Revija Reporter
Slovenija

Letala in helikopterji Slovenske vojske rešujejo življenja

STA

17. jan. 2025 13:39 Osveženo: 13:56 / 17. 1. 2025

Deli na:

Taktično-tovorno letalo C-27J Spartan je pristalo na letališču v Cerkljah ob Krki.

Slovenska vojska

Vojaško letalstvo je lani odigralo ključno vlogo pri reševanju življenj in premoženja tako v Sloveniji kot v tujini. Posadke letalstva Slovenske vojske so tako lani poletele na pomoč 682-krat, od tega so 82-krat posredovale pri reševanju v gorah, 565-krat pa so poskrbele za helikoptersko nujno medicinsko pomoč.

Kot so danes sporočili z obrambnega ministrstva, so posadke lani 12-krat zagotovile prevoz darovanih organov ter 23 dni sodelovale pri gašenju požarov doma in v tujini. Pri tem so prepeljale 665 poškodovanih ali obolelih oseb, na pogorišče odvrgle 998.520 litrov vode in skupaj naletele 830 ur.

Reševanje v gorah z vojaškim helikopterjem je bilo v sodelovanju z Gorsko reševalno zvezo Slovenije izvedeno 82-krat, pri čemer so pomagali 99 planincem in pohodnikom, ki so se znašli v nevarnosti zaradi poškodb ali neugodnih vremenskih razmer. Zahvaljujoč hitremu odzivu so vojaške posadke večkrat preprečile resnejše posledice in reševale življenja v kritičnih trenutkih ter pri tem naleteli 95 ur.

Medbolnišnični prevozi z vojaškim helikopterjem so bili leta 2024 v sodelovanju z zdravstvenimi ustanovami izvedeni 565-krat. S tem je bil zagotovljen hiter in varen prevoz bolnih med bolnišnicami ter prevozi poškodovanih s kraja nastanka poškodbe, ki so potrebovali takojšnjo medicinsko pomoč, za kar so posadke naletele 591 ur.

Gašenje požarov doma in v tujini sta zaznamovala lanska julij in avgust, saj so bile letalske zmogljivosti nepogrešljiv partner pri gašenju požarov, ki so lani prizadeli Slovenijo in tudi Severno Makedonijo, ki ji je v okviru mehanizma EU pri zagotavljanju pomoči ob naravnih nesrečah priskočila na pomoč tudi Slovenija.

Tako so posadke letalstva Slovenske vojske lani 23 dni nepretrgoma zagotavljale pomoč pri gašenju požarov doma in v tujini ter na požarišča odvrgle 998.520 litrov vode. Pri tem so naletele 115 ur.

Prevoze darovanih organov so lani v sodelovanju z zavodom Slovenija transplant izvedli z letalom 12-krat, za kar so posadke naletele 29 ur. Slovenska vojska je v zadnjih desetih letih, od podpisa pogodbe o sodelovanju do danes, prevoz zagotovila 111-krat.

V desetletnem obdobju so vojaške posadke največkrat posredovale leta 2022, saj so takrat opravile 629-krat posredovanj, prepeljale 630 poškodovanih ali obolelih in naletele 1138 ur.

Po oceni obrambnega ministrstva so vojaške posadke s svojimi letalskimi in helikopterskimi zmogljivostmi ter strokovnostjo prispevale k uspešni izvedbi številnih zahtevnih nalog, vključno z reševanjem v gorah, medbolnišničnimi prevozi ter gašenjem požarov, so še navedli na ministrstvu.