kranj, prometna-nesreča, avtobus Svet24.si

Policija išče voznika avtobusa, ki je v Kranju ...

Kourtney Kardashian Svet24.si

Kourtney Kardashian ponosna na telo, ki ji je dalo...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Komisija Pravičnost in mir proti »medijskemu sojenju« duhovnikom in Pikalovi »rešitvi« financiranja zasebnega šolstva

Deli na:
Komisija Pravičnost in mir proti »medijskemu sojenju« duhovnikom in Pikalovi »rešitvi« financiranja zasebnega šolstva

Anton Stres - Foto: Primož Lavre

V skrbi za varnost in zakonitost Komisija Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci v izjavi za javnost brezpogojno zavrača spolno zlorabo otrok, tudi v cerkvenih ustanovah. Pozdravlja vse napore, da se skrbno spoštujejo predpisi, katerih namen je preprečevanje zlorab ali poprava krivic, če je do njih prišlo.

Ob tem dodaja, da z načelom zakonitosti, pravico do dobrega imena in pravno varnostjo niso združljivi »medijsko sojenje« in »medijski linč«, širjenje polresnic in napačnih informacij ter posploševanje.

»Medijsko sojenje« po njihovem prepričanju prehiteva zakonite postopke pravosodnih organov in vrši pritisk nanje, kar je v nasprotju z neodvisnostjo in nepristranskostjo sodstva. »Pravičnosti ne moremo koristiti in ji pomagati do prevlade, če eno krivico popravljamo in nadomeščamo z drugo. Končni cilj prizadevanj za pravico ne more biti maščevanje in uničenje posameznika, temveč poprava krivic, ozdravljenje in sprava, so zapisali v komisiji, ki ji predseduje nekdanji ljubljanski nadškof Anton Stres.«

Komisija smatra »rešitev«,  ki jo oblast ponuja glede odločbe ustavnega sodišča o financiranja zasebnih šol za neustavno, kar kaže na to, da naša država še ni pravna v polnem pomenu besede; državljani nismo enakopravni, če se pravica deli po ideoloških merilih. »Državljani glede uveljavljanja pravice do izobraževanja pričakujemo enakopravno obravnavo in financiranje.«

Komisija se v izjavi dotika tudi varnosti, kot eni od temeljnih vrednot in pravic, ki jih vsaka država dolguje svojim državljankam in državljanom. Ob tem opozarja, da je ena od naloga države poskrbeti, da prebivalke in prebivalci, ki živijo v krajih ob naši južni meji, glede varnosti ne bodo v slabšem položaju kot drugod po državi. Pomoč beguncem in migrantom je po eni strani naša moralna dolžnost, kar smo dokazali že ob pomoči beguncem iz Bosne in Hercegovine in pozneje. Na drugi strani pa je treba spoštovati zakon, pred katerim smo vsi enaki in moramo to tudi ostati. Nezakonit prehod meje je, opozarja komisija, »kaznivo dejanje tako za slovenske državljane kot za tujce. Oblast mora biti ideološko nevtralna, zaradi spogledovanja z ideologijo multikulturnosti pa ne sme teptati sprejetih zakonitosti.«