Revija Reporter
Slovenija

Marija Zagožen: Jože Zagožen ni bil obsojen. Izdan je bil sklep o ustavitvi postopka

Reporter

14. apr. 2015 7:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Objavljamo pismo Marije Zagožen, žene pokojnega Jožeta Zagožna, ki ga je pred časom (kot odgovor na članek) poslala Dnevniku, a ga odgovorna urednica Suzana Rankov ni objavila.

V Dnevniku, 27. marec 2015, pišeta Primož Cirman in Vesna Vuković: »Tožilci bodo kmalu seznanili Janeza Janšo in druge osumljence z izsledki finančne preiskave.«

Spoštovana pisca. Bil je lep majski dan leta 2014. Na pokopališču Žale me je srečal znanec in mi rekel: »Ali ni vaš mož umrl?« Ko je videl, da sem v zadregi, mi je povedal, da je prebral sodbo Patria in poslušal intervju s tožilcem na prvem programu Radia Slovenije.

Državni tožilec je v intervjuju povedal: »Želel bi si predvsem več miru v sodni dvorani pa tudi pred njo. Kajti, če stokrat ponoviš neresnico, potem to postane resnica.« Znancu se odvrnila: »To pa res ni nič novega, to je povedal že Goebbels, nemški nacionalsocialistični, nacistični politik, najbližji Hitlerjev sodelavec, nemški propagandni minister v totalitarnem sistemu, rekel je: »Stokrat ponovljena laž postane resnica.«

Skoraj eno leto kasneje, na deževni pomladanski dan 27.3.2015 sem prebrala: »… finančna preiskava pokojnega Jožeta Zagožna, dolgoletnega vplivnega člana SDS, je končana.« Piscema članka sporočam še nekaj podatkov, ki jih v članku ni. Pokojni dr. Jože Zagožen ni bil obsojen. Izdan je bil sklep o ustavitvi postopka. (Čeprav je Okrožno sodišče v Ljubljani v mesecu februarju zapisalo »...ugotavlja, da je kazenski postopek zoper Franca Zagožen že tekel. Slednji se je tudi udeleževal glavnih obravnav in je bil zaradi njegove smrti s sklepom z dne 24.9.2013 ustavljen.«) Ali res gre za napako? Sin in žena dr. Zagožna nista bila nikoli v nobenem sodnem postopku. Nista javna funkcionarja, nista politika in je tako pisanje nekorektno, da ne rečem sprevrženo. 

Da, res je, da je na dan 13.9.2013, ko je bilo javno objavljeno, da je dr. Jože Zagožen umrl, pričela preiskava. Urad za pranje denarja je na podlagi nekega e-maila poslal 13.9.2013 na tožilstvo »osnovo« za preiskavo. Čudno naključje. Tožilstvo je imelo sedem let časa, da vse preveri, preden je pričel proces Patria. Da, tožilstvo je že pred procesom Patria vse preiskalo. Takrat je bil dr. Jože Zagožen še živ in bi jim lahko vse pojasnil. Kot zgleda, za tožilstvo in še za koga ni dovolj, da je dr. Jože Zagožen umrl, umreti bi morali še člani družine. Ob tem se spomnim primera Ribičič. Pet dni po smrti je bil izdan sklep sodišča, da se ustavijo vsi postopki in so se.

Da tožilstvo se sklicuje na proces Patria. Za boljše razumevanje sodbe v imenu ljudstva, v kateri Dr. Jože Zagožen ni bil obsojen, naj citiram en stavek iz sodbe. »Ravnanje slednjega je tudi v točki glede »načina« izvršitve v zadostni meri konkretizirana, glede na to, da je zakonski znak »sprejem obljube« vsebinsko (ker gre za neke vrste subjektivni znak kaznivega dejanja) dovolj določno determiniran že v samem zakonu in tega zakonskega znaka, razen v abstraktnem opisu kaznivega dejanja (kjer se navaja očitek sprejema obljub) v konkretnem dejstvenem opisu niti ne bi bilo potrebno še natančneje opredeliti.«

Določno determinirano je dejstvo, da je bila sodba za del pravosodnega sistema, del politike, večine medijev »sprejeta« že pred in ob vložitvi obtožnega predloga na znani kraj, ob znanem času, na najnižjo sodno instanco, kjer ni bilo mogoče izvesti nobene presoje. Preveč je bilo v zakulisju na neznanih krajih, vloženega dela in denarja v pripravo »afere Patria«, zato si akterji niso in ne morejo dovoliti, da se jim projekt »sfiži«. 

Pokojni mož se ne more branit, ne more na sprehod po ulicah, na klepet na letališče ali na Florido. V interesu zaščite integritete pravosodja in objektivnega poročanja medijev, predlagam, da obiščete Žale in se pomenite s pokojnim. To ne bi smela biti težava, ker imajo nekateri jasnovidni dar, ker za sklepanje o resničnosti še neznanega dejstva je potrebna jasnovidnost.

Mogoče boste tako dobil odgovor na vprašanje (kot je zapisal kolumnist), ali je dr. Jože Zagožen »umrl zanalašč, da bi v naše sodne in tožilske vrste vnesel zmedo in razpad«.

Ob naslednjem pisanju, v katerem bo omenjano moje ime ali imena mojih otrok, bom vložila proti piscem civilno tožbo.

Marija Zagožen, Ljubljana