OBJAVLJAMO IZSEK IZ INTERVJUJA S PREDSEDNIKOM LMŠ
Zakaj si LMŠ zasluži še drugo priložnost, potem ko ste pred dvema letoma odstopili s funkcije predsednika vlade?
Prvič zato, ker to niti ni bila neka priložnost. S 13 poslanci si lahko krasen koalicijski partner, težko pa vodiš vlado. Je drugače, kot če jih imaš 25 ali celo več. Drugič, v zadnjih štirih letih smo se dokazali in pokazali, ne samo da delamo za dobro vseh ljudi, temveč da držimo besedo, smo zanesljivi, konsistentni, načelni, pošteni in delavni. Samo poglejte našo odlično poslansko skupino! Vsi poslanci razen Braneta Golubovića so pred štirimi leti kot novinci prvič vstopili v hram demokracije. Danes pa so že pravi profesionalci. Dokazali smo se tako z delom v vladi kot tudi zadnji dve leti v opoziciji. Ne zaslužimo si druge priložnost, zaslužimo si pravo priložnost!
...
Ste kaj politično frustrirani, da vas je v kampanji nekako zasenčil novi obraz Robert Golob?
Nimam prav nobenih frustracij. Že na prejšnjih volitvah nismo bili stranka, ki bi dobila 30 poslancev. Dobili smo jih le 13. Ko pa se pojavi nekdo nov, je za ljudi gotovo zanimiv. Tudi ko otroku prineseš novo igračo, je bolj zanimiva od tiste, ki jo je imel prej. Levo od sredine je sedaj pet strank, ki bomo morale glede na volilne izide sestaviti prihodnjo vlado. Ne čutim prav nobenih frustracij do česarkoli.
...
Sumim, da bi bili radi minister za obrambo v morebitni vladi Roberta Goloba. Se motim?
O konkretnih resorjih je še mnogo prezgodaj govoriti. O tem se bomo pogovarjali, ko bodo volivke in volivci povedali svoje. Ko bomo vsi videli rezultate.
...
Eden od pomembnih gospodarskih sektorjev, ki je zelo odvisen od javnih naročil, je gradbeništvo. V času vaše vlade so drugo cev karavanškega predora dobili Turki, v času vlade Janeza Janše pa je bil drugi tir oddan Kolektorju, ki je kot podizvajalce prav tako najel Turke. Kako komentirate, da je pod desno vlado, vlado Janeza Janše, na koncu dobil tako velik posel, ki je bil navsezadnje usoden za vlado Mira Cerarja, zelo pomemben član Foruma 21 Stojan Petrič?
To je to, o čemer govorim. Trideset let že spremljamo dvoboje med Kučanom in Janšo in poslušamo te zgodbice. Zdaj pa vidimo, da je Janez Janša del sistema. A sem jaz sedel z Božom Dimnikom na jahti, bil pri njem doma, z njim igral golf na Mavriciju? Golfiste vidim le od daleč, ko grem peš po svoji trasi mimo Arboretuma. Z Božom Dimnikom pa še nikoli nisem bil. Ko so v opoziciji, vpijejo proti korupciji, proti Forumu 21, proti Kolektorju, ko pridejo na oblast, pa je druga zgodba. Ministrici za Alenki Bratušek so očitali, da daje dela Kolektorju. Nisem njen odvetnik, a moram pošteno povedati, da so jo neupravičeno napadali, ko je bila ministrica za infrastrukturo v naši vladi. Potem pa pride Janševa vlada in posle dobijo tisti, proti katerim so se drli, ko so bili v opoziciji. To je ta dvoličnost! Sam se v javne razpise nisem nikoli vtikal, ne vem niti, kako so potekali.
Navsezadnje so v SDS naredili popoln obrat iz socialdemokratske stranke Franceta Tomšiča in Jožeta Pučnika v skrajno desno, že skoraj v AfD. Saj tudi Putinu upravičeno očitajo stvari, ampak sami počno isto. Potem pa imajo še prijatelja Orbana. Janez Janša razlaga, da ne vedo, kakšni so sploh rublji, da ruskega plina ne bomo plačevali z njimi, na drugi strani pa njegov prijatelj Orban mirno pove, da če bo treba, bo plačeval tudi v rubljih. Pa tudi Zoran Janković je bil zadnji dve leti kar precej tiho, nikjer ga nismo slišali …
Zakaj?
Ne vem, zakaj. Na koncu je začel nekaj ropotati, ko ni bil ali je bil povabljen na srečanje z vlado. Dve leti, v času najhujše krize demokracije, zdravstvene krize, ga nismo slišali nikjer. Še enkrat bi rad jasno povedal, da so vsi ti ljudje nepomembni na moji politični poti. Nihče od njih mi ni ničesar dal, nikomur nisem nič dolžan. Za vse, kar smo dosegli, smo se morali boriti sami. Ko sem začel predsedniško kampanjo, sem bil klovn. Ko smo 2018 začeli naskok na parlament, smo bili spet klovni in vaški posebneži. Za 13 poslancev in vstop v parlament smo zaslužni samo mi, ne pa kdorkoli drug iz »esteblišmenta« na tej ali oni strani. Naj se fantje že enkrat zmenijo s sabo.
Poleg gradbeništva je pomemben sektor zdravstvo. Za nami sta dve leti pandemije …
… tudi tukaj je polno dvoličnosti …
… da, in tudi tu se obrača ogromno denarja. Že prej ste omenili Boža Dimnika z Janezom Janšo na jahti. V Reporterju smo objavili intervju s kirurgom Erikom Brecljem, ki velja za velikega borca proti korupciji v javnem zdravstvu. Dejal je, da vaši vladi, kar zadeva zdravstvo, nima kaj očitati, da ste odreagirali, ko je opozarjal na napake. LMŠ je zadnja leta v parlamentu vodila preiskovalno komisijo o nabavah zaščitne opreme. Pri nabavah v zdravstvu se obrača veliko denarja, pojavljajo pa se eni in isti ljudje. Pred dvajsetimi leti sem odkril afero operacijske mize …
… slavne Maquetove mize…
… v tej zgodbi so nastopali ljudje, ki so v zdravstvenih poslih še danes. Kdaj se bo to presekalo? Politiki radi govorite o boju proti korupciji, ampak zgodi se pa skorajda nič. Kaj konkretno bo LMŠ, če bo v naslednji vladi, storila na tem področju?
Ponesen sem, da sta tako Ivan Gale kot Erik Brecelj povedala, da LMŠ ni bilo v teh zgodbah. Tega nam ne more nihče vzeti. Glede korupcije pa smo že zdavnaj povedali svoje, pa so se tedaj iz nas norčevali, zdaj pa so to posvojili in veselo razglašajo tudi sami. Zahtevali bomo, da se boj proti korupciji zapiše v koalicijsko pogodbo. Po nekih raziskavah v Sloveniji izgubimo kar 3,5 milijard evrov letno zaradi korupcije. Samo enoletni znesek, ki ga izgubimo zaradi korupcije, bi zadoščal za gradnjo 20.000 neprofitnih stanovanj za mlade. Vse, kar sta predlagala zdravnika Marko Noč in Erik Brecelj, mi takoj podpišemo. Na strani vlade pa smo bili spet priča dvoličnosti. Ko so bili v opoziciji, so se drli, da so bile preplačane žilne opornice, ko pa so prišli v vlado, niso bili več za to, da se uredijo nabave v zdravstvu, kar je ugotovil tudi doktor Noč. Dogaja se podobno kot v ameriških filmih. Ko kličeš na pomoč šerifa, pride skupaj s tistim, ki te ogroža, in takoj vidiš, da sta povezana. Potrebno bo določiti najvišji znesek za določen artikel oz. pripomoček. Ali je to po vzoru Skandinavije, je vseeno, to v naši stranki podpiramo. Brezkompromisno bomo zahtevali, da se to zapiše v koalicijsko pogodbo. Pri nekaterih strankah levo od sredine je bilo pri tem v preteklosti veliko fig v žepih.
Pri SD je še vedno precej vpliven nekdanji zdravstveni minister Borut Miklavčič. Tudi on se vozi z jahtami …
Marsikdo se v Sloveniji vozi z jahtami. Zame je pomembno, da se jaz ne. Pa nimam nič proti, če ljudje uživajo na jahtah. Bom povedal, kaj mi pravijo ljudje na terenu – če pošteno delaš, si težko bogat. Ljudem je to jasno. Jaz »šraufam« traktor, pa ne samo za volitve, to je moj način življenja. Najbolj sem srečen, če sem doma, da me nihče ne moti in lahko delam svoje stvari. Jahte in podoben luksuz me niso nikoli zanimale in me verjetno tudi nikoli ne bodo. Tiste, ki jih, pa naj jih kar imajo, samo da je to pridobljeno na pošten način. To velja za vse. Trideset let so nas hranili s temi zgodbicami, na koncu pa vidiš, da se vozijo na isti jahti...
V TISKANI IZDAJI PA LAHKO PREBRETE INTERVJU V CELOTI
NOVA ŠTEVIKA REPORTERJA PRI PRODAJALCIH ČASOPISOV IN V TRAFIKI24