Koliko diplomatov bo odneslo poročilo o nadzoru?
19. avg. 2015 12:56 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Mnogim slovenskim diplomatom se ta mesec izteka mandat, številna veleposlaniška mesta pa so že prazna. Med vidnejšimi položaji, ki so se že ali se bodo v kratkem izpraznili, so veleposlaniški v Zagrebu, Rimu, Pekingu in na sedežu zveze Nato v Bruslju. A predsednik republike Borut Pahor je zadržal podpis ukazov o imenovanju novih veleposlanikov.
Pahor se je za to odločil po torkovem sestanku s premierjem Mirom Cerarjem na temo veleposlanikov po nedavni objavi poročil o nadzoru na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, ki so razkrila kršitve slovenskih diplomatov od leta 2009.
Letos se izteče mandat 21 veleposlanikom, generalnim konzulom in vodjem misij pri mednarodnih organizacijah. Že od lanskega decembra je izpraznjeno tudi veleposlaniško mesto v Beogradu.
Mandat se je že iztekel veleposlanikom v Vatikanu, Pragi, Atenah, Tirani, Buenos Airesu, Pekingu, Bukarešti in Tokiu ter vodji stalnega predstavništva pri zvezi Nato v Bruslju in vodji stalnega predstavništva pri ZN, Ovseju in ostalih mednarodnih organizacijah na Dunaju. Mandat je potekel tudi generalnima konzuloma v Celovcu in Clevelandu.
Do konca avgusta mandat poteče veleposlanikom v Podgorici, Ankari, Rimu, Zagrebu, Parizu in New Delhiju, do konca leta pa še veleposlanikoma v Brasilii in Tel Avivu ter generalnemu konzulu v Monoštru.
Kot pojasnjujejo na MZZ, je postopek imenovanj vodij diplomatsko-konzularnih predstavništev v teku za vsa mesta vodij, katerih mandat je že potekel ali pa bo potekel v letu 2015. Konkretnega odgovora, koliko veleposlaniških mest bo nezasedenih v septembru, na MZZ ne morejo posredovati, ker je postopek imenovanj končan s podpisom ukaza predsednika republike o postavitvi veleposlanika oz. z njegovo objavo v uradnem listu.
Med najbolj zanimivimi je v luči zapletov z arbitražnim sporazumom veleposlaniški položaj v Zagrebu, kjer se sedanjemu veleposlaniku Vojku Volku mandat izteče 31. avgusta. Kandidat za njegovega naslednika naj bi bil nekdanji veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina, a po pisanju Dnevnika obstaja precejšnja verjetnost, da bo vlada po objavi poročil o nadzoru njegovo ime umaknila s seznama predlaganih kandidatov.
Vlada je Geržino za veleposlanika v Zagrebu že potrdila, uspešno pa je prestal tudi predstavitev pred odborom DZ za zunanjo politiko. Po poročanju Dnevnika Geržina zdaj čaka agrema sosednje države, nato pa naj bi ukaz o njegovem imenovanju podpisal predsednik republike.
Vendar se je Pahor zdaj odločil, da bo zadržal podpisovanje vseh ukazov o imenovanju in bo počakal na oceno vlade, ali ugotovitve v poročilih o nadzoru kakorkoli vplivajo na njen dosedanji predlog za imenovanje novih veleposlanikov. Z MZZ so za STA sporočili, da bo zunanje ministrstvo oz. vlada to oceno pripravila v najkrajšem možnem času.
Sicer pa se bo po neuradnih informacijah na temo veleposlanikov zunanji minister Karl Erjavec predvidoma še ta teden ločeno sestal s premierjem Cerarjem in predsednikom Pahorjem.
Po nekaterih informacijah naj Pahor ne bi podpiral imenovanja Geržine, sicer sina vplivnega podpredsednika Desusa Saše Geržine, in bi v Zagrebu raje videl sedanjega veleposlanika v Rimu Iztoka Mirošiča, ki mu mandat poteče konec avgusta. Ta se vrača v Ljubljano in ne odhaja v Beograd, kot se je ugibalo, je pred časom poročala TV Slovenija.
V srbsko prestolnico, kjer je Slovenija brez veleposlanika že od decembra lani, ko se je iztekel mandat Francu Butu, naj bi po pisanju Večera odšel Vladimir Gašparič, sedanji veleposlanik v Podgorici, ki mu mandat poteče čez dva dni.
Pri iskanju novega veleposlanika v Beogradu, razpis je bil vmes dvakrat ponovljen, naj bi prišlo do zapletov, ker naj Pahor ne bi bil zadovoljen z izbiro MZZ. To je želelo v Beograd poslati Boruta Mahniča, ki je bil kot veleposlanik ravno v času Pahorjeve vlade predčasno odpoklican iz Kaira, predsednik pa naj bi si v srbski prestolnici želel močnejše osebnosti, je še pisal Večer.
Položaj s koncem avgusta zapušča tudi Veronika Stabej, ki je odpoklicana z dolžnosti veleposlanice Slovenije v Franciji, Monaku in Maroku. Stabejevo je doletel predčasen odpoklic, potem ko je nadzor veleposlaništva v Parizu razkril številne nepravilnosti - med njimi zlorabo službene kartice in vozila, neupravičene in nenapovedane odsotnosti iz države, poneverbe in oškodovanje proračuna, da bi nezakonitosti prikrila, pa naj bi tudi ponarejala listine. V Pariz naj bi odšel Andrej Slapničar.
Nekatera izpraznjena mesta so medtem že zasedli novi veleposlaniki. V Vatikanu je od marca Tomaž Kunstelj, vodji stalnega predstavništva pri ZN, Ovse in drugih mednarodnih organizacijah na Dunaju in pri Natu v Bruslju pa sta pred dvema dnevoma postala Andrej Benedejčič oz. Jelko Kacin. Slednji je del t. i. politične kvote, kar je razjezilo sindikat diplomatov.
Pahorjeva odločitev, da zadrži podpisovanje ukazov o imenovanju veleposlanikov, je presenetila nekdanjega dolgoletnega veleposlanika Petra Toša. Za Dnevnik je menil, da je njegov sklep preuranjen in da se ni dovolj poglobil v resnično težo obravnavanih primerov neupravičene porabe davkoplačevalskega denarja v slovenski zunanji diplomatski službi. Pričakuje, da bo predsednik, ki vedno poudarja potrebo po poštenosti, pravičnosti in presoji slehernega svojega političnega sklepa in ravnanja, po temeljitejši oceni razmer sprejel drugačen sklep.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke