Revija Reporter
Slovenija

Kocbekovo pismo škofu Rožmanu ali kako globoko lahko pade intelektualec

Ivo Žajdela

28. jan. 2018 20:00

Deli na:

Kocbekov kip v Tivoliju.

arhiv Reporterja

Januarja 1943 je Edvard Kocbek napisal ljubljanskemu škofu Gregoriju Rožmanu pismo. Velja si ga prebrati, saj nam ilustrira, kako globoko lahko pade intelektualec oziroma kaj vse je sposoben narediti pri reševanju svoje osebne pozicije.

To pismo oziroma njegova vsebina je samo ena od mnogih, ki jih je Kocbek napisal v tistih letih.

Preden nadaljujem s prikazom pisma škofu Rožmanu, naj poudarim vsaj nekaj podatkov iz Kocbekovega življenja pred tem. Rodil se je leta 1904 pri Svetem Juriju ob Ščavnici. Začel je študirati teologijo, vendar je študij po dveh letih opustil in ga nadaljeval na romanistiki v Ljubljani. Ker službe v Sloveniji ni dobil, bil je politično nezaželen, je služboval kot profesor francoščine v Bjelovarju in Varaždinu na Hrvaškem. Šele leta 1936 je dosegel premestitev v Ljubljano, kjer je poučeval na bežigrajski gimnaziji.

V tiskani izdaji in v Trafiki24 več o tem, zakaj se je Kocbek odločil za komuniste in se jim povsem predal; kako je zagovarjal radikalna stališča proti Cerkvi; kaj je pisal v pismu škofu Rožmanu in kaj mu je očital; kako je krivdo za "trenja med Slovenci" pripisal nekaterim duhovnikom; koga je krivil za sovražno razpoloženje proti duhovščini; kako je kritiziral škofa, ko se je ta uprl komunističnega nasilju; o obtožbi "narodnega izdajstva"; kako je kritik Cerkve in škofa Rožmana svojo eksistenco prodal zločinski združbi.