Revija Reporter
Slovenija

Lenarčič: Aprila bom vesel uspeha tistih političnih sil, ki se iskreno zavzemajo za vladavino prava

STA
20 1.536

28. jan. 2022 14:00 Osveženo: 14:15 / 28. 1. 2022

Deli na:

Janez Lenarčič

Bobo

Evropski komisar Janez Lenarčič je danes v Bruslju izpostavil pomen udeležbe na volitvah in poudaril, da bo aprila vesel uspeha tistih političnih sil, ki se iskreno zavzemajo za vladavino prava. Ob tem je posvaril pred vrnitvijo v čase, ko je bila edina oblast ena stranka, Zveza komunistov.

"Vsake volitve so pomembne, vsake. Želel bi si, da se tega vsi zavedamo, tudi v smislu, da se volitev udeležujemo. Osebno se več od tega ne mislim vključevati v tokratne slovenske volitve," je povedal Lenarčič v današnjem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju.

Ob tem je izpostavil, da bo na volitvah vesel uspeha tistih političnih sil, ki se iskreno zavzemajo za temeljne vrednote EU, kot je vladavina prava. Ta pomeni, da ni samovolje oblasti, da zakon velja za vse enako, da obstaja delitev oblasti ter da se spoštuje človekove pravice in svobodo medijev.

"Vladavina prava je bistvena sestavina demokracije. Smo med tistimi, ki smo dovolj stari, da se spomnimo, kako je bilo, ko je ni bilo, ko je bila edina oblast ena stranka, Zveza komunistov," je dejal. "V Sloveniji smo se odločili, da ne bo več tako (...) Od takega sistema smo se praktično soglasno poslovili in jaz si ga ne želim nazaj," je dodal.

"Ko se družba enkrat demokratizira, to še ne pomeni, da ni poti nazaj," je še opozoril komisar Lenarčič. Vsaka oblast ima po njegovih besedah v sebi težnjo po širjenju, zato obstajajo varovala in zato je Slovenija tudi vstopila v EU kot prostor, kjer bo laže ohranjati vse te pridobitve.

EU ni samo skupni trg, je unija vrednot, brez katerih ne deluje nič ostalega. Ne more imeti vsaka članica svojega pogleda na vladavino prava. To ni nacionalna posebnost, pogojena s tradicionalnimi vrednotami ali zgodovinskimi izkušnjami, je še izpostavil Lenarčič.

Komisar je opozoril tudi na to, da ustavitev financiranja STA in težave z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev v minulem letu niso prispevale k večjemu ugledu Slovenije.

Na vprašanje, kakšen je danes ugled Slovenije v EU, je dejal, da je odgovor zelo preprost - Evropski parlament ni še nikoli doslej sprejel kritične resolucije o Sloveniji, lani decembra pa jo je. "Ta resolucija ni razveselila nikogar od tistih, ki nam je ugled domovine pri srcu," je poudaril.

STA bo celoten pogovor s komisarjem Lenarčičem, pristojnim za krizno upravljanje, objavila v soboto.