Revija Reporter
Slovenija

Kučan se je odrekel Jankovića, po novem stavi na Šoltesa

Igor Kršinar

16. jan. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na kongres Pozitivne Slovenije je prišel njenega predsednika Zorana Jankovića spodkopavat Milan Kučan.

Vprašanje je tudi, kaj bo s Pozitivno Slovenijo, saj je umik Zorana Jankovića iz vodstva stranke vprašanje časa, glede na to da ga je njegov glavni politični stric Milan Kučan prišel rušit celo na sobotni programski kongres. Toda Janković je na kongresu svojo funkcijo predsednika stranke zgolj »zamrznil« (tako kot svoj čas Kučan partijsko knjižico) in ob tem dal vedeti, da jo bo v primeru predčasnih volitev »odmrznil«. Če mu bodo volivci kljub temu izkazali zaupanje, ga bodo očistili sumov protikorupcijske komisije, in tako bo očiščevanje politike zašlo v svoje lastno nasprotje.

Po drugi strani pa so Jankoviću zarinili nož v hrbet njegovi najtesnejši zavezniki. Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je že izjavil, da bo bližnji volilni kongres izbral novega predsednika stranke, saj je Janković odstopil. Kučan in drugi strici so zaradi lastne verodostojnosti vendarle poskrbeli za Jankovićev odhod. Toda v tem primeru bodo v PS morali najti novega voditelja, ki pa bo težko tako karizmatičen, kot je bil Janković predlani.

Omenjata se dva kandidata: podpredsednik in »elektrotajkun« Robert Golob in predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, temu se mandat izteče čez nekaj mesecev. Šoltesa so v zadnjih časih pogostokrat videli s Kučanom, fotograf Reporterja pa ju je pred letom dni ujel med pogovorom v kavarni-slaščičarni Zvezda. Dobro obveščeni pravijo, da naj bi bil Kučanova prva izbira Šoltes, ob tem pa pripominjajo, da se tudi Golob ne bo kar tako odpovedal ambicijam.

Kot novo ime se omenja tudi ustavni pravnik Miro Cerar, vendar bolj na mestu predsednika nove stranke. Da ima politične ambicije, je javno priznal, ko je zavrnil kandidaturo za varuha človekovih pravic, ki mu jo je ponujal predsednik države Borut Pahor. Toda nove leve stranke še ni, v primeru naglih predčasnih volitev bi jo težko tako hitro skovali skupaj, zato naj bi ostala PS njihova prva izbira. Tako se na levici obeta mesarsko klanje med politično sorodnimi strankami, zato so možni prav vsi scenariji: da bi se glasovi prelili iz PS v SD, da bi se razpršili med različne leve stranke ali da bi leve stranke skupaj dosegle absolutno večino v državnem zboru.

VEČ V TISKANI IZDAJI