predlagal, da se v vsakem primeru konec meseca ob premiku ure začetek omejitve gibanja v nočnem času premakne na 22. uro. Prav tako je omenil možnost, da bi policijsko uro odpravili v regijah, ki sta v rumeni fazi: »A najprej nameravamo preveriti, kakšen vpliv bo imelo odprtje teras in lokalov na okužbe.«

Večina Slovencev se je verjetno razveselila te Hojsove napovedi, saj se bo v nasprotnem primeru v prihodnjih mesecih zgodilo, da bomo morali do mraka domov, če ne želimo tvegati globe okoli 400 evrov. Toda po drugi strani se lahko upravičeno vprašamo, ali je Hojsova policijska ura, ki traja že 140 dni, sploh (še) zakonita.



Kot je znano, je ustavno sodišče aprila lani ob razsojanju ustavnosti omejitve gibanja na občine razsodilo, da mora vlada tedensko preverjati sorazmernost ukrepov in jih podaljševati samo, če glede na vsakokratne razmere in mnenje stroke ugotovi, da so še potrebni.

Kot smo že pisali v spletnem Reporterju, je strokovni svet NIJZ že 15. februarja letos predlagal odpravo policijske ure. Kot so nam potrdili na NIJZ, so prisotni člani sprejeli stališče, »da v trenutni fazi epidemije ukrep policijske ure ni sorazmeren in zato Strokovni svet predlaga odpravo ukrepa.«

Vlada se požvižga na stališča epidemiologov in predlog strokovnega sveta NIJZ za odpravo policijske ure

Na omenjeni seji Strokovnega sveta NIJZ je predstojnik Centra za nalezljiv bolezni Mario Fafangel predstavil stališče epidemiološke stroke, ki ima velike pomisleke glede omejitve gibanja v nočnih urah kot dolgotrajnega ukrepa. Podprla bi ga le, v kolikor bi bil uveden za krajši čas. Trajanje restriktivnih ukrepov je v obratnem sorazmerju z učinkovitostjo, s trajanjem vzdržnost in učinkovitost ukrepa s časom pada, je še ugotovila epidemiološka stroka.

Strokovni svet NIJZ že 15. februarja predlagal odpravo policijske ure, toda vlada vztraja pri njej, tudi omejitev gibanja na občine in regije ni bila smiselna

Na naše vprašanje, ali se je vlada seznanila s predlogom Strokovnega sveta NIJZ in ali mu bodo sledili, so nas na Uradu za komuniciranje odpravili z odgovorom, da se vlada vsak teden seznani s stališči in predlogi strokovne skupine ministrstva za zdravje, v kateri so tudi predstavniki NIJZ, ter da bodo vse odločitve o sproščanju veljavnih ukrepov sprejemali v skladu z načrtom, ki je bil pripravljen na podlagi priporočil stroke.

Glede samega predloga Strokovnega sveta NIJZ pa niso odgovorili prav ničesar, Hojs je pozneje v izjavi za nacionalno televizijo celo izjavil, da predloga o odpravi policijske ure sploh ne pozna.