Te točke prvotno sploh ni bilo na dnevnem redu, zato je s tem presenetil zlasti svoje nasprotnike, ki so že novembra lani zahtevali izredni kongres, a ga je takrat zavrnil. Toda napetosti v stranki so se tako povečale, da mu kaj drugega ni preostalo, da bi pomiril strasti med člani. Kongres naj bi bil v naslednjih dveh ali treh mesecih, nekateri že omenjajo do konca aprila.
Kandidati še niso znani, saj postopek še ni stekel. Med njimi bo skoraj zagotovo tudi Balažic, čeprav poznavalci pravijo, ima zelo malo možnosti za vnovično izvolitev. Želi si sicer, da bi bilo za vsako funkcijo po več kandidatov. Za predsedniški položaj je zelo zainteresirana tudi zdravnica in ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant. Njene možnosti so odvisne od morebitnih drugih kandidatov.
Še vedno se omenja tudi Peter Gregorčič, nosilec evropske liste SLS, ki se je zelo grdo razšel z vodstvom stranke, zaradi česar ga del članstva zavrača. Kot je znano, zdaj Gregorčič sodeluje s Klubom slovenskih poslovnežev (SBC) Joca Pečečnika, kjer pripravlja program Slovenija 2030.
Kandidati še niso znani, saj postopek še ni stekel. Med njimi bo skoraj zagotovo tudi Balažic, čeprav poznavalci pravijo, ima zelo malo možnosti za vnovično izvolitev.
Čeprav so ga nekateri po sporu odpisali, pa je po drugi strani slišati, da so vse opcije odprte, saj bi lahko članstvo prepričal s svojim rezultatom na evropskih volitvah, ko je SLS za las ušel mandat v Evropskem parlamentu. Težava pa je v tem, da ni član stranke, po statutu pa je pogoj za kandidaturo članstvo najmanj tri mesece. Če bo kongres do konca aprila, je ta rok zamudil.
Seveda lahko vmes glavni odbor na predlog izvršnega spremeni statut, tako da kot pogoj določi najmanj en mesečno članstvo, ampak glede na trenutne razmere ni pričakovati, da bi glavni odbor to potrdil, saj večina nasprotuje Gregorčiču.
Ne glede na to, kdo bo prihodnji predsednik SLS, pa so za stranko bolj pomembni pogovori o predvolilnem sodelovanju na skupni listi s programsko sorodnimi strankami, ne le z NSI, ampak v širši koaliciji, v kateri bi bili tudi Demokrati Anžeta Logarja in Fokus Marka Lotriča. V nasprotnem primeru bo morala SLS zbirati podpise volivcev po volilnih enotah, kar pa ni tako preprosto.
Poleg tega je SLS z izpadom iz Evropskega parlamenta izgubila status parlamentarne stranke in bo v kampanji na RTV Slovenija morala nastopati skupaj z drugimi neparlamentarnimi strankami. Izgubila pa je tudi volitve v kmetijsko-gozdarsko zbornico, kjer je zmagala lista SDS, katere nosilec je Jože Podgoršek, nekdanji kmetijski minister, ki je iz Desusa prestopil v NSI, od tam pa v SDS.