Špela Furlan je prepričana, da se je njen oče Aljoša Furlan znašel na sramotilnem stebru zaradi zapisa Alenke Puhar v spremni besedi knjige Skozi gosto noč. Sramotenje, laži in neresnice o njenem očetu so se, kot očita Furlanova, nadaljevale še v televizijskem intervjuju, ki ga je imela Vida Petrovčič s Puharjevo aprila letos. Zaradi odgovorov Puharjeve na dve vprašanji, ki sta bili povezani z družino Furlan, je Špela Furlan zahtevala popravek, vendar neuspešno, zato je začela z napadi Puharjeve na časopisnih straneh.
Kaj tako hudega je vendar zagrešila Alenka Puhar, da jo Špela Furlan javno etiketira z lažnivko, medtem ko Vidi Petrovčič in TV Slovenija očita novinarski in uredniški zdrs? Alenka Puhar v pismu, ki je bilo objavljeno v Mladini, pojasnjuje, da so se vsi očitki Špele Furlan začeli valiti, ker je Puharjeva v knjigi Skozi gosto noč načela mučno temo ovajanja oziroma ker je v spremni knjigi objavila, »da sta Borut in Aljoša Furlan (oče Špele Furlan, op. p.)) ovajala Udbi očeta (Borisa Furlana, obsojenega na smrt na Nagodetovem procesu, ki je bil pomiloščen in po štirih mesecih samice po bolezni izpuščen, op. p.).«
Če bi se Špela Furlan namesto »vztrajanja v otroški veri v brezmadežnost očeta« bolj poglobila v knjigo Skozi gosto noč, bi lahko po prepričanju Puharjeve opazila, in sicer: »Da sem prispevala 200 opomb, solidno dolg spremni esej, množico podpisov pod bogat izbor fotografij in na koncu bi težko prezrla, da navajam glavne vire. Tudi arhivske škatle iz fonda Borisa Furlana (v AS 1931) in mikrofilmane Biltene države varnosti. Vse to so dokazi resnega dela za kolikor toliko razgledanega človeka . Tista suverenost, ki jo Špela Furlan povezuje z 'neresnico', ima podlago v dolgotrajnem prizadevanju za resnico.«
V pismu Puharjeva omeni, da je TV uredništvu sporočila, da nima nič proti, če se za popravo lotijo oddaje, pogovora ali omizja o množičnem ovaduštvu, ki ga je vpeljala komunistična partija, ko je prevzela oblast. Strinja se namreč s Špelo Furlan, da je zgodba o njenih prednikih »pretresljiva in da veliko pove o takratni brutalni politični mentaliteti.« Kot zaključuje pismo Puharjeva, »spadajo vrbovanja za Udbo, to je napeljevanju k ovajanju, tudi med najbližjimi, med glavne razpoznavne poteze te brutalnosti.«