Kordež se bo s tožilstvom skušali dogovoriti za priznanje krivde
13. apr. 2015 9:14 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež, ki je po razveljavitvi sodbe, s katero je bil zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora, od jeseni spet na prostosti, se bo poskušal pred začetkom ponovnega sojenja s tožilstvom dogovoriti o priznanju krivde. To je razkril v pogovoru za Delo.
Ponovno sojenje v postopku proti Kordežu se sicer še ni začelo. Nekdanji prvi mož Merkurja je spomnil, da sta bili prvi obravnavi razpisani za julij in september, a je začetek ponovnega sojenja zdaj za pol leta preložen.
"S tožilcem smo se dogovorili, da bomo poskušali doseči dogovor," je za Delo povedal Kordež, ki bo tako s tožilstvom poskusil najti možnost sklenitve sporazuma o priznanju krivde.
Kordež je še naprej prepričan, da v njegovem primeru ni šlo za osebno premoženjsko korist. "Po oceni sodišča sem pač kršil zakon, tudi po mnenju vrhovnega sodišča pa je kazen nesorazmerna. O svoji krivdi imam razumljivo svoje mnenje, vendar bom glede na vse postopke in glede na klimo, ki vlada v državi, videl, ali je s tožilcem vendarle mogoče doseči nek dogovor, sprejemljiv za obe strani," je pojasnil.
Na vprašanje, če pogovori že potekajo, je zgolj še enkrat povedal, da bodo skušali doseči dogovor, o svojih pričakovanjih pa ne more in niti ne sme govoriti.
Kordež računa, da bo dogovor dosežen še v tem letu, težko pa verjame, da bi se uspeli sporazumeti že do poletja. Je pa odločno zagotovil, da ne razmišlja o odškodninski tožbi proti državi zaradi neupravičene zaporne kazni. "To je zadnja stvar, na katero bi pomislil," je dejal. Kordeža sicer bremenijo še nekateri drugi postopki.
Nekdanji prvi mož Merkurja v pogovoru nato še enkrat predstavlja svoje videnje vodenja poslov v času, ko je bil na čelu Merkurja. Svoj pogled na ekonomsko dogajanje v Sloveniji v zadnjih 10 letih bo razkril tudi v Knjigi z naslovom Kam je izginilo deset milijard, ki naj bi izšla prihodnji mesec.
Glede zaporniške izkušnje je dejal, da je bila ta nedvomno zelo težka, skuša pa tudi v njej najti nekatere pozitivne točke. "tako se da nekako ohranjati optimizem, da človeka ne pobere," je povedal.
Kordež tudi zagotavlja, da je vse svoje premoženje zastavil za projekt prevzemanja Merkurja in je tako dejansko vse izgubil. Za plačevanje odvetniških storitev je odvisen od žene, napovedal pa je tudi, da mu osebni stečaj ne uide, saj svojih obveznosti preprosto ne more poravnati.
Vrhovno sodišče je lani jeseni deloma ugodilo Kordeževi zahtevi za varstvo zakonitosti in razveljavilo sodbo, s katero je bil zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Kordež je v zaporu na Dobu prestal leto in tri mesece od dosojene zaporne kazni, nato pa je bil konec lanskega oktobra izpuščen.
Ob tem je vrhovno sodišče ugotovilo, da zahteve za varstvo zakonitosti soobsojenih - nekdanje finančnice Merkurja Janje Krašovec, nekdanjega direktorja družbe Kograd Igem Ota Brgleza in pravne osebe Kograd Igem - niso utemeljene, zato jih je zavrnilo. Krašovčeva in Brglez bila sicer obsojena vsak na leto in pol zapora.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke