Revija Reporter
Slovenija

Koprski hujskač Popovič po padcu Kanglerja nad Janšo

6. dec. 2012 15:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Župan Kopra Boris Popovič v odzivu na odstop mariborskega župana Franca Kanglerja ocenjuje, da je »naslednji, ki je na vrsti,« premier Janez Janša. Še nedavno tega je Popovič govoril povsem drugače: za vse je krivil Milana Kučana, ki naj bi bil po njegovem na čelu udbomafije.

Boris Popovič je leto nazaj ustanovil stranko Avion, katere kandidati so na zadnjih državnozborskih volitvah neuspešno nastopili na listi Janševe SDS. V tednih po volitvah se je nenadoma prelevil v oboževalca Zorana Jankovića, ki naj bi bil edini primeren za mandatarja. Poznavalci so prepričani, da so razlog za diametralni zasuk poslovni in drugi zasebni interesi.

Danes pa Popovič pravi, da se je Kanglerju in Janši zgodil narod. »Ni se Kanglerju zgodil Kučan. In tudi ni Kučan kriv, če ima Janša samo 16-odstotno podporo volivcev. In ne more župan reči, da bo odstopil, če bo Janša tako rekel. Da bo stranka postavljala ali odstavljala župane. Ustave ni treba menjati, ker vidimo, da volivci lahko zamenjajo župana, če se jim tako zameri, kot se jim je Kangler,« je povedal župan za Delo.si. Popovič ocenjuje, da je stanje v državi je takšno, da so nujne predčasne volitve.

Poznavalci na Obali so prepričani, da Popovičev preobrat nima podlage v ideoloških zadevah, ampak gre izključno za posel. Kje vse sta se našla z Jankovićem in njegovimi podporniki, ne vedo, znan pa je človek, ki skrbi za zvezo med njima. Gre za poslanca Jankovićeve Pozitivne Slovenije Gašparja Gašparja Mišiča, katerega, tako kot Jankovića in Popoviča, štejejo za gradbenega in nepremičninskega mešetarja. Mišič naj bi Popoviča celo spremljal na nekaterih službenih poteh.

Zelo enostavno je ugotoviti, kaj je v ozadju Popovičevega navduševanja za Jankoviće, gre za poslovne interese, pravi Viktor Markežič, predsednik stranke Oljka. Slednja je v občinskem svetu koprske mestne občine s tremi svetniki opozicija vladajoči Popovičevi stranki Koper je naš. Ta ima s svojimi 19 svetniki od skupaj 33 absolutno večino, Popovič pa absolutno oblast. Tudi v tem sta si podobna z Jankovićem, katerega občinski svetniki z njegove liste pomenijo absolutno večino, zato ima popolnoma proste roke pri vladanju nad Ljubljano. Markežič ugotavlja, da je bilo Popovičevo predvolilno zavezništvo z Janšo strel v prazno, saj so kandidati njegovega Aviona dobili še manj glasov, kot so jih na prejšnjih volitvah kandidati SDS na Obali.

Po besedah Markežiča je Popovičev politični preobrat investicija v prihodnost, v kateri se nadeja Jankovićeve vlade. Pri tem ni izključeno, da si želi prodreti tudi na raven državne politike, kar je preteklosti že poskušal s stranko Slovenija je naša. Markežič se strinja z večino Koprčanov, da je Popovič v mestu res marsikaj naredil, premaknil, toda v zaledje ni bilo investiranega skoraj nič. Župan je povzročil, da je postala mestna občina Koper najbolj zadolžena v Sloveniji. Vse se dela v sumljivih okoliščinah, o čemer pričajo tudi kazenski postopki zoper župana.

Ta deluje na način, ki bi bil lahko učbeniški primer klientelizma, pri čemer Markežič kot enega od primerov navaja gradbeno podjetje Grafist, nekakšno hišno podjetje koprske občine. Grafist, pod vodstvom in v lasti Popovičevega prijatelja Anteja Guberca, je imel od leta 2003 za 41,5 milijona evrov poslov z javnim sektorjem, od tega kar 30 milijonov s koprsko mestno občino. Če že ne dobi posla neposredno, pa je podizvajalec.

Svetnik tudi opozarja, da imajo v Kopru največjo rast nezaposlenosti v Sloveniji. Predstavniki Oljke kot majhne opozicijske stranke pri delovanju mestne občine Koper na čelu s Popovičem večkrat pogrešajo zaščito države. Ko se je njihov občinski svetnik preselil v drugo občino in mu je občinski svet odvzel mandat, so se morali celo pravdati, da ga je lahko v občinskem svetu zamenjal drug človek iz Oljke.

Na nedavni proslavi priključitve Primorske k domovini v Kopru je v prvi vrsti ob drugih povabljencih koprskega župana Borisa Popoviča sedel tudi Milan Kučan, nekdanji predsednik republike. Ravno tisti Kučan, za katerega je Popovič pred nekaj leti trdil, da je snovalec njegovega nezakonitega pripora leta 2003: »V ozadju je udbomafija, Kučan pa je bil na čelu te 'človekoljubne organizacije'.«

To je ob različnih priložnostih ponovil, pred parlamentarno komisijo, ki je leta 2006 preiskovala razmere na tožilstvu in politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, pa je dodal seznam ljudi, ki so po njegovem del te udbomafije:  Zdenka Cerar, nekdanja generalna državna tožilka, vodja koprskega tožilstva Slavko Ožbolt, njegov namestnik Bojan Pečnik, nekdanji koprski kriminalist Ljubo Volmut in nekdanji predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos. Z dogajanjem naj bi bila seznanjena tudi nekdanji premier Tone Rop in njegova svetovalka Marijana Kanduti.

Odzval se je tudi na Kučanovo pričanje pred omenjeno parlamentarno komisijo. »Kučan je pod prisego govoril neresnice, to je enostavno dokazati in bomo to tudi storili.« Na Kučanove besede, da bi se mu Popovič moral opravičiti, se je odzval z izjavo, da bi se moral Kučan opravičiti njemu in njegovi družini za vse gorje, ki ga je storil.

»Če bi Kučan danes še imel moč, bi preiskovalcem nedvomno predlagal še zadnji korak, likvidacijo,« je Popovič zaostroval svoje obtožbe. Nadaljeval je, da si Kučan očitno še ni potešil želje po oblasti, temveč želja po razdvajanju in blatenju še vedno tli, kar dokazuje z vsakim nastopom. Dregnil je tudi v Kučanov odnos do zgodovine. »V vseh letih svoje politične aktivnosti se Kučan ni nikoli, ne v imenu stranke, ne v imenu države, opravičil tistim, ki jih je prejšnji režim nedvomno tako ali drugače zatiral.«

Gonja zoper njega je posledica vstopa v politiko (Koper je veljal za trdnjavo postkomunistov, ki jim jo je Popovič iztrgal iz rok), zato je bil deležen ovadb, je še dejal.