Lokalne (občinske) oblasti v Kataloniji so bile pozvane, naj preprečijo vsakršno obliko diskriminacije na javnih kopališčih. Preprečevanje ženskam, da odvržejo modrčke, »izključuje del prebivalstva in krši svobodo izbire vsakega posameznika glede svojega telesa«, je v pismu tamkajšnjim oblastem zapisalo katalonsko ministrstvo za enakost in feminizem. Rečeno je bilo, da aktivistične skupine v Kataloniji slavijo.
No, menda slavijo tudi »neaktivistične« skupine moških. Marca letos so sicer tudi v Berlinu mestne oblasti odločile, da so lahko ženske na tamkajšnjih javnih kopališčih zgoraj brez. Do odločitve je prišlo, potem ko je ženska, ki so jo varnostniki odstranili iz kopališča zaradi sončenja zgoraj brez, vložila tožbo. Neka druga ženska v Berlinu pa se je pritožila, ker so ji pozimi na pokritem bazenu rekli, da se mora pokriti. Oblasti so se strinjale, da sta bili ženski žrtvi diskriminacije, in sporočile, da vsi obiskovalci in obiskovalke berlinskih javnih bazenov lahko vanje vstopajo zgoraj brez.
Kako je to urejeno v Sloveniji? Ni ravno videti, da bi Slovenke pod parolo enakopravnosti na občinskih kopališčih uživale zgoraj brez. Je mar prepovedano? Pozanimali smo se v štirih največjih slovenskih mestih: Ljubljani, Mariboru, Celju in Kranju. Od javnega zavoda Šport Ljubljana odgovor, kako je s tem na ljubljanskih kopališčih, še čakamo, ostali so odgovorili.
Kot pravijo pri podjetju Šport Maribor (v lasti Mestne občine Maribor), so na kopališču Mariborski otok dolžni skrbeti za varnost kopalcev, njihovo udobnost in dobro počutje. »Omejevanja žensk do sončenja 'zgoraj brez' do sedaj na našem kopališču ni bilo in ga tudi ne načrtujemo. Smo svobodna država.« Svobodni so tudi v Celju. Na Mestni občini Celje so pojasnili, da na Letnem kopališču (v lasti občinskega podjetja ZPO Celje), nimajo predpisov, ki bi izrecno opredeljevali nošenje zgornjega dela kopalk pri ženskah. Potrdili so, da to pomeni, da so ženske na Letnem kopališču lahko zgoraj brez.
To načeloma ni prepovedano niti na letnem kopališču v Kranju. Iz Zavoda za šport Kranj smo prejeli razlago, da kopališki red eksplicitno ne prepoveduje sončenja in kopanja zgoraj brez. Omenja uporabo kopalk oz. predpisano vrsto kopalk in kopalne opreme. »Po Zakonu o varstvu javnega reda in miru je torej merilo kriterij, da se nikogar ne moti s svojim vedenjem«. V praksi sicer ne beležijo pritožb niti kopanja zgoraj brez. »Morebitne težave se bodo reševale sproti glede na situacijo.«
Očitno pa ponekod do težav vendarle prihaja. Pri zagovorniku načela enakosti Mihi Lobniku smo se pozanimali, ali morajo v skladu z načelom enakosti spolov tudi na javnih bazenih v Sloveniji dovoliti ženskam, da so na bazenih zgoraj brez, če same tako želijo? Tu je njegov odgovor: »Pogoje uporabe bazenov v Sloveniji s kopališkimi redi urejajo ponudniki kopaliških storitev. Zagovornik načela enakosti vodi postopek svetovanja stranki, ki je predstavila enako problematiko na bazenih oz. javnih kopališčih v Sloveniji. Ker postopek še poteka, vam na vaša vprašanja trenutno ne moremo odgovoriti.«