»Vsekakor je Robert Golob zdaj dejstvo na političnem prostoru. Ali bodo vodstva uveljavljenih strank to razumele kot priložnost ali kot konkurenco, od tega je veliko odvisno. Menim, da bi to morali razumeti kot priložnost,« je izjavil v intervjuju za tokratno številko Reporterja.
Trobila SDS so sicer namigovala, da se šefi treh strank KUL prav zaradi Kučanove podpore Golobu niso udeležili letošnje proslave v Dražgošah. Prišel je le Mesec, medtem ko Fajonove, Šarca in Bratuškove ni bilo. Po naših podatkih je bila Fajonova v izolaciji, ker je bila glede kovida pozitivna, Šarec je povedal, da na proslave v Dražgoše nikoli ni hodil, Bratuškovo pa je tam nadomeščal poslanec Marko Bandelli.
Kučan je opozoril na nove stranke na politični desnici, ki bi lahko prestopile parlamentarni prag, nato pa podprle nadaljevanje vlade Janeza Janše.
Kučan je v intervjuju za Reporter še dejal, da »s tem, da je prizorišče bistveno drugačno od lanske jeseni, stranke opozicije s tem premalo resno računajo.« Ob tem je opozoril na nove stranke na politični desnici, ki bi lahko prestopile parlamentarni prag, nato pa podprle nadaljevanje vlade Janeza Janše.
Inštitut Mediana je že decembra zaznal možnost, da se v državni zbor poleg SDS in NSI prebijeta tako koalicija Povežimo Slovenijo, njena glavna akterja sta Marjan Podobnik (SLS) in Zdravko Počivalšek (Konkretno), kot tudi Naša dežela Aleksandre Pivec. V tem primeru bi se lahko parlamentarna tehtnica prevesila v desno, še posebej, če bi pred vrati parlamenta ostala kakšna stranka KUL, denimo SAB, LMŠ ali Levica.
Zanimivo je tudi, da se je Kučan aktiviral po dveh volitvah. Leta 2008 skupaj z Jankovićem podprl trojček KGB – Katarina Kresal (SD), Gregor Golobič (Zares) in Borut Pahor (SD). »Moj glas za SD je glas za vse tri levosredinske stranke,« je takrat dejal in ob tem izrazil upanje, da se jim bo pridružila še četrta (Desus).
Po razpadu Pahorjeve vlade je leta 2011 podprl Zorana Jankovića in njegovo Pozitivno Slovenijo, kateremu pa ni uspelo sestaviti koalicije in je vlado za dobro leto spet prevzel Janša. Na volitvah 2014 Kučan ni nikogar posebej podprl, saj je bil takrat Janša v zaporu zaradi sodbe v zadevi Patria. Takrat je vlado prevzel novi obraz Miro Cerar in zelo hitro izgubil javno podporo.
Prav tako Kučan ni podprl nikogar tudi štiri leta pozneje. Za takratni novi obraz je rekel: »Šarec? To je partizansko ime za mitraljez!« Čeprav je SDS zmagala, je vlado sestavila »antijanša koalicija«, toda ko se je med seboj sprla in je Šarec odstopil kot premier, se je Janša na oblast vrnil še tretjič.
Tako je postalo pomembno, da se na levi strani političnega prostora najde stranka, ki lahko na volitvah dobi več glasov kot Janševa SDS.
Tako je postalo pomembno, da se na levi strani političnega prostora najde stranka, ki lahko na volitvah dobi več glasov kot Janševa SDS. Za zdaj ankete kažejo, da to lahko uspe Golobu. Toda do volitev nas ločijo še trije meseci, medtem pa se lahko položaj še bistveno spremeni. Pred štirimi leti je v tem času v anketah kraljevala LMŠ, ki je nato dobila na volitvah polovico manj glasov kot SDS.
Tudi leta 2011 je bil najprej favorit Gregor Virant, nato Janša, na koncu pa je zmagal Janković. Toda leta 2008 je bil najprej favorit Janša, potem je zmagal Pahor. Takrat je bila na oblasti SDS, ki je bila na vseh naslednjih volitvah v opoziciji, zdaj pa je spet na oblasti, močnejša kot kadarkoli prej. Zato so odprte prav vse možnosti.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24