Revija Reporter
Slovenija

Koalicija za povišanje odškodnin za izbrisane

STA

4. nov. 2013 13:54 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Koalicija je pred drugo obravnavo zakona o odškodninah za izbrisane v DZ vložila več dopolnil. Slednja med drugim določajo, da se izbrisanemu za vsak mesec izbrisa namesto do zdaj predlaganih 40 izplača 50 evrov. Najvišja odškodnina, ki bi jo v posebnem postopku določilo sodišče, pa bi lahko znašala največ trikratni znesek "redne" odškodnine.

Po dozdajšnjem predlogu zakona, ki je konec septembra v DZ prestal prvo obravnavo, bi lahko sicer odškodnina, ki bi jo lahko v posebnem postopku pred sodiščem dobil izbrisani, znašala 2,5-kratnik odškodnine iz upravnega postopka.

Z omenjenima dopolniloma se po besedah ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta koalicija nekoliko približuje tistemu, kar zahtevajo izbrisani in njihove organizacije, "zagotavlja pa tudi večjo zanesljivost, da bo zadeva prišla skozi na Evropskem sodišču za človekove pravice".

Tega, kako bo z zakonom zadovoljno omenjeno sodišče, po besedah ministra z gotovostjo ne more napovedati nihče. Je pa ministrstvo, ko je pripravljalo zakon, "preštudiralo sodno prakso in sprejelo odločitve, za katere smo z veliko stopnjo verjetnosti prepričani, da bodo prišle skozi," je pred današnjim kolegijem pri predsednici vlade medijem dejal Virant.

Poleg omenjenih dopolnil koalicija k zakonu po besedah Viranta predlaga tudi dopolnilo, po katerem bi bili do odškodnine upravičeni tudi tisti, ki so za status zaprosili po prvotni zakonodaji, vendar ga niso dobili, pozneje pa zanj po prenovljeni zakonodaji niso zaprosili. Po besedah Viranta gre za okoli 1000 ljudi, razlog za pripravo tovrstnega dopolnila pa je bilo po njegovih navedbah opozorilo, ki ga je bila naša država deležna na odboru namestnikov ministrov Sveta Evrope.

Med zanimivejšimi je še dopolnilo, po katerem se odškodnina, višja od 4000 evrov, upravičencu izplača v petih enakih obrokih. Koalicija predlaga tudi dopolnilo, po katerem bi bili izbrisani, ki so pridobili dovoljenje za stalno prebivanje, "ena od prednostnih kategorij pri dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem".

Nekaj dopolnil k zakonu je vložila tudi opozicija. Z enim izmed njih SDS predlaga, da izbrisani, ki jih je država leta 1992 izbrisala iz registra stalnega prebivalstva in jih prenesla v posebno evidenco tujcev, ne bi imeli avtomatične pravice do plačila obveznega zdravstvenega zavarovanja, državne štipendije in prednostne obravnave pri reševanju socialnega ter stanovanjskega vprašanja, kot to predvideva zdajšnji predlog zakona.

Vsa vložena dopolnila bo v okviru druge obravnave v torek obravnaval odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Virant je prepričan, da bo DZ zakon sprejel še ta mesec.