Revija Reporter
Slovenija

Medvedja panika na Škofljici: organiziran prevoz za šolarje, ki hodijo skozi gozd

STA
12 274

28. maj. 2025 12:55 Osveženo: 14:19 / 28. 5. 2025

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Pixabay/Marcel Langthim

Potem ko je v okolici Škofljice medved napadel žensko, so na Občini Škofljica zagotovili dodaten organiziran prevoz občanom, ki jih vsakodnevne poti vodijo čez gozd. Po potrebi bodo tudi povečali število lovcev na terenu, a kot opozarjajo, ti zaradi uvrstitve medveda na seznam zaščitenih živali nimajo pristojnosti za aktivno ukrepanje.

Medved je žensko v gozdnatem delu kraja Gradišče v občini Škofljica napadel in hudo poškodoval v torek v večernih urah. Z reševalnim vozilom so jo odpeljali v UKC Ljubljana, njeno življenje je ogroženo, so sporočili iz ljubljanske policijske uprave.

Na Občini Škofljica so danes spomnili, da so imeli podoben dogodek že pred dvema letoma. Od takrat člani lovske družine Škofljica opravljajo pogoste terenske oglede tako v gozdu kot urbanih delih občine. Na terenu je več lovcev hkrati, ki skrbijo za morebitno odvračanje medveda od točk, kjer bi lahko prišlo do stika s človekom.

"Če bo treba povečati število lovcev na terenu, bomo tudi to storili," so zapisali na občini. A ker je država z zakonom o lovstvu medvede uvrstila na seznam zaščitenih živali, tudi lovci brez izrecnih navodil oziroma dovoljenj pristojnega ministrstva nimajo nikakršnih pristojnosti za aktivno ukrepanje. Zato lahko le opazujejo in spremljanje morebitno gibanja medveda, so zapisali.

So pa na občini zagotovili dodaten organiziran prevoz zaskrbljenim oziroma tistim, ki jim je pot čez gozd neizogibna za njihov vsakdan. To velja tudi za šolarje Osnovne šole Škofljica z območij občasnega pojavljanja medveda. Hkrati iščejo morebitne druge aktivnosti, ki bi še dodatno prispevale k večji varnosti občanov.

Območje Škofljice sicer sodi v osrednje območje medveda. To pomeni, da je medved na tem območju nenehno prisoten, se razmnožuje in prehranjuje. O tem občane z javnimi objavami in aktivnostmi osveščanja seznanja lovska družina Škofljica.

"Medved je tukaj prehoden, ta medvedka je lahko danes tukaj, jutri pa že nekje pri Domžalah, tako da je zelo težko omejiti neko območje in ljudem reči, da naj bodo tam previdni," je v izjavi za medije v Škofljici glede morebitnih ukrepov dejal predsednik Lovske zveze Slovenija Alojz Kovšca. Veljajo pa splošna načela previdnosti, ki med drugim vključujejo zganjanje hrupa med hojo po gozdu in uporabo urejenih gozdnih poti.

Tudi Občina Škofljica zadnjih nekaj let z različnimi obvestili in opozorilnimi tablami ozavešča prebivalce o tem, kako se je treba vesti, je pojasnil župan Primož Cimerman. "Gre za to, da moramo biti samoohranitveni in toliko zreli, da vemo, kaj smemo in česa ne smemo, kajti mi smo se preselili na to območje," je dejal.

Rjavi medved je v lasti države in v njeni pristojnosti je tudi odrejanje odstrela za vzdrževanje populacije. Na ministrstvu za naravne vire in prostor so ravno v teh dneh izdali dovoljenje za odstrel 206 medvedov, ki se bo lahko izvajal do 1. julija 2026. V letu 2025 je dovoljen odstrel 123 medvedov, v letu 2026 pa 83.

Na širšem območju napada, to je Menešije proti Ljubljanskemu barju, je izdano dovoljenje za odstrel 32 medvedov, so danes pojasnili na ministrstvu. Od tega gre znotraj območja lovske družine Škofljica za štiri medvede.

Po torkovem napadu na ministrstvu izvajajo protokol interventnega ukrepanja, ki zagotavlja pomoč poškodovancem in daje v primeru utemeljenih razlogov možnost takojšnjega odstrela. Na območju je prisotno večje število lovcev, zato prebivalce širšega območja Škofljice pozivajo, naj se v naslednjih dneh izogibajo gibanju v gozdu. Če opazijo medveda, pa naj takoj pokličejo na številko 112.