Tako je 1. julija na borčevski proslavi na Menini planini grmel proti sovražnemu govoru na facebooku in tviterju ter zaželel, da bi se Slovenija vrnila v leto 1941. V navdušeni množici mu je ploskal tudi bivši predsednik Milan Kučan, ki je sedel ob »partizanski legendi« Francu Severju Fanti, ki ga je Šarec posebej pozdravil.
Svoj govor je začel s počastitvijo junaškega partizanskega preboja ob koncu vojne leta 1945 in nadaljeval: »Tudi danes potrebujemo preboj iz današnje apatije, zagrenjenosti, nezainteresiranosti, tudi sovražnega govora in vnašanja razdora med slovensko družbo«.
Izrazil je upanje, da »bomo od besed prešli k dejanjem, ko se bomo dvignili iz svojih foteljev, prešli od facebooka in sovražnega govora v komentarjih in bomo šli vsak od svojih domov in bomo aktivni v boju proti temu, da bi nas spirali med seboj in vsak dan govorili, da ne moremo živeti skupaj in da imamo dve Sloveniji. Ne, imamo samo eno Slovenijo!«
Svoj govor je sklenil s pozdravom Smrt fašizmu!, množica pa mu je odvrnila Svoboda narodu!
»Tudi danes nas je lahko strah nekaterih, ki hodijo po Sloveniji in nas prepričujejo s svojimi žaljivimi tviti in nenehno opozarjajo, kakor da vojna ni končana in da smo še vedno tam, kjer so nas hoteli nekateri strpati in nam hoteli vzeti celo jezik. Naj si ne delajo utvar tisti, ki danes poveličujejo ustaštvo in druge kolaborantske režime, da če bi tretji rajh zmagal, bi mi danes še živeli, kajti izdajalce so najprej uničili, ker izdajo ljubimo, izdajalcev pa ne, so rekli.«
»Zato bodimo aktivni, nehajmo jamrati in govoriti, kaj je narobe, ampak začnimo biti odgovorni, kajti vsak od nas je odgovoren najprej zase, potem pa tudi za družbo – od najnižjega posameznika do tistih z najvišjimi funkcijami. Le tako bo Slovenija spet takšna, kakršna je bila leta 1941, ko je bilo veliko ljudi, ki so zbrali pogum, ne vedoč, kaj jih čaka in so osvobodili Slovenijo…«
Svoj govor je sklenil s pozdravom Smrt fašizmu!, množica pa mu je odvrnila Svoboda narodu! Seveda Šarčeve primerjave sedanjosti in preteklosti v njegovem govoru nimajo racionalne podlage, zato se mnogi sprašujejo, ali je morda spet nastopil v vlogi Serpentinška. Tragikomično pa je, če misli resno, saj s tem poziva na krvavi obračun s političnimi nasprotniki. Živimo namreč v letu 2017 in ne 1941!