Poglejte, koliko so davkoplačevalce stali ključni svetovalci vlade Janeza Janše med epidemijo
3. jun. 2020 6:00 Osveženo: 6:55 / 03. 6. 2020


Vodja posvetovalne skupine ekonomist Matej Lahovnik je okoli sebe zbral skupino strokovnjakov, ki se je izkazala z operativnostjo.
So bili za svoj angažma pri preprečevanju širjenja okužbe in pripravo pomoči prebivalstvu in gospodarstvu plačani ali so vse delo opravili pro bono?
Vlada je že 14. maja na dopisni seji preklicala epidemijo nalezljive bolezni covid-19, pri čemer seveda različni ukrepi za preprečevanje širjenja virusa že vedno veljajo. Z namenom, da bi onemogočili ponovno hitrejše širjenje, s čimer bi se spet soočili z možnostjo bolj restriktivnih ukrepov na ravni vse države.
V minulih mesecih so bili v javnosti poleg vladnih ministrov v ospredju tudi določeni strokovnjaki, ki so vladi svetovali pri soočenju z epidemijo in njenimi posledicami za ljudi in gospodarstvo. Verjetno najbolj izpostavljena je bila dr. Bojana Beović iz Klinike za infekcijske bolezni UKC Ljubljana. Je vodja strokovne posvetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje. Njene razlage stanja in potrebnih ukrepov so znane s številnih izjav na novinarskih konferencah in drugod.
Bojana Beović je za Reporter dejala, je vse delo opravila brezplačno oziroma pro bono.
Nekateri se pri tem sprašujejo, ali je bila za svoj angažma plačana in koliko. Kot je dejala za Reporter, je vse delo opravila brezplačno oziroma pro bono (v prevodu iz latinščine »za dobro«, v tem primeru za splošno dobro). Ne ona ne drugi člani svetovalne ekipe niso prejeli niti enega evra, ampak so se sami na vabilo odločili pomagati v krizni situaciji. Skupino je imenoval minister za zdravje Tomaž Gantar, pravi Beovićeva, in za zdaj so še vedno v funkciji svetovalne pomoči.
Tudi dr. Matej Lahovnik z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je kot vodja vladne svetovalne skupine za pripravo ukrepov za pomoč državljanom in gospodarstvu vse delo opravil pro bono, torej brezplačno. Lahovnik je pojasnil, da so marca in na začetku aprila delali praktično non stop pri pripravi ukrepov oz. protikoronskih zakonskih paketov, kasneje se je stanje umirilo. Njihova svetovalna pomoč (med drugimi sta v ekipi tudi ekonomista dr. Igor Masten in dr. Marko Jaklič) je bila mišljena predvsem za čas epidemije. Odzvali so se vsi povabljeni v skupino. Kako bo s svetovanjem naprej, bodo videli. Če jih vlada vpraša za mnenje glede določene zadeve, ga pripravijo.
Tudi dr. Matej Lahovnik z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je kot vodja vladne svetovalne skupine za pripravo ukrepov za pomoč državljanom in gospodarstvu vse delo opravil pro bono, torej brezplačno.
Vlada je pred dvema tednoma ustanovila še strateški svet za debirokratizacijo na davčnem, gospodarskem in okolijskem področju in na čelo sveta imenovala Ivana Simiča. Slednji je nekdanji direktor davčne uprave. Gre za drugačno telo kot prej omenjena dva, niti ni ta svet povezan z epidemijo. Simič tako ni angažiran pro bono, pač pa je za Reporter povedal, da je sklenil podjemno pogodbo. Njegov mandat vodje sveta je vezan na mandat sedanjega predsednika vlade.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke