»Stranke SDS se ne prevzema. Predsednika se izvoli na kongresu stranke, ki je njen najvišji organ. Kandidira lahko vsak, ki je član stranke in to možnost ima tudi Anže Logar,« se je odzvala na njegov intervju, v katerem je predsednik Platforme sodelovanja napovedal, da je pripravljen prevzeti SDS na kongresu prihodnje leto.
Toda po statutu SDS, ki so ga spremenili na kongresu 19. junija 2021, predsednika stranke ne voli več kongres, ampak ga »neposredno in tajno volijo člani SDS v skladu s tem statutom in volilnimi pravili, ki jih sprejme svet SDS.« Statut SDS
Kot še piše v 17. členu statuta, »predsednika SDS neposredno in tajno volijo člani na volilnih občinskih konferencah, ki jih skliče izvršilni odbor SDS na isti dan, najkasneje 15 dni pred dnevom kongresa SDS v letu, ko se izteče mandat predsedniku SDS. Izvoljen je tisti kandidat, ki prejme večino glasov vseh članov SDS, ki so glasovali.«
Izjemoma predsednika SDS izvoli kongres, »kadar je zaradi epidemije nalezljivih bolezni ali drugih izrednih razmer kongres SDS preložen in zato ni mogoče izvesti tajnih in neposrednih volitev predsednika SDS na volilnih občinskih konferencah.«
Rezultate glasovanja razglasijo na kongresu, in če bodo člani na občinskih volilnih konferencah za novega predsednika SDS izvolili Anžeta Logarja, bo ta stranko prevzel na kongresu. Toda Logar je v intervjuju za Reporter napovedal, da je vodenje stranke pripravljen prevzeti le v primeru širše podpore in v dogovoru s sedanjim predsednikom Janezom Janšo. Prav tako pričakuje, da bodo do kongresa opravili temeljito razpravo o prihodnosti stranke.
Da pri tem očitno nista usklajena, lahko sklepamo tudi na podlagi odziva prvaka SDS, ki je na svojem najljubšem družbenem omrežju zapisal, da stranka SDS ni na voljo za prevzeme: »Stranka SDS je suverena, odloča članstvo in ni na voljo za prevzeme. Mogoče bi glede na podporo ukinitvi volilnih okrajev poskusili v NSI.«
Logar je namreč v intervjuju podprl referendum o uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah, za kar se sicer zavzema tudi NSI, resda pa tako Logar kot NSI menita, da bi v tem primeru morali ustrezno preoblikovati volilne enote. Zato Janša namiguje, da bi moral pravzaprav Logar prevzeti vodstvo NSI.
Vsekakor pa je iz njegovega zapisa razvidno, da se ne namerava umakniti z vrha stranke ne Logarju ne komurkoli drugemu, saj stranko vodi kot svoje zasebno podjetje, poleg tega pa ima kot njen vodja pomemben vpliv na slovensko politiko. Opaziti pa je tudi, da Logarjev intervju za Reporter »sredi volilne kampanje« pred evropskimi volitvami Janši ne koristi. Zakaj se je torej Logar odločil za intervju zdaj in ne pred meseci, ko smo ga za to zaprosili?
Po naših informacijah naj bi dolgoletni poslanec Jože Tanko na enem od zadnjih srečanj vodstva stranke zahteval, da Anžeta Logarja, Evo Irgl in Dejana Kaloha, ki so zavrnili podpis izjave o zvestobi poslanski skupini, izključijo iz stranke. Janša pa naj bi ga zavrnil z utemeljitvijo, da bodo te stvari urejali po evropskih volitvah.
Po Logarjevem intervjuju za Reporter bo njegova izključitev iz SDS zelo neprepričljiva, saj bo to izpadlo, kot da se ga Janša boji kot tekmeca za vrh stranke ter da mu je z izključitvijo preprečil, da se poteguje za njen vrh. Če Janša noče izpasti kot navaden strahopetec, Logarja ne bo izključil, ampak bo dovolil razpravo o tem, kdo od njiju lahko za SDS pridobi več volivcev. Uradne številke zadnjih volitev kažejo, da je to Logar.
Anže Logar izzval Janšo: »Pripravljen sem na kongresu prevzeti vodstvo SDS« | Revija Reporter
Politični načrti Anžeta Logarja: prevzem SDS, nova stranka ali pridružitev NSI | Revija Reporter