Revija Reporter
Slovenija

Krščanski socialisti: Pričakujemo odstop odgovorne urednice Dela

Reporter

3. okt. 2012 5:58 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Stranka Krščanskih socialistov ( KSS) in Mladi KSS obsojajo napad na dostojanstvo kardinala Franca Rodeta, ki se je po njihovem vršilo zgolj preko medijskih špekulacij, ki so bile najbolj primerne za rumeni tisk. Pričakujejo odstop odgovorne urednice Dela zaradi nekorektnega in neprofesionalnega pristopa k publiciranju vprašanja o dozdevnem očetovstvu kardinala Rodeta

IZJAVO ZA JAVNOST KRŠČANSKIH SOCIALISTOV OBJAVLJAMO V CELOTI:

Stranka Krščanskih socialistov ( KSS) in Mladi KSS obsojamo napad na dostojanstvo dr. Franca Rodeta, ki se vršilo zgolj preko medijskih špekulacij, ki so bile najbolj primerne za rumeni tisk.

Pričakujemo odstop odgovorne urednice Dela zaradi nekorektnega in neprofesionalnega pristopa k publiciranju vprašanja o dozdevnem očetovstvu kardinala Rodeta.

Predlagamo tudi, da stanovski organizaciji novinarjev, vključno s častnim novinarskim razodiščem proučijo ali je bilo pisanje Dela korektno in profesionalno.

Oglasili smo že 4. septembra 2010 pred stavbo Dela, da izrazimo svoj protest nad načinom pisanja, v času, ko se rezultati testa niso bili znani. Prišli so drugi mediji, od Dela nikogar. Pravzaprav sedanje dejstvo, rezultat testa, niti ni ključno pri naši kritiki. Tudi ne gre le za dilemo: pravica vedeti in meje zasebnosti. Na kratko. Nič ni narobe, če javnost o javnih osebah tudi kaj več ve iz njihovega osebnega življenja - posebno, če je to povezano z njihovimi javnimi stališči. Pri Delovem pisanju pa se postavlja vprašanje: ali je šlo za nepristransko poročanje ali za diskreditacijo. Ni toliko pomembno kaj je Delo zartjevalo in kaj ni. Pri medijski manipulacijah gre vedno za indirektne metode. Pomemben je naslov, podnaslov, izbor besed in poudarki. Poglejmo si samo naslove in podnaslove v začetku poročanja. V svoji neprofesionalnosti je šlo Delo še dlje. Navajalo je na primer besede gospe Tanje Brede, pazljivi bralec pa na koncu prispevka le zve, da to niso njene avtentične navedbe, ampak Delovega »super zanesljivega« vira.

Naše mnenje je torej, da pri Delovem pisanju ni šlo za iskanje resnice, profesionalno in objektivno poročanje o dejstvih, ampak za diskreditacijo. Izražamo stališče, da je šlo za izrazito tendenciozen pristop, ki ni na ravni sicer uglednega časnika. Res je, da pride do (nehotene) diskreditacije že ob samem navajanju suma (družbeno nesprejemljivega) ravnanja, pa četudi, je to posredovano skrajno obzirno in nevtralno. Ravno zato, je izjemno pomembno kako se častnik loti zadeve – način!

Pri tem je nepomembno komu je kardinal bolj ali manj blizu. Takšno ravnanje res ne sodi v demokratični diskurz, ampak bolj v ceneni rumeni tisk. Če je taka prihodnost naših medijev, potem se sprašujemo, če sploh še potrebujemo etične in moralne razprave. Neetičnost je v tem primeru več kot očitna!

Zakaj se oglašamo posebej Mladi KSS !? Mlada demokracija, bi ob prehodu v nove čase političnega pluralizma morala uveljavljati drugačne demokratične standarde. Mediji imajo pri tem izjemno pomembno vlogo. Odgovorni uredniki bi se morali zavedati svoje odgovornosti - profesionalne in etične. Lahko je nekoga diskreditirati, popraviti se zadev ne da več v celoti. Prizadeti so pogosto nemočni. Vemo koliko časa meljejo sodni mlini, diskreditacija pa je izvršena v aktualnem političnem času.

In na koncu: Mladi KSS -podobno kot bi želel vsak sin – želimo, da bi g. Peter Stelzer uspel v svojem prizadevanju pri iskanju očeta.

 

Žiga Šorli, predsednik MLADI KSS

Andrej Magajna, predsednik KSS